آخرین مطالب

ایران از شکل‌گیری ابرتورم نجات یافت بانک

ایران از شکل‌گیری ابرتورم نجات یافت

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در پنجاه و نهمین مجمع بانک مرکزی که با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور برگزار شد، گفت: سال 97 و 98 جزو سال‌های بسیار سخت اقتصادی برای کشور است که یکی از بی سابقه ترین تحریم‌ها را برای کشور رقم زده است؛ این در حالی است که با تدبیری که صورت گرفت به تدریج به سمت ثبات حرکت کردیم.

وی افزود: بر این اساس طلیعه تلاش بانک مرکزی، ثبات در بازارها بوده است و البته باید توجه داشت که هدف دشمنان، حمله به بازار ارز ایران بوده و با توجه به ناترازی هایی که در سیستم بانکی وجود داشت، انتظارات عمومی بر این بود که با شوک ناشی از کاهش درآمدهای نفتی، اقتصاد وارد شرایط بسیار سخت تورم رکودی شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در شرایط عادی نیز اگر رکود تورمی بر کشور حاکم شود، کار برای دولت بسیار سخت خواهد بود، اما ما در مدت کوتاهی و با شرایطی که فشار و قدرت آن بر مجموعه اقتصادی کشور بسیار بالا بود، از زیر این فشار خارج شده و در شش ماهه ابتدای امسال، رشد غیرنفتی کشور مثبت شده است و این نشانگر آن است که ما توانستیم بر رکودی که از نظر فعالیت‌های اقتصادی کشور است، غلبه کنیم.

اثر منفی کاهش صادرات نفت از سال 99 از بین می‌رود

وی با اشاره به مثبت شدن رشد اقتصادی غیرنفتی کشور، تصریح کرد: طبیعی است که بخش نفتی، برون زا است و دولت و بانک مرکزی نقش زیادی در مدیریت آن ندارند و البته وزارت نفت برای صادرات تلاش می‌کند ولی به هر حال از آنچه که قبلاً صادرات نفت صورت می گرفته است، کمتر انجام می‌شود و فشار ناشی از این کاهش صادرات نفت بر اقتصاد ایران برقرار است؛ ولی امیدواریم اثر آن در سال 99 به طور کلی از بین رود.

به گفته همتی، در طول یکسال و نیم گذشته، از مهرماه سال 97 در سه مقطع بود که کشور به شدت تحت فشار قرار گرفت؛ این در حالی است که یکی از این مقاطع، بحث آشفتگی بازار ارز بود که ما به خوبی این جو را متوجه شدیم و شوکی که دشمن می‌خواست در بازار ارز ایجاد کند را مدیریت کردیم، ضمن اینکه بخشی از این شوک نیز تا شهریور 97 در کشور مشاهده شد، اما تدبیر بانک مرکزی این بود که این شوک باید در کوتاه مدت کنترل شود و خوشبختانه با اقدامات جدی و مهمی که در بانک مرکزی انجام شد، توانستیم تقاضاهای سفته بازانه را محدود کرده و کنترل بازار ارز را بدون از دست دادن ذخایر ارزی صورت دهیم، چراکه کنترل با از دست دادن ذخایر می‌تواند صورت گیرد، اما ما این کار را بدون از دست دادن ذخایر انجام دادیم.

آسیب‌پذیری حداقلی نرخ ارز از تحولات سیاسی و نظامی

وی اظهار داشت: امکان نوسان شدید نرخ ارز وجود داشت، اما اکنون آسیب پذیری نرخ ارز را از تحولات سیاسی و نظامی را به حداقل رسانده‌ایم و مانع خروج سرمایه از کشور شده و منجر به نگهداری ارز نزد مردم شده ایم که با این اقدامات، بانک مرکزی از سال 97 به عنوان یک بازارساز وارد بازار شد.

اولین باری است که بانک مرکزی نقش بازارسازی را ایفا می‌کند

به گفته همتی، این اولین باری در کشور است که عنصری به عنوان بازارساز در بازار ارز داریم و این بازارساز، اجازه نوسان به دلال نمی‌دهد و در طول یکسال و نیم گذشته مهمترین تنش‌های سیاسی و نظامی در کشور رخ داد ولی هیچ یک از آنها نتوانست چارچوب بازار ارز کشور را به هم زند و این به خاطر تدبیر است.

همتی گفت: مجموعه اقداماتی شروع شده که ریال را از حالت ول بودن رها کند و این یک اقدام ساختاری است، ضمن اینکه اقدام برای کنترل تراکنش‌ها در پوزها، تراکنش‌های بانکی خارج از کشور، ساتنا، انتقالات ریالی و چک‌های تضمینی صورت داده و توانستیم ریال را در گردش کنترل کنیم و مهمترین عامل سفته بازانه حمله به بازار ارز را با ریال کنترل کنیم.

80 درصد کار ادغام بانک‌های نظامی پیش رفت

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ناترازی بانک‌ها از دو دهه قبل شکل گرفته و یک روزه و یک ماهه و یکساله نمی‌توانستیم آن را رفع کنیم، اما اقدامات خوبی شروع شده و مؤسسات مالی غیرمجازی که در دوره 95 و 96 جمع شده بودند را سامان دادیم و یکسری مؤسسات ناتراز را با انتخاب سرپرست، سامان دادیم و بانک‌های نیروهای نظامی را ادغام کرده‌ایم؛ البته هم اکنون نیز کار را تا 80 درصد پیش بردیم به زودی نهایی خواهیم کرد.

همتی گفت: سیستم بانکی را به آرامی حفظ خواهیم کرد و برخی می‌گفتند که برای کنترل بازار، نرخ سود را بیشتر کنید، ولی ما نگران تشدید رکود بودیم و این سیاست را انتخاب نکردیم و حتی تعدیل تدریجی نرخ سود بانک‌ها را در دستور کار دادیم و این کار باعث کاهش ناترازی بانک‌ها شد و اجازه ندادیم که رکود در بانک‌ها کاهش یابد، پس مجموعه این سیاستها اقتصاد باثباتی را پیش روی ما قرار داده است.

ایران از ابرتورم نجات یافت

رئیس کل بانک مرکزی گفت: برخی می‌گفتند که ایران وارد ابرتورم می‌شود، ولی در حال حاضر بعد از گذشت یکسال از سخت‌ترین تحریم‌ها و فشار سنگین به درآمدهای دولت، الان تورم نزولی است و به جز آذرماه که تورم افزایش یافت و در دی ماه کنترل خواهد شد، روند رو به کاهش در تورم را شاهد هستیم و در مورد نرخ ارز نیز اگر آمارها را نگاه کنیم، از اول سال تاکنون، تغییری در نرخ ارز نداشتیم و در یک محدوده محدود نوسان می‌کند و مطمئن هستیم که از این شرایط ما بهتر خواهد شد.

همتی گفت: تصوراتی که در شهریورماه و مهر 97 است و ابرتورم را شاهد خواهیم شد، رخ نداد و تدابیری که در بانک مرکزی اتخاذ شد و در اداره سیستم‌های بانکی و مدیریت نقدینگی کار به خوبی پیش رفته است؛ به نحوی که ما از میانگین متوسط 50 سال گذشته، تنها سه درصد از میانگین بالاتر هستیم.

وی اظهار داشت: برخی میزان مطلق نقدینگی را مقایسه می‌کنند؛ در حالی که این معنا ندارد و درصد رشد معنادار است که مهار شده است و فکر می‌کنم که مقداری نیز در توزیع این مسائل باید به مردم بیشتر بپردازیم. اتفاقی که در یکسال و نیم گذشته رخ داده یکی از اتفاقات نادر 40 ساله جمهوری اسلامی ایران است و تا به حال این چنین عملکرد باثباتی در اقتصاد نداشته ایم و تاکنون فشاری را هم این گونه تحمل نکرده ایم. پس یکی از موفقیت‌های دولت و بانک مرکزی در این دوره بسیار سخت شکل گرفته است.

عملیات بازار باز از شنبه رسماً کلید می‌خورد

وی اظهار داشت: در آستانه شصتمین سال تأسیس بانک مرکزی، عملیات بازار باز را از شنبه آغاز خواهیم کرد و امروز این عملیات را رونمایی می‌کنیم و البته باید گفت که این کار به ما کمک خواهد کرد تا سیاستگذار و نظام سیاستگذاری پولی کشور را دچار تغییر و تحول عمده نمائیم و نگرانی‌هایی که تا به حال در مورد اضافه برداشت و برداشت‌های بین بانکی و بازار بین بانکی داشتیم.

همتی گفت: با عملیات بازار باز به سمتی خواهد رفت که آنچه که در دنیا در بانک‌های مرکزی مدرن دنیا برای اعمال سیاست‌های پولی عمل می‌شود، اجرایی گردد./مهر


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

آمادگی کامل برای تولید و تامین ماسک و ملزومات بهداشتی

بیمه‌گذاران بیمه‌های زندگی در بیماری کرونا تحت پوشش قرار گرفتند

معارفه مدیر عامل جدید پتروشیمی همت برگزار گردید

راهنمای خدمات غیر حضوری بانکی برای پیشگیری از بیماری کرونا

اعضای هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران انتخاب شدند

بیمه آسیا و پتروشیمی بندر امام تفاهم نامه همکاری امضا کردند

پاسخ به 35 ابهام سهام عدالت

کشف سه میلیون ماسک احتکار شده در تهران

نرخ دلار 6 اسفند در صرافی‌های بانکی به 14800 تومان رسید

تامین مالی 20 هزار میلیارد ریالی برای توسعه صادرات نفت

شاخص بورس 518 هزار واحد را هم رد کرد

هزینه ماهانه زندگی کارگران به 5 میلیون تومان نزدیک شد

دستورالعمل اجرایی قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور ابلاغ شد

قیمت جهانی طلا رکورد 7 ساله جدیدی ثبت کرد؛ 1688.66 دلار

بیشترین و کمترین تورم در کدام استان‌هاست؟

افزایش رشد اقتصادی امارات

پایان اسفند آخرین فرصت بخشش جرایم مالیاتی

بودجه 99 کمترین وابستگی به نفت را در طول تاریخ معاصر دارد

شاخص کل بورس از مرز 500 هزار واحد گذشت

تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان ، افتخاری بزرگ برای کشور

حرم حضرت معصومه باید تعطیل شود

لغو برگزاری نمایشگاه های بهاره در سراسر کشور

پاسخ به ابهامات طرح ترافیک خبرنگاری

افتتاح مدرسه 12 کلاسه شهدای بانک ملت در بویراحمد

تعداد مبتلایان به کروناویروس در ایران به 64 رسید

نرخ دلار 5 اسفند 98 در صرافی‌های بانکی به 14700 تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید 5 اسفند 98 به 6 میلیون و 60 هزار تومان رسید

کلیات بودجه سال 99 رد شد

قیمت طلا بیش از 2 درصد جهش کرد

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

مرز ترکمنستان با ایران بسته شد

بیانیه هواپیمایی ماهان در مورد پروازهای چین

اعلام اسامی برندگان جشنواره «شصتت خبردار شده» بانک ملی

فولادخوزستان از حضور در سمپوزیوم اهن وفولاد انصراف داد

قیمت سکه طرح جدید 4 اسفند 98 به 5 میلیون و 950 هزار تومان رسید

بیمه کوثر مجوز قبولی اتکائی گرفت

برگزاری 220 نمایشگاه بهاره

اجرای فروش تعهدی در بازار سرمایه روی هشت نماد

با هیجانات بازار ارز هیجانی برخورد نمی‌کنیم

شاخص بورس در آستانه نیم میلیونی

اعطای 24 هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات مرتبط با بخش مسکن

بانک گردشگری تمام خدمات نظام بانکی را به مردم ارائه می کند

جزییات توزیع رایگان "ماسک" اعلام شد

مازاد ارز صادرکنندگان در سامانه نیما در حال افزایش

تبلیغات گمراه‌کننده توسط بانک‌ها ممنوع شد

قیمت هر دلار آمریکا امروز چهارم اسفند 98 به 14,480 تومان رسید

فروش تعهدی از فردا به بازار می‌آید

تا پایان 1400 کارون جشن ‏خودکفایی می‌گیرد

9 میلیارد دلار بدهی خارجی!

امضای تفاهم نامه تامین ریل ملی راه آهن چابهار- زاهدان