آخرین مطالب

تقسیم سود 36 تومانی برای هر سهم پتروشیمی خلیج فارس صنعت و معدن

تقسیم سود 36 تومانی برای هر سهم پتروشیمی خلیج فارس

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی: مجمع عمومی سالیانه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (سهامی عام) صبح امروز دوشنبه (29 مهرماه) برگزار شد، جعفر ربیعی مدیر عامل شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس در گزارشی که ابتدای مجمع ارایه کرد گفت: که تعداد کل سهام شرکت 91 میلیارد و پانصد میلیون است. بنا بر رتبه بندی ICIS ، هلدینگ خلیج فارس به دلیل حجم بالای سرمایه‌گذاری به میزان 3 میلیارد دلار در سال 2018 در بین غول های پتروشیمی دنیا بعد از BASF آلمان در جایگاه دوم قرار دارد. همچنین در منطقه جایگاه سوم و در بین 100 شرکت برتر شیمیایی جهان با ارتقای سه پله ای در جایگاه 35 ام قرار دارد.
وی با بیان این که این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت در بازار سرمایه با 67 هزار میلیارد تومان سرمایه، 12 درصد از کل بازار بورس را به خود اختصاص داده است گفت: در سال مالی 97 نسبت به سال مالی گذشته 53 درصد رشد درآمد عملیاتی، 110 درصد رشد سود عملیاتی و 99 درصد رشد حاصل از سرمایه‌گذاری و 137 درصد رشد سود خالص داشته است. در حال حاضر شرکت هلدینگ خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری پترول، پتروشیمی پارس، پتروشیمی نوری ، گروه سرمایه گذاری ایرانیان، پتروشیمی مبین و پتروشیمی فجر در بورس حضور دارند و با ورود شرکتهای دیگر زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس به بازار سرمایه می توانیم خیلی بیشتر نقش آفرینی کنیم.
ربیعی در مورد چالش حاکم بر فضای بین المللی سال مالی گذشته خاطرنشان کرد: کند شدن رشد اقتصاد جهانی، جنگ تجاری امریکا با چین، تغییرات قیمت نفت در نیمه دوم سال 97 و افت تقاضا برای مواد اولیه در نیمه دوم سال 97 بود که با وجود افزایش متوسط درآمد شرکتهای شیمیایی مطرح دنیا با کاهش حاشیه سود در این شرکت ها همراه بوده است.
وی ادامه داد: همزمان با شروع تحریم، قیمت نفت در دنیا بشدت سقوط کرد و قیمت پلی اتیلن به عنوان محصول شاخص پتروشیمی در سال مالی 97 کاهشی و متوسط کاهش قیمت آن 3 درصد بود.
اطلاعات فروش محموله‌های پتروشیمی سری است
جعفر ربیعی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در زمینه تحریم ها اظهار داشت: هلدینگ خلیج فارس تحت تحریم آمریکا قرار دارد و ما در یک جنگ اقتصادی جدی هستیم و متاسفانه کمتر از ده نفر باور کردند که واقعا در جنگ اقتصادی هستیم و این جنگ تلفات دارد، غنائم دارد، سختی دارد، سربازان ما در این جنگ بخش تولید و فروش است.
ربیعی گفت: نمی‌توانیم اطلاعات مربوط به شرکت تجارت صنعت که شرکت صادراتی ماست را ارائه بدهیم، اینکه شرکت ما به چه کسانی می فروشد، به چه طریقی میفروشد، به چه نرخی می‌فروشد  و به دست خریدار می‌رسد و ارز را چگونه وارد سامانه نیما می‌کند اینها اطلاعات سری کشور است. من به عنوان مدیر عامل خلیج فارس حاضرم به زندان بروم اما این اطلاعات را عمومی اعلام نکنم.
وی در ادامه افزود: افشای این اطلاعات بدین معناست که کشور را از چند میلیارد دلار صادرات محروم کنیم، معنی آن این است که کسی نمی‌تواند داروی سرطانی وارد کشور کند،  اگر فکر می‌کنید داروهای سرطان با پول نفت وارد کشور می‌شود اشتباه است، این داروها با ارزی‌که ما وارد سامانه نیما می‌کنیم تامین می‌شود.
ربیعی گفت: من به عنوان مسئول هلدینگ خلیج‌فارس عرض می‌کنم تا زمانی که تحریم‌های ظالمانه ادامه پیدا می‌کند و دشمن تک‌تک کارهای ما را رصد می کند و کشتی به کشتی محموله به محموله و مشتری و مشتری ما را می‌خواهد از صادرات محروم کند بنده اطلاعات صادرات از فروش، مشتری، میزان ارز، نگهداری و انتقال محصول را سری فرض می‌کنم مسئولیتش را می‌پذیرم و به هیچ احدی جز مسئولین مربوطه بسیار بسیار انگشت شمار اطلاعات نمی‌دهم.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس ادامه داد: در بازار بین المللی با تحریم های امریکا در حوزه فروش و صادرات محصولات پتروشیمی  می توانم بگویم که تحریم ها شکست خوردند. صنعت پتروشیمی با وجود شرایط سخت تحریم، برادری خود را به کشور ثابت کرده و از اوایل سال 97 بخش زیادی از ارز کشور را تامین کرده است.
بازار فروش در بورس در آرامش است
ربیعی در ادامه در زمینه فروش محصولات گفت: در بازار داخلی نیز چالش‌های نوسانات نرخ ارز و افزایش تورم را داشتیم. مصرف کنندگان مواد اولیه در بورس کالا با کمبود مواجه شدند که با تدبیری که اوایل نیمه اول سال 97 در بورس کالا صورت گرفت، رقابت قیمت برداشته و شاهد آرامش بازار مواد اولیه بودیم و در مواردی حتی عرضه محصولات پتروشیمی از تقاضای بازار پیشی گرفت.
وی در مورد طرح‌هایی که در سال جاری بهره برداری خواهد شد گفت: پتروشیمی لردگان، پتروشیمی ایلام و پالایشگاه بیدبلند ، فاز اول بهسازی و احداث تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل مناطق نفت خیز جنوب و واحد سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه طرحهای مورد بهره برداری در سال جاری خواهد بود.
مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس درباره طرح های آینده اظهار داشت: طرح‌های سال 99 شامل طرح شیرین سازی برش سبک پتروشیمی بوعلی سینا، واحد آمونیاک پتروشیمی هنگام، پالایشگاه گاز یادآوران، بخش دیگری از بهسازی و احداث تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل مناطق نفت خیز جنوب، طرح SSP پتروشیمی تندگویان، و تصفیه خانه مرکزی پتروشیمی بندر امام خمینی خواهد بود. همچنین طرح های سال 1400 نیز شامل واحد اوره پتروشیمی هنگام، پتروشیمی صدف، کلرآلکالی پتروشیمی بندر امام خمینی، طرح HYCO پتروشیمی کارون و پارازایلین پتروشیمی بوعلی سینا خواهد بود.
وی در مورد سه طرح بیدبلند و لردگان و پتروشیمی ایلام خاطر نشان کرد : این سه طرح که در سال جاری بهره برداری خواهند شد حدود 6 میلیون تن به ظرفیت نصب شده هلدینگ خلیج فارس اضافه خواهد کرد.
36 تومان سود نقدی به سهامداران نماد فارس تعلق گرفت
بنا براین گزارش، با تصویب مجمع عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس 99 تومان از سود این هلدینگ به صورت پرداخت 36 تومان نقدی پرداخت می‌شود.
63 تومان سود دیگر صرف افزایش سرمایه هلدینگ خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

حذف صفرها بعد از تک نرخی شدن

با کرونا زندگی کنیم

2 اقدام جدید برای بهبود فضای کسب و کار

قیمت مسکن متری 17 میلیون تومان شد

افزایش 2 برابری بودجه زیرساخت های کوچک مقیاس ها

بورس 25 هزار و 826 واحد افت کرد/شاخص به 960 هزار و 932 واحد رسید

ترافیک جاده‌های شمالی حذف شد/ اتمام تعمیرات آزادراه تهران-شمال

استقرار واحدهای خسارت سیار بیمه آرمان در ایام عیدفطر

خرید اعتباری از فروشگاه‌های ایران‌مال با طرح «آینده‌داران» بانک آینده

بانک سامان املاک مازاد خود را به فروش می‌رساند

قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 99 به 7 میلیون و 600 هزار تومان رسید

108 کارگزار بازار سرمایه آماده فروش سهام عدالت

شکست رکورد تولید گندله در فولاد خراسان

رشد 19.2 درصدی قیمت نیم سکه در اردیبهشت‌ماه

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز/کاهش نرخ 33 ارز

آریاساسول به عرضه اولیه رسید

افزایش دوباره تنش‌ها بین چین و آمریکا/قیمت جهانی طلا تقویت شد

رونمایی از تلویزیون های ایرانی، خدمت دیگری از سام الکترونیک

سرمایه‌گذاری 5886 میلیارد تومانی مردم در صندوق سرمایه‌گذاری یکم

30هزار میلیارد برای پروژه‌های زیرساختی تا پایان خرداد تامین شود

دستور روحانی به ایجاد تعادل اطمینان بخش برای مردم در بازار سرمایه

واریز پول حاصل از فروش سهام عدالت در کمترین زمان

ثبت نام 3 میلیون نفر در پذیره‌نویسی ETF

عوارض خروج از کشور در سال 99 ابلاغ شد

آموزش مجازی در صنعت بیمه تقویت خواهد شد

رمز پویا، از طریق سامانه‌های پیشخوان مجازی و کیلید بانک آینده

ساعت 24 امشب؛ پایان پذیره‌نویسی صندوق واسطه‌گری مالی یکم

بورس باز هم نزولی شد

60 لیتر سهمیه بنزین خردادماه امشب شارژ می‌شود

ثبات نسبی دلار

ثبت نام سجام، احراز هویت و دریافت کد بورسی در بانک گردشگری ممکن شد

روند رشد اوراق تسهیلات مسکن ادامه دار است

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

ادامه بازی شاخص بورس در مرز یک میلیون واحدی

قیمت نفت با تقویت تقاضا و افت ذخایر آمریکا رشد کرد

پایان تیرماه سال جاری؛ آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال 1398

لغو دورکاری کارمندان بانک‌های دولتی

تولید حداکثری و حضور پررنگ در بازارهای داخلی و خارجی در سال جهش تولید

معاملات حقوقی‌ها در گواهی سکه ممنوع شد

سهامداران عدالت ظرف 6 ماه می توانند 20 درصد سهام خود را بفروشند

بانک سپه یک کرسی گروه مدیریت سرمایه گذاری امید را واگذار می کند

بورس به کانال یک میلیون واحد بازگشت

آغاز استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان

دورکاری کارکنان پابرجاست

100 جایگاه تک سکوی سوخت در تهران احداث می‌شود

بی توجهی به بازار مسکن خطر بزرگی برای اقتصاد است

قیمت سکه طرح جدید 30 اردیبهشت به 7 میلیون و 380 هزار تومان رسید

زمان برگزاری فاینکس مشخص شد

بیانیه خانه روابط عمومی ایران به مناسبت هفته روابط عمومی

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز/نرخ 27 ارز افزایش یافت