آخرین مطالب

ضرورت فرهنگ سازی صحیح در بازار سرمایه بورس

ضرورت فرهنگ سازی صحیح در بازار سرمایه

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی: یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی درست در این بازار، گفت: با شناخت ابزارهای مختلف مالی می‌توان همه افراد جامعه را که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند به نحوی به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه تشویق کرد؛ باید بدانیم که در زمان‌های عدم رونق نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور کم نیست.

علی جبل‌عاملی، در پاسخ به اینکه در حال حاضر که بازار با رشد مواجه شده چطور می‌توان سرمایه‌های خرد مردم عادی را به سمت بازار سرمایه هدایت کرد به نحوی که هم مردم عادی از سرمایه‌گذاری در این بازار منتفع شوند و هم نقدینگی جدید به بازار بیاید؟ اظهار کرد: هنگامی که در سطح جامعه صحبت از بازار سرمایه می‌شود، شاید در ابتدا کسب سود از طریق خرید و فروش سهام به ذهن متبادر شود، در حالیکه تنوع ابزارهای سرمایه‌گذاری در این بازار به حدی است که شامل روش‌های متعددی بوده و تمامی سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به ابزارهای مالی مختلفی که در بازار سرمایه وجود دارد، بیان کرد: هر فردی، در هرسنی و در هر نقطه‌ای از کشور با هر میزان سرمایه، تأکید می‌کنم با هر مبلغی از 100 هزار تا میلیاردها تومان، می‌تواند در این بازار اقدام به سرمایه‌گذاری کند. این روش‌های مختلف که برخی بدون ریسک و برخی دیگر توأم با ریسک هستند طبیعتا بازده انتظاری متفاوتی را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند و تمامی سطوح ریسک‌پذیری افراد را دربر می‌گیرد، یعنی می‌توانید تمامی افراد جامعه را که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند به نحوی به سرمایه‌گذاری در این بازار تشویق کنید.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: گاهی اوقات شنیده می‌شود که نباید مردم را با تبلیغات و استفاده از رسانه‌ها به سرمایه‌گذاری تشویق کرد، چراکه ممکن است در اثر نوسانات بازار متحمل زیان شوند و بعدا دردسر می‌شود، این حرف درست نیست، چراکه می‌بایست در کنار تبلیغات، فرهنگ‌سازی و آموزش در خصوص مفهوم ریسک و بازده و نیز رابطه این دومفهوم با یکدیگر برای مردم صورت بگیرد و با توضیح ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری از جمله صندق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، مختلط، در سهام، سبدهای سرمایه‌گذاری و غیره برای هر ذائقه ریسک محصول مناسب را معرفی کرد.

جبل عاملی ادامه داد: این وظیفه از یک سو متوجه نهادهای ناظر و از سوی دیگر به عهده نهادهای مالی است که مستقیما با مشتریان در تماس هستند. نهادهای ناظر مسئول معرفی و آموزش این مفاهیم در رسانه‌های جمعی و سطح جامعه هستند و نهادهای مالی متولی آموزش مستقیم و نیز ارائه مشاوره دقیق و صحیح به مشتریان و مخاطبان خود. این امر هم محدود به زمان رونق بازار نیست حتی در زمان‌های تعادل یا عدم رونق نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور کم نیست. نباید از مشارکت آحاد مردم ترسید، البته هیجان بی مورد هم نباید ایجاد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر نیاز به فرهنگ‌سازی درست برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد، گفت: روال منطقی آن چیزی است که در کشورهای پیشرفته در قبال سرمایه گذاران انجام می‌شود، یعنی فرهنگ‌سازی، آموزش و مشاوره صحیح. یادمان باشد که در میان بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری مانند ارز، مسکن و طلا تنها بازار شفاف و قانونمند که به بخش واقعی اقتصاد کمک می‌کند و منجر به هدایت و کنترل نقدینگی می‌شود، بازار سرمایه است و این مدعا در بررسی عملکرد تأمین مالی و حضور شرکت‌های در بورس طی این چند سال که از تصویب قانون بازار اوراق بهادار می‌گذرد قابل اثبات است.

جبل عاملی در پاسخ به اینکه چطور می‌توان صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بیشتر در جامعه رواج داد تا عامه مردم با آن آشنا شوند، بیان کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری را باید به عنوان واسطه‌ای برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم مردم در بورس و اوراق بهادار دانست. ابزاری که با توجه به تنوع تعدادی و محتوایی آن طیف وسیعی از سلایق را شامل می‌شود از صندوق درآمد ثابت بدون ریسک با پرداخت ماهانه تا صندوق در سهام با رشد سریع و البته ریسک بیشتر. امکان سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها از 100 هزار تومان تا میلیاردها تومان فراهم شده و می‌تواند نقدینگی درخوری را جذب کرده و در اختیار ناشران اوراق بدهی جهت تأمین مالی شرکت‌های تولیدی و خدماتی و حتی سازمان‌ها و پروژه‌های دولتی کند.

جبل عاملی اضافه کرد: در حال حاضر در حدود 160 هزار میلیارد تومان منابع در این صندوق ها بوسیله نهادهای مالی معتمد سازمان بورس اوراق بهادار مدیریت می‌شود که عمده این منابع در بخش واقعی اقتصاد صرف تأمین مالی بلند مدت پروژه‌ها و سرمایه در گردش شرکت‌ها می‌شود. خوشبختانه توسعه فناوری اطلاعات و استفاده از بستر اینترنت و موبایل برای مدیریت دارایی در صندوق‌ها نیز موجب گستردگی جغرافیایی دسترسی به این صندوق‌ها و آگاهی‌رسانی به مردم در اقصا نقاط کشور شده است.

وی تاکید کرد: معرفی و فرهنگ‌ازی، آموزش و مشاوره صحیح توسط هر کدام از بازیگران چه دولتی و چه خصوصی در فضای واقعی و فضای مجازی نقش بسیار مهمی را در معرفی این ابزار سودمند و قابل اتکا و البته شفاف به جامعه ایفا می کند. نکته دیگر نقش قانونگذار در این میان است که نحوه برخورد او با مقوله صندوق ها می‌بایست موجب تشویق مردم و مدیران صندوق به توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشد و نه ایجاد محدودیت. باید توجه داشت که صندق‌های سرمایه‌گذاری و اصولا بازار سرمایه رقیب بازار پول نیست بلکه پناهگاه امن بخشی از نقدینگی مخرب و سرگردان اقتصاد کشور است.

جبل عاملی در پاسخ به اینکه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای چه کمکی می‌توانند به افزایش عمق بازار سرمایه کنند و فرهنگ سرمایه‌گذاری صحیح را رواج دهند، بیان کرد: سرمایه‌ گذاران حرفه‌ای در حقیقت گرما و سرما چشیده بازار هستند و تجربیات گران‌بهایی در خصوص نوسانات بازارها و شرایط پیچیده اقتصاد دارند. این سرمایه‌گذاران عملا طی مدت زمان فعالیت خود به الگو و مرجع سایر سرمایه‌گذاران تبدیل می‌شوند و فعالیت‌های آنها مورد جستجو و پیگیری افراد قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در وهله اول عملکرد سلامت و بدون شائبه آنان کمک بزرگی به اعتمادسازی در بازار خواهد کرد. دوری از سفته‌بازی صرف و در حقیقت سهامداری نکردن نکته دیگری است که می بایست مورد توجه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای قرار گیرد. سفته‌بازی (Speculation ) فی نفسه چیز بدی نیست اما آنچه موجب فرآیند برنده - برنده در سرمایه‌گذاری نشود قطعا مانعی برای توسعه و ترویج فرهنگ سرمایه‌گذاری خواهد بود. مساله دیگر کمک سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به افزایش کارایی بازار و جریان آزاد اطلاعات است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: نکته بعدی ایجاد کانال‌های ارتباطی با سایر سرمایه‌گذاران برای انتقال تجربیات و اطلاع رسانی نسبت به موقعیت‌های سرمایه‌گذاری است که می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری صحیح در سرمایه‌گذاری آنان شد که علاوه بر بعد آموزشی به تعمیق بازار کمک می‌کند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در حقیقت ویترین بازار سرمایه کشور هستند و عملکرد آنها نشان‌دهنده میزان امنیت، شفافیت و کارایی بازار سرمایه است.

جبل عاملی در پاسخ به اینکه نظرتان درباره ابزارهای جدید مالی مثل فروش تعهدی و وارانت که گفته می‌شود به زودی وارد بازار می شود چیست و این ابزارها چه کمکی به افزایش عمق بازار و فرهنگسازی می کنند؟ گفت: در خصوص فروش تعهدی که امیدورام مانند سایر ابزارهای نوین به زودی در بازار سرمایه مورد استفاده قرار گیرد، باید گفت خوشبختانه بعد از مدت‌ها ابزاری برای انتفاع در شرایط منفی بازار و سهم و نیز امکان ایجاد ثبات در قیمت ها فراهم می شود و کمک شایانی به نقدشوندگی، پوشش ریسک و نتیجتا افزایش عمق بازار خواهد کرد.

وی افزود: وارانت نیز مانند سایر ابزارهای مشتقه می‌تواند به توسعه بازار کند و  به سرمایه‌گذار این فرصت را می‌دهد که از نوسانات قیمت دارایی پایه بدون التزام به تملک آن استفاده کنند. با توسعه ابزارهای نوین در کنار ابزار های بازارسرمایه امکان کسب سود از نوسانات بازار در هر دو حالت صعودی و نزولی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد. این یعنی جذابیت بازار هم در شرایط رونق و هم در شرایط رکود. این یعنی توانایی بیشتر برای پوشش ریسک. این یعنی سرمایه و سرمایه‌گذاران بیشتر و نهایتا هدایت نقدینگی به بازار سرمایه در سایه شفافیت.  

این کارشناس بازار سرمایه گفت: طی سال‌های اخیر ابزار نوین علاوه بر ایجاد تنوع به تعمیق بازار، نزدیک شدن به استانداردهای بین‌المللی و برآورده شدن نیازهای سرمایه‌گذاران کمک شایانی کرده است. ناگفته نماند که البته اینگونه ابزارها مانند قراردادهای آتی و وارانت خاصیت اهرمی داشته و می توانند سود جذابی را هم نصیب سرمایه گذاران کنند./ایسنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

ایدرو500 میلیارد در سیستان و بلوچستان هزینه کرد

صدور 1.2 میلیون قبض پیامکی برق در پایتخت

تصویب صورت های مالی سال 97 بانک ملی ایران

مهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی شد

جلسه بررسی «تامین مالی طرح‌های فراگیر پالایشی سیراف»

با افزایش عرضه در بورس قیمت ها کاهش یافت

مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

قیمت سکه طرح جدید 27 شهریور98 به 4 میلیون و 50 تومان رسید

222 هزار کشاورز درخواست کمک بلاعوض ارائه دادند

قیمت دلار 27 شهریور 98 به 11400 تومان رسید

جزئیات تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد

هزینه خرید وام مسکن به زیر 10 میلیون برگشت

فروش 5 ماهه بیمه ملت فراتر از هدف

قیمت سبد نفتی اوپک به مرز 67 دلار رسید

ناصر حکیمی مشاور رئیس کل بانک مرکزی شد

توزیع 500 بسته لوازم التحریر در بین دانش آموزان سیل زده کرمانشاه

رشد 151 درصدی بازده قیمت سهام بانک سینا در کمتر از 6 ماه

3700 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید مسکن

شاخص بورس کاهش یافت

افتتاح مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد

آغاز رسیدگی به پرونده متهمان اخلال در بازار ارز

رشد صنعت بیمه در گرو توسعه بیمه های اختیاری است

قیمت سکه طرح جدید 26 شهریور 98 به 4 میلیون و 30 هزار تومان رسید

قیمت دلار 26 شهریور 98 در صرافی‌های بانکی به 11450 تومان رسید

قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

کاهش قیمت 2.5 میلیون تومانی هر کیلو زعفران

ناتوانی طلا برای عبور از مرز 1500 دلار

مشاغل جدید مشمول نصب سامانه صندوق فروش

انتصاب سرپرست تعمیرات شرکت پتروشیمی نوری

امکان رؤیت قبض برق از طریق نرم‌افزار کیپاد فراهم شد

بیمه‌ کوثر در بین 40 شرکت برتر کشور

قیمت سکه طرح جدید 25 شهریور 98 به 4 میلیون و 25 هزار تومان رسید

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه 25 شهریور 98 به 11350 تومان رسید

بورس 3500 واحد رشد کرد

جزئیات عرضه نفت سفید و گاز مایع در بورس انرژی

رئیس جدید سازمان خصوصی سازی منصوب شد

استقبال چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بنادر ایران

اعلام اسامی 50 صنف جدید برای نصب کارتخوان مالیاتی

صدور دستور آزادسازی ذخایر نفت استراتژیک آمریکا توسط ترامپ

دبیرکل جدید سندیکای بیمه گران ایران انتخاب شد

فروش ویژه بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین

جلوگیری از پرداخت خسارت جعلی

پرداخت 2هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی

هم‌افزایی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و کمیته امداد

افزایش سهم بازار بانک ایران زمین با همراهی کارکنان

فقط 6روز تا پایان پنجمین دوره جشنواره قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک آینده

افزودن شش هزار نفر به جمع فعالان بازار سرمایه توسط کارگزاری بانک صادرات

مشتریان برتر بانک سامان از خدمات دفاتر کار بین‌المللی بهره‌مند می‌شوند

دریافت گواهینامه ایزو 50001 توسط بانک ملی ایران

عرضه فولاد، مس، سرب، روی و طلا در روز دوشنبه