آخرین مطالب

برنامه هفتگانه بانک قرض الحسنه مهرایران در حوزه مسئولیت های اجتماعی بانک

برنامه هفتگانه بانک قرض الحسنه مهرایران در حوزه مسئولیت های اجتماعی

  بزرگنمایی:

اخبار مالی: بانک قرض الحسنه مهر ایران با سرمایه اولیه 15 هزار میلیارد ریال و مشارکت 10 بانک بزرگ کشوربا هدف جذب منابع قرض الحسنه، در سال 1386 تاسیس شد؛ بانکی که اکنون با 530 شعبه در سراسر کشور فعالیت می کند. این بانک در تاریخ 19 دی ماه 1397 مجوز فعالیت دائمی خود را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخذ و پس از آن مجوز مکتوب فعالیت 530 شعبه در سراسر کشور را دریافت کرد. مرتضی اکبری چهارمین مدیرعامل این بانک است و از روزهای اول فعالیت اش در مسند مدیرعاملی با ارائه ایده های متمایز در بحث قرض الحسنه طرح های شاخصی در این بانک اجرا کرد؛ او در زمره مدیران جوانی است که به دنبال حمایت از قشر ضعیف جامعه است. به بهانه برنامه های بانک در سال جدید و در آستانه برگزاری مجمع عمومی بانک با ایشان به گفتگو نشستیم. آنچه درادامه مشاهده می کنید مشروح مصاحبه با این مدیرخلاق در بانکداری اسلامی و قرض الحسنه است.
عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران طی سالهای گذشته چطور بوده است؟ آمار و ارقام درخصوص وضعیت منابع چه می گوید؟
منابع بانک قرض الحسنه مهرایران در آغاز فعالیت حدود 2.5 میلیارد ریال بوده است، که این رقم در پایان سال گذشته به عدد 170 هزار و 361 میلیارد ریال ارتقاء یافته است. 58.5 درصد از این منابع که بالغ بر 100 هزار میلیارد ریال می شود، در دولت دوازدهم جذب شده است. منابع بانک به طورمیانگین طی ده سال، 30 درصد رشد سالانه داشته
است. این درحالی است که باوجود شرایط دشوار اقتصادی طی دو سال اخیر در کشور، منابع بانک طی سال های 1396 و 1397 به ترتیب به میزان 83 و 54 درصد رشد داشته است.
در این دوره، بانک موفق به جذب 6 میلیون و 736 هزار سپرده گذار شده است که 2 میلیون و 162 هزار نفر آن مربوط به دوسال اخیر بوده است. طی این مدت، به بیش از 4 میلیون و 474 هزار نفر تسهیلات قر ض الحسنه پرداخت شده است، که حدود 1 میلیون 982 هزار فقره از این تسهیلات طی سالهای 96 و 97 پرداخت شده، که معادل 44 درصد از کل تسهیلات اعطایی 11 ساله اخیر بوده است.
همچنین مبلغ تسهیلات اعطایی طی 11 سال فعالیت بانک بیشتر از 354 هزار میلیارد ریال است که 60 درصد آن به میزان 213 هزار میلیارد ریال در دو سال اخیر پرداخت شده است. این در حالی است که بیش از 130 هزار میلیارد ریال یعنی معادل 37 درصد از کل مبلغ تسهیلات پرداخت شده، مربوط به سال 1397 است که نسبت به سال قبل حدود 60 درصد رشد داشته است.

سال 98 رونق تولید نامگذاری شده است و نشان از آن دارد که اقتصاد اولویت اصلی کشور است؛ به عنوان مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران چه برنامه هایی برای تأمین مالی هدفمند و اعطای تسهیلات بانکی ارزان برای کمک به رونق تولید و تحقق شعار سال دارید؟

تغییر رویکرد اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازحوزه معیشت به حوزه های اشتغال وکارآفرینی وحمایت ازکالاوخدمات ایرانی در دو سال اخیرجزء برنامه ریزی های منسجم بانک بوده است. این اقدامات مورد توجه نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد برکت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان بهزیستی و ... از یک سو و همچنین مراکز تولیدی، صنایع خدماتی و بیمه قرار گرفته است.

درخصوص جزییات عملکرد بانک در طرح های اشتغالزایی، توضیح بیشتری بفرمایید؟
همکاری با بنیاد برکت در جهت اشتغال روستائیان در 10 استان محروم کشور با هدف ایجاد 20 هزار شغل و همکاری با کمیته امداد امام خمینی(ره) به منظور اشتغال و کارگشایی برای بیش از 116 هزار و 361 نفر از مددجویان تحت پوشش این نهاد ازجمله اقدامات بوده است.
همچنین همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در امرمقاوم سازی 22 هزار مسکن روستائی، همکاری با معاونت امور زنان و خانواد ه نهاد ریاست جمهوری در راستای اشتغال و کارآفرینی 33 هزار زن سرپرست خانوار و همکاری با سازمان بهزیستی کشور در جهت اشتغال و کارگشایی برای حدود 10 هزارنفر از مددجویان تحت پوشش این نهاد ازجمله اقدامات حوزه اشتغا ل، کارآفرینی و کارگشایی بانک بوده است.

بحث حمایت از رونق تولید بسیار وسیع است، برنامه بانک قر ض الحسنه مهرایران برای ورود به چه بخشهایی از تولید است؟
بانک قر ض الحسنه مهرایران در حالی 5 درصد از منابع قرض الحسنه بانک های کشور را در اختیار دارد که توانسته است 25 درصد کل تسهیلات قرض الحسنه سیستم بانکی را پرداخت کند.
این بانک در بحث حمایت از تولید با انعقاد تفاهمنامه پرداخت تسهیلات قر ض الحسنه با شرکت های تولیدکننده فرش دستباف ایرانی، شرکت نیرو محرکه و شرکت ملی پست، مرکز گسترش فناوری اطلاعات ایران (مگفا) و مراکز تولیدی مستقر در استان های غیر از پایتخت پرداخته است.
همچنین در حوزه خدمات نیز با انعقاد قرارداد با شرکتهای آ ب وفاضلاب، بیمه دانا، شورای عالی مناطق آزاد، شهرداری ها و اتحادیه های تاکسیرانی و اتوبوسرانی کشور به پرداخت وامهای قر ض الحسنه دست زده است.

از طرح های جاری بانک قر ض الحسنه مهرایران نیز توضیحاتی برای ما می فرمایید؟
بانک در سا ل های اخیر، سیاستی را مبنی بر انطباق سبد محصولات خود با سلیقه مشتریان دنبال کرد ه است، تا پاسخگوی نیازهای اقشار مختلف مردم باشد. مهمترین طرح های تسهیلاتی بانک اندوخته خانواده مهر ایران، اندوخته بانوان مهر ایران، مهر آتیه نوین ، 2 در یک و همیاران مهر است .
در طرح اندوخته خانواده مهرایران صندو ق های خانوادگی می توانند با تجمیع منابع پولی خود در بانک، از حمایت برای افزایش تعداد تسهیلات پرداختی به اعضای خود بهره مند شوند طرح اندوخته بانوان مهرایران به دنبال توانمندسازی بانوان کارآفرین و سرپرست خانوار از طریق پرداخت تسهیلات قر ض الحسنه است. طرح مهرآتیه نوین نیز با هدف ایجاد اشتغال و ارزش آفرینی در راستای تأمین آتیه به اجرا درآمده است. همچنین در طرح 2 در یک مشتریان می توانند با مراجعه به هر یک از شعب بانک و به پشتوانه حساب خود 2 بار وام قر ض الحسنه با کارمزد یک
درصد دریافت نمایند. همیاران مهر نیز به دنبال جمع آوری کمک خیرین به جای کمکهای بلاعوض، به نیازمندان وام قرض الحسنه است.

در خصوص آخرین دستاوردهای حوزه بانکداری الکترونیک بانک قرض الحسنه مهر ایران توضیح بفرمایید؟

این بانک در راستای اجرای بانکداری سبز علاوه بر برخورداری از ابزارهای بانکداری الکترونیک همواره در راه اندازی سامانه های آنلاین پیشتاز بوده است. امکان افتتاح حساب آنلاین از طریق سایت بانک و سامانه های تسهیلات آنلاین نمونه هایی از این دست به حساب می آید. بهره برداری از این سامانه ها در کنار اینترنت بانک، موبایل بانک، تلفن بانک و... تمامی عملیات بانکی در بانک قر ض الحسنه مهرایران را به صورت غیرحضوری و بدون مراجعه به شعبه انجام پذیرکرده است. این امر به حذف مصرف کاغذ، کاهش آلودگی های محیطی و صوتی، کاهش ترافیک ناشی از رفت و آمدهای غیر ضروری، صرفه جویی در زمان و ... کمک می کند.
الکترونیکی کردن بایگانی پرونده های شعب و حذف کاغذ، برخط کردن افتتاح حساب شعبه ای با سامانه استعلام آنی ثبت احوال، حذف کپی شناسنامه و کارت ملی در هنگام افتتاح حساب، راه اندازی سیستم اتوماسیون چارگون در صف و ستاد به منظور حذف کاغذ از چرخه و تسریع در انجام امور از جمله اقدامات بانک در راستای الکترونیکی شدن و حفظ محیط زیست انجام شده است.

در بخش مسئولیت های اجتماعی چه برنامه هاو اقداماتی را داشته اید؟
بانک قر ض الحسنه مهرایران با چشم انداز «تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابی به جامعه توسعه یافته» برنامه های ایفای مسئولیت اجتماعی خود را در محورهای کاری هفتگانه افزایش معیشت و بهبود رفاه اجتماعی، اشتغالزایی، کارآفرینی وتحقق اقتصاد مقاومتی، ازدواج جوانان و اجرای سیاست های کلی جمعیت، محیط زیست و اولویتهای ابلاغی رئیس جمهور به وزیراقتصاد، توانمندسازی آموزشی وگسترش عدالت تحصیلی با اولویت مناطق محروم و بهداشت ودرمان، ارتقاءامنیت و کاهش آسیب های اجتماعی تدوین کرده و اجرا می کند. 
از جمله اقدامات انجام شده در تحقق این محورهای هفتگانه می توان به احداث مدرسه و خانه بهداشت روستایی برای آسیب دیدگان در زلزله کرمانشاه، مشارکت در ساخت بیمارستان 300 تخت خوابه بیماران اعصاب و روان، اعطای وام های سبز قر ض الحسنه به منظور حمایت از محیط زیست، ایجاد باشگاه خیرین، با هدف هدایت نقدینگی خیرین برای رفع نیازهای جامعه، اجرای طرح سفیران سلامت به منظور پوشش بخشی از هزینه های درمان بیماران نیازمند از طریق تسهیلات ارزان، مشارکت در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد و حمایت از اشتغال آنها بوسیله پرداخت تسهیلات قر ض الحسنه و توزیع اقلام و وسایل آموزشی و بهداشتی در مناطق محروم کشوربوده است.

برنامه راهبردی بانک تا پایان سال چیست ؟
اعطای تسهیلات قر ض الحسنه به یک میلیون و 500 هزار نفر، کمک به رونق بازار از طریق تقویت تقاضا برای خرید کالاهای ایرانی از جمله فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری و صنایع کوچک با طرح مهرکارت، اجرای طرح های اشتغال وکارآفرینی؛ توسعه همکاری وحمایت ازطر ح های دانش بنیان برای کمک به اشتغالزایی و کا رآفرینی، توسعه خدمات برای ناتوانان جسمی، در راستای توسعه عدالت اجتماعی و ارتقای رفاه و امنیت
اقتصادی همه اقشار جامعه از اولویت های این بانک در سال 1398 است.

در بخش وام ازدواج عملکرد بانک چطور بوده است؟
بانک قر ض الحسنه مهرایران، در راستای حمایت از ازدواج جوانان، طرح های تسهیلاتی برای زوج های جوان به منظورخرید جهیزیه و تشکیل زندگی مشترک در نظرگرفته است. موضوعی که از دیربازیکی از الزامات این بانک درسیاستگذاری های اعتباری بوده است و در همین راستا نیز بیشترین سهم از کل تسهیلات پرداخت شده، قرض الحسنه ازدواج در طرح ضربتی بانک مرکزی از سوی این بانک بوده است. از ابتدای سال 1398تا پایان خرداد ماه بالغ بر دو هزار 812 فقره تسهیلات ازدواج به میزان 844 میلیارد ریال با سقف 300 میلیون ریال پرداخت شده است. همچنین تا پایان سال گذشته بالغ بر 23 هزار و 500 فقره تسهیلات ازدواج به میزان 3 هزار 670 میلیارد ریال باسقف 150 میلیون ریال پرداخت شد. تا پایان سال 1396 نیز بالغ بر 33 هزار و 500 فقره تسهیلات ازدواج به میزان 3 هزار و 350 میلیارد ریال باسقف 100 میلیون ریال پرداخت شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

قیمت هر اسکناس دلار به 14480 تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید 3 اسفند 98 به 5 میلیون و 750 هزار تومان رسید

اولین همایش اعضای شورای هماهنگی نمایندگان استان های بیمه ما برگزار شد

تشکیل واحد امور بین الملل در پژوهشکده بیمه

تشریح فعالیت های بانک ملت در تامین مالی حوزه نفت و انرژی

برگزاری کارگاه اجرایی مدیریت ریسک مالی با حمایت بانک صادرات

سرپرست اداره امور شعب جنوب کشور و شرق تهران بانک دی منصوب شد

بانک پاسارگاد قهرمان مسابقات فوتسال لیگ دسته اول کارگران تهران شد

لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور

جزئیات نرخ رسمی 47 ارز

تقاضا برای خرید فرانک و ین بالا گرفت

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز

برای مقابله با کرونا منابع ویژه اختصاص می‌دهیم

کاهش زندانیان چک معطل اجرای کامل قانون/بانک مرکزی آستین بالا بزند

همتی: مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات ارز ایجاد نمی‌شود

کارگروه ویژه اقدام مالی ایران را در فهرست سیاه قرار داد

صرفه‌جویی 58 میلیون یورویی ایران‌خودرو با داخلی سازی 51 قطعه

اعلام هزینه سبد معیشت کارگران به زودی

بانک ها در 9 ماهه امسال 10 درصد بیشتر از سال قبل وام دادند

جهانگیری: مجلس با رای بالای مردم قوی‌تر و اثرگذاری بیشتری دارد

بهای رسمی 15 ارز در نخستین روز اسفند ماه

نرخ تورم، در بهمن 1.6 درصد کاهش یافت

خداحافظی با صفرهای پول ملی تا 2 سال دیگر

بانک مرکزی چین 100 میلیارد یوآن به بازار تزریق کرد

خودرو نیم‌شاسی سایپا به‌زودی رونمایی می‌شود

دوگانه سوز کردن تاکسی، وانت و مسافربرهای شخصی معاف از مالیات شد

مذاکرات دستمزد کارگران جدی‌تر شد

افزایش سرمایه 57 درصدی در هلدینگ خلیج فارس

ابلاغ بخشنامه افزایش 50 درصدی امتیازات فصل 10 قانون خدمات کشوری

بورس سبز پوش شد

قیمت سکه طرح جدید 30 بهمن 98 به 5 میلیون و 330 هزار تومان رسید

جزئیات انجام معاملات مربوط به عملیات بازار باز در 29 بهمن‌ 98

ریزش سنگین بورس‌ها در اروپا و آمریکا

جزییات آیین‌نامه جدید بیمه‌های درمان شورای عالی بیمه

قیمت هر اونس طلا به بالای 1600 دلار جهش کرد

بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به 50 هزار تومان/هزینه وام 23 میلیون شد

قیمت دلار 30 بهمن به 14200 تومان رسید

آخرین گزارش سامانه حقوق و دستمزد به دولت، 5 ماه قبل ارائه شد

ایرتاکسی به جای مهرآباد در فرودگاه امام کلید خورد

امضای تفاهم‌نامه بین بانک صادرات و انجمن سازندگان تجهیزات صنایع نفت

تقدیر از نفرات برتر دومین آزمون علمی کارکنان بانک ها

نقدینگی مازاد امسال برابر کل نقدینگی سال 91 است

بورس ریزش کرد

قیمت دلار آمریکا 29 بهمن 98 به 14200 تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید 29 بهمن 98 به 5 میلیون و 385 هزار تومان رسید

باید از کوچ نقدینگی به سمت بازارهای طلا، ارز و کالا جلوگیری کنیم

آمادگی برای انتشار اوراق بدون تضمین بانکی

هزینه ساخت آزادراه تهران-شمال 10 ساله بازمی‌گردد

شانزدهمین شعبه کارگزاری بورس بیمه ایران در شهریار افتتاح شد

بیمه آرمان مجوز صدور بیمه دام و طیور اخذ کرد