آخرین مطالب

مدیرعامل فرابورس:

دامنه نوسان 3درصدی برای نماد های حاضر از فردا اعمال می شود بورس

دامنه نوسان 3درصدی برای نماد های حاضر از فردا اعمال می شود

  بزرگنمایی:


به گزارش اخبار مالی، امیر هامونی قبل از ظهر امروز طی نشستی خبری پیرامون اصلاحات مقررات بازار پایه گفت: با هماهنگی سازمان بورس درصدد ارائه مجوز به صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری سهام و مختلط هستیم تا بخشی از پرتفوی را تا سقف مشخصی به بازار پایه اختصاص دهند. در حال حاضر عمده بازار پایه در اختیار حقیقی‌ها بوده و حقوقی‌ها نقش کمرنگی در این بازار دارند. به کمک فعالیت صندوق‌ها در بازار پایه، حرفه‌ای‌ها نیز در این بازار حضور خواهند یافت.

وی افزود: همچنین در ظرفیت‌های دستورالعمل جدید بازار پایه امکان حضور بازارگردان گنجانده شده که کمک می‌کند محدودیت دامنه نوسان یک، 2 و 3 درصدی برای تابلوهای قرمز، نارنجی و زرد برداشته شود. در این میان مقرر شده از فردا دامنه نوسان برای نمادهای حاضر در تابلو ب با نوسان 10 درصدی و تابلو ج که دامنه نوسان ندارد تا چهارشنبه که نمادها متوقف می شوند 3 درصد اعمال شود.

علت عدم اجرای زودتر اصلاحات در بازار پایه

این مقام مسئول درخصوص اینکه چرا زودتر برای اصلاحات در بازار پایه اقدام نشد، گفت: تصمیم گیری برای اصلاحات در این بازار به 18 ماه گذشته برمی گردد. خواسته مهمی که فعالان بازار در سال های 93 و 94 داشتند باتوجه به انجام توافقی و کاغذی معاملات در بازار پایه و واگذاری سهام شرکت های سهامی عام در شهرها و روستاها ، ورود معامله گری آنلاین اتفاق بیفتد تا در این راستا، تمام سهامداران در اقصی نقاط از امکان برابری انجام معاملات برخوردار باشند.

ارائه مجوز به بازارگردان ها برای حضور در بازار پایه

هامونی در مورد نحوه نمایش مظنه‌ها در بازار پایه و حضور بازارگردان ها گفت: طبق دستورالعمل بازار پایه قرار شد مظنه‌‌ها مخفی بماند اما با اصلاحاتی که در جهت تدریجی‌ شدن قوانین جدید انجام شد، تمامی سفارش‌های خرید و فروش در حال حاضر نمایش داده می‌شود. پیش از این بازارگردان‌ها برای حضور در بازار پایه مجوز نداشتند اما طبق آخرین اصلاحات بازار پایه با هدف ورود حرفه‌ای‌ها به بازار و افزایش نقدشوندگی، اجاره فعالیت پیدا کردند. به بازارگردان‌ها اختیار عمل داده شده تا قیمت آغازین روز معامله را تعیین کنند و می‌توانند دامنه نوسان را دوبرابر کنند به شرط آنکه از دامنه نوسان در بازارهای عادی بیشتر نباشد.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های مهم بازار پایه حاکمیت شرکتی و شفافیت است، گفت:  در بازار پایه شرکت‌هایی داشتیم که بیش از 5 سال هیچ اطلاعاتی در کدال منتشر نکرده و مجمع عمومی برگزار نکرده بودند. با هدف رسیدن شرکت‌ها به استانداردهای لازم و به منظور بهبود شاخص عملکرد بازار، ارتقای شفافیت و کارایی بازار، قوانین بازار پایه اصلاح شد.

انتقاد به زمان اجرای دستورالعمل جدید

مدیرعامل فرابورس ادامه داد: عده‌ای درباره زمان اجرای این قوانین خرده می‌گیرند اما شاید اگر هر زمان دیگری را نیز انتخاب می‌کردیم این انتقادها وجود داشت. در بازار سرمایه نسبت به ماه رمضان بازخورد داریم اما در هیچ یک از مقالات علمی بازخوردی نسبت به ماه محرم نداریم. از سوی دیگر بنا بود براساس گزارش مرداد ماه 112 شرکت به تابلو زرد وارد شوند اما این تعداد به 125 شرکت رسیده ، بنابراین وضعیت بازار در شرایط خوبی بوده و طبیعی است که در زودترین زمان ممکن و در چارچوب ضرب‌الاجل 10 روزه این قوانین وارد فاز اجرایی شود.

فرابورس نمی تواند به سهامداران ضربه بزند

هامونی درخصوص نمایش یا عدم نمایش سفارش‌های خرید و فروش گفت: در جلسات متعدد با کارشناسان و فعالان بازار سرمایه تصمیم گرفتیم روش‌های معاملاتی را تدریجی اجرایی کنیم. بر این اساس در حالی که در دستورالعمل بازار پایه اعلام شده مظنه رقبا باید پنهان باشد اما تصمیم گرفتیم این روند را تدریجی اعمال کنیم. شاید این فرایند 6 ماه طول بکشد که بتوانیم عمق مظنه و ... را کاهش دهیم. عده‌ای معتقدند فرابورس به دنبال ضربه زدن به بازار و سهامداران است. فرابورس چطور می‌تواند به سهامداران به عنوان یکی از اصلی‌ترین ستون‌های خود، ضربه بزند و بازار را با خطر روبه‌رو کند؟ فرابورس به عنوان یک سازمان ناظر از افزایش ارزش و حجم معاملات ارتزاق می‌کند.

وی در رابطه با مقایسه دامنه نوسان بین بورس‌های خارجی و بازار سهام ایران گفت: در همه دنیا محدوده نوسان وجود دارد اما فرق بازار سهام ایران با سایر بورس‌ها در پویا و استاتیک بودن دامنه نوسان است. در بورس‌های خارجی سهم پس از رسیدن به سقف دامنه، بسته شده و بعد از چند دقیقه با مجوز و اطلاع‌رسانی ناظر، باز شده و در دامنه نوسان جدید کشف قیمت خواهد شد. اختیارات ناظر که در اصلاحات جدید مقررات درنظر گرفته شده نزدیک شدن به استانداردهای بین‌المللی است. به عنوان نهاد ناظر به اهالی بازار اطمینان می‌دهیم هیچ دغدغه‌ای برای دامنه نوسان نداشته باشند زیرا در اصلاحات جدید افزایش تعدادحراج و افزایش دامنه نوسان ذیل اختیارات ناظر تعریف شده است.

پیشنهاد کاهش کارمزد معاملات و افزایش دامنه نوسان نمادهای بازار رسمی

این مقام مسئول از ارائه پیشنهاد به سازمان بورس جهت کاهش کارمزد معاملات تابلو قرمز بازار پایه خبر داد و گفت: برای اینکه این کارمزد از چه رکن بازار کاسته شود هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. طی دو تا سال گذشته پیشنهاد افزایش دامنه نوسان از 5 به 6 درصد را برای شرکت های حاضر در بازار رسمی را ارائه کردیم که اکنون پیگیری مجدد این پیشنهاد در دستور کار قرار گرفته است.

پیگیری حضور شرکت ها در بازار برتر

هامونی همچنین از پیگیری بحث بازار برتر با هماهنگی سازمان بورس برای شرکت های برتر در این بورس خبر داد و گفت: اگر شرکتی حکم قطعی ورشکستگی را داشته باشد می توانیم نماد آن را باز کنیم تا سهامداران بتوانند در صورت تمایل اقدام به فروش سهام خود کنند. روزهای دوشنبه که قرار است اکشن انجام شود اگر تعطیلی رسمی باشد، مقرر شده روز معاملاتی بعد حراج صورت گیرد.

وی با توجه به تغییر و تحولات مثبت و منفی در کانال های تلگرامی گفت: توصیه به خرید یا فروش سهام ندارم اما سهامداران باید توجه داشته باشند که درگیر هیجانات بازار نشوند. به ارکان بازارسرمایه در صیانت از سهامداران اعتماد کنید. سهامداران دغدغه نوسان قیمت سهام را در قوانین جدید نداشته باشند، شرکت های ارزشمند راه خود را برای رشد قیمت پیدا می کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

ایدرو500 میلیارد در سیستان و بلوچستان هزینه کرد

صدور 1.2 میلیون قبض پیامکی برق در پایتخت

تصویب صورت های مالی سال 97 بانک ملی ایران

مهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی شد

جلسه بررسی «تامین مالی طرح‌های فراگیر پالایشی سیراف»

با افزایش عرضه در بورس قیمت ها کاهش یافت

مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

قیمت سکه طرح جدید 27 شهریور98 به 4 میلیون و 50 تومان رسید

222 هزار کشاورز درخواست کمک بلاعوض ارائه دادند

قیمت دلار 27 شهریور 98 به 11400 تومان رسید

جزئیات تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد

هزینه خرید وام مسکن به زیر 10 میلیون برگشت

فروش 5 ماهه بیمه ملت فراتر از هدف

قیمت سبد نفتی اوپک به مرز 67 دلار رسید

ناصر حکیمی مشاور رئیس کل بانک مرکزی شد

توزیع 500 بسته لوازم التحریر در بین دانش آموزان سیل زده کرمانشاه

رشد 151 درصدی بازده قیمت سهام بانک سینا در کمتر از 6 ماه

3700 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید مسکن

شاخص بورس کاهش یافت

افتتاح مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد

آغاز رسیدگی به پرونده متهمان اخلال در بازار ارز

رشد صنعت بیمه در گرو توسعه بیمه های اختیاری است

قیمت سکه طرح جدید 26 شهریور 98 به 4 میلیون و 30 هزار تومان رسید

قیمت دلار 26 شهریور 98 در صرافی‌های بانکی به 11450 تومان رسید

قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

کاهش قیمت 2.5 میلیون تومانی هر کیلو زعفران

ناتوانی طلا برای عبور از مرز 1500 دلار

مشاغل جدید مشمول نصب سامانه صندوق فروش

انتصاب سرپرست تعمیرات شرکت پتروشیمی نوری

امکان رؤیت قبض برق از طریق نرم‌افزار کیپاد فراهم شد

بیمه‌ کوثر در بین 40 شرکت برتر کشور

قیمت سکه طرح جدید 25 شهریور 98 به 4 میلیون و 25 هزار تومان رسید

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه 25 شهریور 98 به 11350 تومان رسید

بورس 3500 واحد رشد کرد

جزئیات عرضه نفت سفید و گاز مایع در بورس انرژی

رئیس جدید سازمان خصوصی سازی منصوب شد

استقبال چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بنادر ایران

اعلام اسامی 50 صنف جدید برای نصب کارتخوان مالیاتی

صدور دستور آزادسازی ذخایر نفت استراتژیک آمریکا توسط ترامپ

دبیرکل جدید سندیکای بیمه گران ایران انتخاب شد

فروش ویژه بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین

جلوگیری از پرداخت خسارت جعلی

پرداخت 2هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی

هم‌افزایی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و کمیته امداد

افزایش سهم بازار بانک ایران زمین با همراهی کارکنان

فقط 6روز تا پایان پنجمین دوره جشنواره قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک آینده

افزودن شش هزار نفر به جمع فعالان بازار سرمایه توسط کارگزاری بانک صادرات

مشتریان برتر بانک سامان از خدمات دفاتر کار بین‌المللی بهره‌مند می‌شوند

دریافت گواهینامه ایزو 50001 توسط بانک ملی ایران

عرضه فولاد، مس، سرب، روی و طلا در روز دوشنبه