معرفی پروژه های صنعت نفت با هدف تامین مالی داخلی اقتصاد - نفت و انرژی

معرفی پروژه های صنعت نفت با هدف  تامین  مالی داخلی

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی، در نخستین نشست از سلسله نشست های معرفی شیوه های تامین پروژه های صنعت نفت که بخشی از کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت به شمار می رود، با معرفی چهار پروژه این صنعت راهبردی کشورمان، روز دوشنبه، یازدهم آذرماه 139٨ در محل موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی برگزار شد.
بر اساس این گزارش، نشست مذکور در دو بخش سخنرانی و پرسش و پاسخ، با حضور علی مبینی دهکردی، رئیس کنفرانس؛ حسین عبده تبریزی، دبیر کنفرانس؛ سعید اسلامی بیدگلی، مدیر دفتر تامین مالی پروژه؛ جواد حدادی، رئیس کمیته راهبری؛ آهنگر زنوزی، مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی پالایش؛ عبدالله یونس آرا، رییس امور تدوین برنامه های استراتژیک شرکت ملی گاز ایران؛تالین منصوریان،مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران و سیاوش دریابار، رئیس روابط عمومی کنفرانس برگزار شد. 

پروژه های صنعت نفت نمی توانند بلاتکلیف بمانند
در بخش نخست این همایش حسین عبده تبریزی، دبیر کنفرانس در خصوص اهداف برگزاری توسعه نظام مالی در صنعت نفت، گفت: صنعت نفت در گذشته به طور عمده از طریق فاینانس و توسط نهادهای بین المللی تامین مالی می شد اما در حال حاضر با توجه به تحریم، کمتر فرد و کشوری حاضر به تامین مالی می شود، این امر باعث ایجاد ضرورت مضاعفی شد تا طرح تامین مالی در داخل کشور اجرایی شود چرا که پروژه ها بیش از این نمی تواند بلاتکلیف بمانند.
وی افزود: به عنوان مثال، پالایشگاه های نفت کوره در کشور تولید انجام می دهند اما همانگونه که مستحضرید فروش این نوع نفت از سال 2020 بسیار مشکل خواهد بود و باید سرمایه گذاری های لازم انجام شود تا نفت کوره تبدیل به فرآورده های دیگری برای عرضه در بازار شود. 
عبده تبریزی تاکید کرد: این کار نیاز به چندین هزار دلار سرمایه گذاری در 7 پالایشگاه ایران دارد که از این نوع سرمایه گذاری ها به طور فراوان در بورس یافت می شود. امیدوارم بتوان سرمایه ها را از طرق مختلف مانند نظام بانکی، بازار سرمایه و شرکت های بیمه ای به این سمت سوق داد.

مشکل تامین مالی تولید و صنعت علی رغم نقدینگی بالا
سخنران دیگر نشست، سعید اسلامی بیدگلی، مدیر دفتر تامین پروژه(PFO) درمورد تامین مالی پروژه های صنعت نفت گفت: تامین مالی خاص برای پروژه‌های نفتی به ویژگی ناشر اوراق و خود پروژه مرتبط است و بر این اساس تامین مالی پروژه های مختلف، متفاوت خواهد بود. این در حالی است که برای سهولت در کار ناچار هستیم در برخی از موارد از اوراق استاندارد موجود استفاده کنیم.
اسلامی بیدگلی در ادامه با اشاره به تنگنای اقتصادی حال حاضر کشور گفت: شرایط پولی و نظام اقتصادی کشور به دلیل ایجاد تحریم ها نابسامان است. بودجه هم در تنگنای جدی است.  با این حال حجم نقدینگی در کشور بالاست. این در حالی است که در بخش صنعت و تولید با کمبود نقدینگی روبرو هستیم و این پارادوکس ناشی از مشکلات نقدینگی بالای کشور است. 
وی افزود: در اصطلاح اقتصادی دچار انجماد نقدینگی شده‌ایم. بر همین اساس، احساس کردیم با ورود بازار سرمایه به پروژه های نفت و گاز کشور منجر به گشایشی هرچند کوچک در توسعه کشور شود.
اسلامی بیدگلی افزود:  دولت امسال حدود 100 تا 150 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته است؛ لذا در نظر دارد تا حدود هفتاد هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کند که با شرایط اخیر این امر ممکن نخواهد بود، زیرا برای انتشار این حجم از اوراق دولت مجبور به افزایش قیمت‌ها خواهد بود.
وی ادامه داد: مقرر بود دولت در قالب سه صندوق قابل معامله در بورس(ای تی اف) ، بخشی از سهام شرکت های خود را واگذار کند اما این اقدام به دلیل وقایع اخیر به تاخیر افتاد و ممکن است متوقف شود. در این شرایط بانک ها نیز با تورم بالایی که ناخواسته به وجود آمده است، بخشی از مشکلات نظام بانکی را برطرف کردند؛ اما همچنان تامین منابع مالی با گره هایی مواجه است.

صنعت نفت با انباشت پروژه ها مواجه است
در ادامه این کنفرانس آهنگر زنوزی، مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی پالایش و پخش پشت تریبون قرار گرفت و در خصوص عملکرد شرکت پالایش و پخش به عنوان یکی از شرکتهای تابعه وزارت نفت توضیح داد: این شرکت وظیفه سیاست‌گذاری و راهبری صنعت پالایش را برعهده دارد. براساس این ساختار هشت پالایشگاه که با ظرفیت قابل قبولی فعالیت خود را دنبال می‌کنند به شرکت های خصوصی تبدیل شده اند اما سیاست‌گذاری کلی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش صورت می گیرد. این در حالی است که دو شرکت همچنان به صورت دولتی اداره می‌شوند. 
مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی پالایش و پخش گفت: طبیعتاً یک نظام انتخاب پروژه وجود دارد که بر مبنای اولویت های سیاست‌گذاری شده و به مرحله اجرا می‌رسند. مهم ترین بحث پالایش و پخش هم توسعه و ارتقای ظرفیت کنونی است. به همین منظور پروژه ها در دو بخش خصوصی و دولتی اجرا می‌شوند.
آهنگر ادامه داد: در شرکت های خصوصی که اکثرا در بازار سرمایه هم سهامشان به فروش می‌رسد ارتباط بین بازار سرمایه و بازار پول امکان‌پذیر است. در حال حاضر مشکل اصلی این بخش انباشت پروژه ها است از این رو ارتباط بازار سرمایه و بازار پول باید تقویت شود.
وی در ادامه به قانون "توسعه صنایع پایین دستی نفت " که تیرماه امسال از سوی مجلس تصویب شد، اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه امکان صادرات مانند سال های گذشته وجود ندارد و هدف سیاست‌گذار این است که از خام فروشی جلوگیری کند، آیین نامه اجرایی به شرکت های زیرمجموعه ابلاغ شد.
به گفته  وی، بر اساس این قانون حدود دو میلیون بشکه در اختیار  مجموعه های مختلف قرار داده میشود تا بتوانند بخشی از نیاز خود را تامین کنند.
آهنگر تصریح کرد: این شرکت ها در سال اولیه فعالیت خود باید حدود سی درصد از سهام شرکتی را که از سوی وزارت نفت تایید شده در بازار سرمایه واگذار کنند و زمانی که طرح آماده بهره برداری شد دوره تنفس پروژه شروع می شود که منابع آن از محل صندوق توسعه ملی در اختیار پروژه قرار داده شده است و به اندازه سرمایه گذاری ثابت انجام شده مواد رایگان داده می شود و هر چه عدد بازدهی بیشتر باشد زمان تنفس هم بیشتر خواهد بود.
وی ادامه داد: این در حالیست که قانون گذار اجازه داده تنها در زمان تنفس طرح، بازپرداخت اصل سود اوراق منتشره در دوره قبل پرداخت شود. بعد از دوره تنفس هم همچنان خوراک با پنج درصد تخفیف به مجموعه داده خواهد شد.
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی پالایش و پخش در پایان صحبت های خود به آیین نامه و قانونی اشاره کرد که روز پیش از این نشست در هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفته بود. قانونی که در مورد زمان تنفس و سهم صندوق توسعه در تامین منابع مالی شرکت ها بحث می کند.

تولید  1/2 میلیارد مترمکعب گاز تا 1404
در ادامه نشست عبدالله یونس آرا، رییس امور تدوین و تلفیق برنامه های استراتژیک شرکت ملی گاز ایران به سخنرانی پرداخت و با اشاره به ظرفیت ها و شرایط شرکت ملی گاز اظهار داشت: شرکت ملی گاز ایران یکی از شرکت های اصلی تابعه وزارت نفت است که در کنار سایر شرکت ها، خوراک خود را از شرکت ملی نفت دریافت می‌کند.
وی افزود: ظرفیت فعلی پالایش گاز در پالایشگاه شرکت ملی گاز ایران در حدود 1میلیارد متر مکعب در روز می باشد که تمامی خوراک در پالایشگاه شرکت ملی گاز ایران پالایش می شود.
یونس آرا با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران سومین تولید کنند بزرگ گاز در دنیا است، گفت: پیش بینی می شود که تا سال 1404 میزان تولید شرکت به حدود 1/2 میلیارد در روز برسد که رقم قابل ملاحظه ای می باشد.
وی افزود: در حال حاضر در حدود 700 میلیون متر مکعب گاز در شرکت ملی گاز ایران تولید می شود که به صنایع، مصرف کنندگان خانگی، تجاری، نیروگاه ها و صادرات اختصاص می یابد .
رییس امور تدوین برنامه های استراتژیک شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه میزان گاز تولیدی در کشور با 3/6 میلیون بشکه نفت برابری میکند، اذعان داشت: در صورت شبیه سازی جایگزینی گاز و نفت در حدود 3٫6 میلیون بشکه نفت به صورت روزانه در کشور می بایست تامین می شد تا جوابگوی این 700 میلیون متر مکعب گاز تولیدی باشد.
وی در باره فرصت های عمده سرمایه گذاری شرکت ملی گاز بیان کرد: طرح های سرمایه گذاری شامل خطوط انتقال گاز و پالایشگاه ها و ... است که تا امروز در تمامی زمینه ها سرمایه گذاری های خوبی صورت گرفته است.
یونس آرا تصریح کرد: طرح های سرمایه گذاری در حوزه انتقال شامل 200 کیلومتر خط 42 اینچ، بخشی از خط هفتم صادراتی در بحث صادراتی عمان، خطوط و ایستگاه های تقویت فشار و پالایشگاه ها است و لازم به ذکر است که از لحاظ فنی و تکنولوژی توانایی طراحی و اجرای طرح های مورد نیاز در کشور وجود دارد.
رییس امور تدوین برنامه های استراتژیک شرکت ملی گاز ایران افزود: شرکت های ایرانی در تمامی حوزه های صنعت گاز ورود کردند و توان اجرایی مرتبط با این صنعت را دارند و تجربیاتی نیز از طرح های حوزه انتقال در کشورهای همسایه نیز وجود دارد، لذا در این زمینه با محدودیت عمده و جدی تولید کالا یا تامین زیر ساخت ها مواجه نیستیم.
وی تصریح کرد: بخشی از خط نهم 56 اینچ‌ انتقال گاز در محدوده لرستان، کردستان و اصفهان در واقع کمک رسان افزایش ظرفیت صادرات به ترکیه است که برآورد سرمایه گذاری در پروژه حدود 240 میلیون دلار است.
پروژه دیگر با بر آورد سرمایه گذاری 220 میلیون دلار، خط دهم 56 اینچ و همچنین پروژه خط لوله یازدهم سراسری با هدف تامین گاز استان های مرکزی و کاهش میزان وابستگی به واردات گاز از ترکمنستان با هزینه سرمایه گذاری 270،160،50و 420 میلیون دلار است.
پروژه ه ها می توانند 100 درصد واگذار شوند
در بخش دیگری از این مراسم مقیسه، نماینده شرکت ملی نفت از پروژه های شرکت ملی نفت خبر داد و گفت: بخش اعظم پروژها مربوط به راه اندازی تلمله خانه های افزایش فشار در میادین استان های مختلف مانند خوزستان است .
وی ادامه داد: پروژه های مربوط به توسعه وگسترش میادین رسالت و رشادت و همچنین میادین دریایی در محدوده فلات قاره و بخش حفاری و خط لوله و دریایی نیز در حال انجام هستند.
مقیسه در خصوص تامین مالی این پروژه ها گفت: پیش بینی می شود پروژه رسالت حدود 94 میلیون دلار و پروژه رشادت نیز 421 میلیون دلار سرمایه نیاز داشته باشد.میدان نفتی رامین نیز بالغ بر 80 میلیون دلار پیش بینی هزینه شده است.
وی تاکید کرد: تمام این پروژه ها قابلیت اینکه به طور کامل به سرمایه گذاران واگذار شوند نیز دارا هستند.
وی در پایان یادآور شد: همچنین پروژه میدان آزادگان جنوبی با ظرفیت تولید 50 هزار بشکه در روز و سرمایه تقریبی 50 میلیون دلار آماده جذب سرمایه‌گذار است و فعالان بازار سرمایه می‌توانند اقداماتی را در این زمینه صورت دهند. نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ورق دلار برگشت

تداوم روند صعودی بورس

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 300 یورو منتفی شد

آمادگی فولاد خوزستان برای تامین اکسیژن بیمارستان‌ های اهواز

سامانه دریافت گزارشات مردمی فرار مالیاتی رونمایی شد

قیمت نفت عربستان برای سومین ماه گرانتر شد

لازمه حمایت‌های مالیاتی از پذیرش شرکت‌ها در بورس شفافیت آن‌هاست

دفترچه های بیمه تا پایان مرداد تمدید اعتبار شدند

جهش بورس‌ها در جهان

دلار کوتاه آمد!

پایان تیرماه آخرین مهلت ثبت نام مشاغل آسیب دیده از کرونا است

قیمت سکه طرح جدید 17 تیر 1399 به 10 میلیون و 50 هزار تومان رسید

کمک 90 میلیارد ریالی شورای راهبردی در تأمین تجهیزات بیمارستانی

ابلاغ مصوبه دولت درخصوص تعیین تکلیف استخراج رمز ارز

بانک‌ها بزرگترین سوداگران بازار مسکن

بورس رکورد زد

نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

کاهش قیمت طلای جهانی

قیمت نفت به حدود 40 دلار برای هر بشکه خواهد رسید

صادرات ماسک ممنوع شد

رفع تعهد نکنید با هماهنگی قوه قضاییه از فردا فراخوان می‌شوید

مصرف برق نهادهای دولتی باید 10 درصد کاهش یابد

کمک 90 میلیارد ریالی شورای راهبردی در تأمین تجهیزات بیمارستانی

نبض بازار طلا و ارز چگونه می زند

رو شدن شگرد متهمان برای شبکه‌سازی قاچاق ارز

ممنوعیت واردات 2500 ردیف تعرفه کالایی

تورم ترکیه روی دور صعودی

محدودیت‌های مرز پاکستان برداشته شد

مصرف آب 5 درصد مشترکان مناطق یک تا 3 تهران غیرعادی است

زیر و بم فروش سهام عدالت

شرط ترخیص برنج‌های وارداتی با ارز 4200 تومانی

صعود 31 هزار واحدی در بورس

افزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

واردات گوشی تلفن همراه 3 برابر شده است

رشد اقتصادی بدون نفت در سال 98 به منفی 0.6 رسید

قیمت سکه طرح جدید 15 تیرماه 1399 به 10.5 میلیون تومان رسید

قیمت دلار 15 تیرماه 1399 به 21 هزار و 350 تومان رسید

فروش خرداد ماه در فولاد خراسان 129 درصد افزایش یافت

مدیران جدید ریسک و حسابرسی داخلی بانک کارآفرین معرفی شدند

صورت های مالی سال 1398 شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

مسکن نخرید ارزان می شود

بورس تا کی صعودی می ماند

‏‎اقدامات پیشگیرانه چادرملو علیه کرونا

شرکت بورس املاک تشکیل شد

صرفه‌جویی یک میلیون و 600 هزار یورویی در صنعت خودروسازی

روز پرنوسان در بورس

قیمت دلار 14 تیرماه 1399 به 20 هزار و 500 تومان رسید

افت دلار

بازار کار آمریکا بهتر شد