آخرین مطالب

سامانه رفع تعهد ارزی با سازمان امور مالیاتی لینک شد بانک

سامانه رفع تعهد ارزی با سازمان امور مالیاتی لینک شد

  بزرگنمایی:

بانک مرکزی بعد از پایان مهلت بازگشت 70 درصد ارز حاصل از صادرات که 31 تیرماه 98 تعیین شده بود، ارتباط سامانه رفع تعهد ارزی را با سامانه امور مالیاتی برقرار کرده است.

به گزارش اخبار مالی، مهلت صادرکنندگان کشور برای رفع تعهد ارزی صادرات خود در سال 97، بر اساس بخشنامه بانک مرکزی 31 تیرماه اعلام شده بود که بر این اساس، صادرکنندگان باید تا این تاریخ، حداقل 70 درصد ارز حاصل از صادرات خود را با روش‌هایی که بانک مرکزی، در بخشنامه‌های خود اعلام کرده بود، به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. در واقع، مطابق با دستورالعمل‌های بانک مرکزی، هر صادرکننده‌ای که به روش‌هایی همچون فروش ارز در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود، فروش ارز حاصل از صادرات به واردکننده ثالث یا فروش اسکناس به صرافی‌ها، 70 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را تا آخر تیرماه، رفع تعهد ارزی نکرده باشد، از معافیت مالیاتی برخوردار نخواهد بود.

در عین حال، بانک مرکزی بارها و بارها اعلام کرده بود که چنانچه ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگردد، صادرکنندگان نه تنها از معافیت‌های مالیاتی برخوردار نخواهند بود، بلکه نام آنها به مراجع قضائی اعلام خواهد شد تا با آنها برخورد قضائی صورت گیرد، اگرچه تاکنون بسیاری از صادرکنندگان در این رابطه با بانک مرکزی همکاری کرده‌اند، اما هستند صادرکنندگانی که در این رابطه کم کاری کرده و هنوز ارز حاصل از صادرات خود را با ضوابط اعلامی از سوی بانک مرکزی رفع تعهد نکرده‌اند.

در این میان خبرها حکایت از آن دارد که بانک مرکزی، با پایان این مهلت، سامانه رفع تعهد ارزی را به سامانه سازمان امور مالیاتی لینک کرده تا هر صادرکننده‌ای که ارز حاصل از صادرات را به کشور برنگرداند، مشمول ضریب صفر مالیاتی نشود. از سوی دیگر، بر اساس اعلام قبلی بانک مرکزی، آن دسته از صادرکنندگانی که تاکنون ارز حاصل از صادرات خود را اصلاً به کشور برنگردانده‌اند، به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در این باره گفت: در جلسه‌ای که چهارشنبه هفته گذشته در کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با حضور مسئولان بانک مرکزی برگزار شد، با توجه به اتمام مهلت تعیین شده صادرات سال ٩٧، سامانه برگشت ارز صادرکنندگان با سازمان امور مالیاتی جهت بررسی عملکردشان لینک شده است و در حال حاضر، سازمان امور مالیاتی دسترسی آنلاین به سامانه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و ارز دریافتی تولیدکنندگان از صادرکنندگان دارد.

به گفته لاهوتی، در این میان بر اساس مصوبه‌ای که دولت ابلاغ کرده است، صادرکنندگانی که تا 31 تیرماه 98، رفع تعهد ارزی صادرات خود در سال 97 را صورت نداده باشند، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند؛ ولی نکته‌ای که در این میان بسیار حائز اهمیت به شمار می‌رود، آن است پرداخت مالیات به دلیل عدم رفع تعهد ارزی یا عدم اعمال ضریب صفر مالیاتی، به این معنا نیست که بنگاههای صادراتی از شمول رفع تعهد ارزی خارج می‌شوند؛ بلکه تمامی صادرکنندگان باید الزاماً، ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند.

عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: بر اساس مکانیزم تعریف شده از سوی بانک مرکزی، هر صادرکننده، یک حساب تجمعی داشته و میزان صادرات از فروردین سال ٩٧ تاکنون و برگشتی ارز به عنوان رفع تعهد ارزی صادرات وی، در آن ثبت می‌شود؛ بنابراین به همان میزانی که صادرات صورت گرفته، بدهی و تعهد ارزی ایفانشده، به شمار می‌رود و باید به روش‌های اعلامی بانک مرکزی، رفع تعهد ارزی صورت گیرد؛ بنابراین اگر صادرکننده‌ای در سال 97 کالایی را صادر کرده و تا 31 تیرماه 98، رفع تعهد ارزی تا 70 درصد نکرده باشد، موضوع اعمال ضریب صفر مالیاتی برای وی ملغی اعلام شده و باید مالیات صادرات خود را بپردازد.

لاهوتی گفت: بدهی و تعهد به سیستم بانکی برای هر میزان صادرات وجود دارد و طبق اعلام بانک مرکزی، هر میزانی که ارز برنگشته باشد، باید حتماً به چرخه اقتصاد کشور برگردد؛ اما به هر حال، اگر صادرکننده‌ای رفع تعهد ارزی ننماید، شرایط بعدی برای وی همچون جلوگیری از ثبت سفارش کالا، عدم تمدید کارت بازرگانی یا عدم امکان استفاده از تسهیلات بانکی و در نهایت معرفی به دستگاه قضائی برای وی، در دستور کار قرار می‌گیرد و مطابق با مصوبات، با او برخورد خواهد شد.

وی گفت: البته موضوع معرفی صادرکنندگان به مراجع قضائی، تا کنون تنها برای چند شرکت دانه درشتی که کالا صادر کرده ولی برگشت ارز آنها صفر بوده، اعمال شده و موضوع جهت رسیدگی، به دستگاه قضائی کشیده شده است؛ اما طبق اعلام بانک مرکزی، بقیه صادرکنندگان تاکنون تعامل خوبی داشته‌اند و روند برگشت ارز سرعت گرفته است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران خاطرنشان کرد: صادرکنندگان با تعامل مثبتی که در این مورد داشته‌اند، ارز حاصل از صادرات خود را رفع تعهد کرده‌اند؛ ولی صادرکنندگان باید توجه داشته باشند که حتی اگر مالیات نیز به آن تعلق گیرد به معنای رفع بدهی ارزی نیست و باید نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود، تحت هر شرایطی اقدام نمایند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار  مبنی بر ضرایب مالیاتی صادرکنندگان اظهار داشت: مسئول تعیین ضرایب مالیاتی، سازمان امور مالیاتی است که می‌بایست نسبت به این موضوع، اطلاع رسانی نماید چراکه با توجه به معافیت صادرات از مالیات طی سال‌های گذشته، اطلاعی دقیقی از میزان ضرایب مالیاتی در دستنیست./مهر


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

آینده روشن سهام خودرویی‌ها در بورس

باجه‌های پستی امروز برای تحویل کارت سوخت باز است

رشد 17 درصدی صادرات پتروشیمی از پارس جنوبی

نمایشگاه کیش اینوکس با حضور 300 شرکت داخلی و خارجی برپا می شود

چین ارز دیجیتال خود را عرضه می‌کند

بیمه سینا افزایش سرمایه می دهد

گسترش همکاری بیمه آسیا و بانک تجارت

قیمت سکه امروز 22 آبان 98 به 4 میلیون و 25 هزار تومان رسید

معاملات 1700 میلیاردی در بازار سرمایه

فروش30 هزار میلیارد ریال گواهی سپرده در بانک ملت

نسخه همراه بانک سینا به روز شد

قیمت برق ماینرها مشخص شد

حمایت بانک ملی از مشاغل خانگی و خوداشتغالی

تایید طرح گام در شورای پول و اعتبار

انتشار نسخه جدید سامانه همراه بانک کارآفرین برایios

فرصت 2 ماهه وکلا برای نصب کارتخوان

قطار گردشگری کویر راه‌اندازی شد

افزایش زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف

افزایش روند نرخ دلار در بازارهای جهانی

600هزار میلیارد تومان، برآورد قاچاق کالا در کشور

ریزش شدید بورس های آسیایی

قیمت وام مسکن افزایش یافت

تداوم روند کاهشی قیمت نفت

صندوق اجاره ای شعبه شهران بانک دی افتتاح شد

اعطای تسهیلات بانک شهر به اساتید دانشگاه های کشور

قیمت سبد نفتی اوپک 62 دلاری شد

تجارت آزاد ایران و سوریه در 88 قلم کالا دوباره برقرار شد

قیمت سکه طرح جدید 21 آبان 98 به 3 میلیون و 995 هزارتومان رسید

عقب‌گرد دلار در برابر پوند

به‌روز رسانی سامانه‌های خدماتی بانک پاسارگاد

کدام سهم‌ها بیشترین معامله را در بورس دارند؟

«گام» در شورای پول و اعتبار

40درصد پزشکان از قانون تمکین کردند

افزایش 23 درصدی نرخ اجاره بها در تابستان 98

نقش مجامع فصلی بر کدال بورس و افزایش قیمت سهام

کارشناسی خسارت اتومبیل در بیمه ایران دیجیتالی شد

بیمه سامان شعبه جدید افتتاح کرد

افتتاح دو کارخانه فولادی در گل گهر توسط رییس جمهور

اولین تامین مالی از بازار سرمایه برای توسعه فرودگاهی انجام شد

تولیدPolymeric MDIبا کیفیت جهانی در پتروشیمی کارون

گزارش فیش‌های حقوقی به دولت رفت

پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان امسال

اطلاعیه بانک مرکزی در مورد تأمین ارز در 5 ماهه اول سال 1397

طلا به خریداران روی خوش نشان داد

اجرای طرح جامع امور مالیاتی در اولویت قرار گیرد

روش جدید کلاهبرداری از طریق حساب بانکی شما!

باید زمینه صادرات و وام بانکی برای سرمایه‌گذاران تسهیل شود

صدور دستور تشکیل ستاد رسیدگی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی

کشف 2 کیلوگرم هروئین داخل بسته های شکلات

افت شاخص بورس