آخرین مطالب

معاون ناشران و اعضا اعلام کرد

خلاصه عملکرد پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران برای سال 98 بورس

خلاصه عملکرد پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران برای سال 98

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی، مجید نوروزی معاون ناشران و اعضا بیان کرد: سال 1398 در بورس اوراق بهادار تهران در حوزه پذیرش و عرضه شرکت‌ها با برگزاری 19 جلسه هیئت پذیرش به پایان رسید.  در این جلسات، درخواست پذیرش سهام 11 شرکت در صنایع مختلف مطرح شد. در جلسات برگزار شده هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار تهران، 8 شرکت با مجموع سرمایه 101850 میلیارد ریال پذیرش گردید که بزرگترین شرکت پذیرش شده، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با سرمایه 80000 میلیارد ریال بوده است. همچنین تعداد 23 اوراق بدهی (شامل انواع صکوک و اوراق مشارکت) با مبلغ کل بیش از 72 هزار میلیارد ریال در بورس تهران پذیرفته شده است که نسبت به سال 1397 بیش از صد درصد افزایش داشته است.

وی  با بیان اینکه جلسات هیات پذیرش  متناسب با شرایط بازار از دو هفته یکبار به هفته ای یکبار افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: با این حال، درخواست پذیرش 3 شرکت نیز در صنایع فرآورده های نفتی، غذایی و ساختمانی به دلیل ابهامات موجود و عدم احراز شرایط، مورد موافقت هیئت پذیرش برای ورود به بورس قرار نگرفت که پس از اصلاح ساختار و ارائه گزارشات درخواست شده، مجدداً در جلسه هیئت پذیرش مطرح خواهند شد.

معاون ناشران و اعضا بورس تهران به بررسی مقایسه‌ای عرضه سهام شرکت‌ها در سه سال اخیر  پرداخت و اظهار داشت: بررسی مقایسه‌ای عرضه سهام شرکت‌ها در سه سال اخیر حاکی از عرضه به ترتیب 7 شرکت در سال  1396 (با سرمایه اسمی بیش از 18 هزار میلیارد ریال، تعداد 8 شرکت در سال 1397 با سرمایه اسمی بیش از 21 هزار میلیارد ریال و عرضه تعداد 9 شرکت در سال 1398 با سرمایه اسمی بیش از 4 هزار میلیارد ریال بوده است.

نوروزی تصریح کرد: در 12 ماهه سال 1398،  تعداد 4 شرکت فولاد سپید فراب کویر، پدیده شیمی قرن، سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و تأمین سرمایه ملت در فهرست نرخ‌های بورس درج شد. همچنین تعداد 9 شرکت شامل شرکت های سرمایه‌گذاری صدر تأمین، پلی پروپیلن جم، سیمرغ، پتروشیمی نوری (برزویه)، غلتک سازان سپاهان، فولاد سپید فراب کویر، پدیده شیمی قرن، سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و تأمین سرمایه ملت  با مجموع سرمایه 39825 میلیارد ریال و ارزش بازار 284410 میلیارد ریال توانستند شرایط عرضه را کسب نموده و در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شوند.

نوروزی به سؤالی که برای برخی از سرمایه‌گذاران در مورد اینکه چرا در شرایطی که بازار سهام با استقبال مواجه می‌شود، نسبت به عرضه سهام و پاسخ به تقاضای خرید سهام  و عرضه اوراق اقدام نمی‌شود و به عبارت دیگر چرا تعداد پذیرش و عرضه سهام افزایش نمی‌یابد، اینگونه پاسخ داد: در این خصوص می‌بایست به فرآیند پذیرش سهام و همچنین شرایط پذیرش، درج و عرضه سهام توجه شود.

 معاون ناشران و اعضا بورس تهران بر دارا بودن شرایط اولیه پذیرش توسط شرکت ها تاکید و خاطرنشان کرد: شرکت ها باید شرایط اولیه پذیرش مطابق دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس، مصوب هیئت مدیره سازمان بورس را داشته باشند، در غیر این صورت امکان طرح در جلسه هیئت پذیرش را نخواهند داشت.

در این راستا، مدیریت پذیرش اوراق بهادار بورس تهران، از زمان درخواست پذیرش و گام به گام، شرکت ها را جهت اصلاح ساختار مالی مورد نیاز و بهبود شیوه های گزارشگری همراهی و راهنمایی می کند و گاهی این فرآیند آماده سازی زمان زیادی را از شرکت ها می گیرد. بدیهی است هر چه میزان ابهامات موجود در ساختار مالی و عملیاتی یک شرکت کمتر باشد، حضور موفق‌تری در بورس اوراق بهادار خواهد داشت.

نوروزی به مرحله دیگر فرایند پذیرش اشاره کرد و افزود: پس از موافقت هیئت پذیرش با تقاضای پذیرش سهام شرکت، مواردی به عنوان بندهای شرط پذیرش مطرح می‌شود که درج نام شرکت در فهرست نرخ‌های بورس، منوط به احراز شرایط ذکر شده و ارائه مدارک و مستندات مربوطه خواهدبود. بخشی از زمان‌بری فرآیند پذیرش نیز در این مرحله اتفاق می‌افتد. لازم به ذکر است چنانچه ابهامات موجود در عملیات و گزارشات مالی شرکت متقاضی، ناچیز بوده و مانع پذیرش نباشد، پذیرش مشروط انجام می‌شود.

وی عرضه اولیه شرکت ها در بورس تهران را منوط به تکمیل مدارک و مستندات دانست و گفت:  پذیرش و یا درج یک شرکت به معنای آمادگی عرضه نیست و شرکت باید تمام مراحل خود را به طور کامل پشت سر بگذارد. عرضه اولیه شرکت ها در بورس اوراق بهادار تهران منوط به تکمیل مدارک و مستندات، احراز شرایط هیئت پذیرش، افشا اطلاعات کافی در سامانه کدال، ارائه گزارش ارزش گذاری، انعقاد قراداد بازارگردانی و به طور کلی رعایت مفاد دستورالعمل پذیرش می‌باشد که در صورت نقص در هر کدام از موارد ذکر شده، عرضه سهام میسر نخواهد شد.

معاون ناشران و اعضا بورس تهران به برنامه پذیرش و عرضه سهام در سال 1399  اشاره کرد و اظهار داشت: درج و عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و برخی از شرکت‌های زیرمجموعه غیربورسی آن در بازار سرمایه، پذیرش و عرضه سهام مجموعاً 15 شرکت جدید با سرمایه بیش از صد هزار میلیارد ریال را خواهیم داشت. همچنین فرآیند پذیرش شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان نیز در بورس تهران آغاز شده است که در مقاطع زمانی ذیربط، اطلاع‌رسانی خواهدشد.

معاون ناشران و اعضا به بهره گیری بورس تهران از ظرفیت تالارهای منطقه‌ای، نسبت به شناسایی شرکت‌های دارای شرایط اولیه جهت ورود به بورس اشاره کرد و گفت: پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اجرای اصل 44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری، شرکت‌های بزرگ در قالب این ابلاغیه امکان پذیرش و عرضه سهام در بورس تهران داشتند که در سال های گذشته، این موضوع انجام شده است و در حال حاضر تعداد این شرکت‌ها بسیار محدود شده یا شرایط پذیرش در بورس را ندارند. همچنین بورس اوراق بهادار تهران در قالب بازاریابی و بهره‌گیری از ظرفیت تالارهای منطقه‌ای، نسبت به شناسایی شرکت‌های بزرگ و دارای شرایط اولیه جهت ورود به بورس اقدام می کند.
https://tse.ir/news/newsPages/news_N55927.html


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ماموریت پتروشیمی «بندرامام» در صادرات بنزین به ونزوئلا

پروژه آماده سازی نصب بزرگترین تلویزیون شهری یکپارچه استان

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

بانک حکمت ایرانیان در بانک سپه ادغام شد

هزینه دریافت وام 240 میلیونی مسکن معادل وام 40 میلیونی جعاله شد

توسعه حمل و نقل عمومی کرج با حمایت بانک شهر

راه‌اندازی کسب و کار گاهی تا 1 سال طول می‌کشد

متوسط قیمت و تورم کالاهای خوراکی

قیمت ارز در اولین روز هفته

ایران‌مال میزبان مشتریان بانک آینده

بورس 32 هزار و 639 واحد رشد کرد/شاخص به 971 هزار و 196 رسید

جذب سرمایه‌گذاری برای اقتصاد ایران مانند نان شب است

قیمت سکه 10 خرداد 1399 به 7 میلیون و 430 هزار تومان رسید

احتمال معامله سهام عدالت بعد از ساعت بازار

به‌زودی به شرایط قبل از کرونا برنخواهیم گشت

پتروشیمی بندرامام هم عضو باشگاه رکودداران تولید شد

معامله سهام عدالت پس از 15سال کلید خورد

بورس انرژی امروز میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

یارانه معیشتی امشب واریز می‌شود

پاسخ عضو هیات مدیره بیمه میهن به سهامداران

اعطای تسهیلات طرح ارزش سلامت در شعب بانک کارآفرین

آغاز فعالیت خزانه بانک آینده، جهت تحویل گرفتن سکه

حجم نقدینگی امسال کمتر می‌شود

قیمت سکه 7 خرداد 1399 به 7 میلیون و 350 هزار تومان رسید

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران

بورس سبز پوش شد

بیمه‌نامه چاپی در صورت درخواست در اختیار بیمه‌گذاران قرار می‌گیرد

ضرورت هدایت نقدینگی به بخش تولید

تزریق پول زیاد، دلیل گرانی کالا و خدمات است

عرضه مسکن در بورس با سازوکار صندوق زمین و ساختمان

دلار یک پله عقب نشست/نرخ به 17150 تومان رسید

ساعت کاری کلیه کارکنان 7:30 تا 14:30 شد

ایران نخستین کشوری است که دارای مجلس شد

اجرای استاندارد 85 گانه خودروها تغییری نکرده است

خیز بلند اوراق تسهیلات مسکن

امکان فروش اینترنتی سهام عدالت فراهم شد

قیمت سکه 6 خرداد 1399 به 7 میلیون و 620 هزار تومان رسید

ریزش 33 هزار واحدی شاخص بورس

فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

تمدید رایگان کارت‌های بانکی منقضی شده برای یکسال

قیمت دلار آمریکا 6 خرداد 1399 به 17300 تومان رسید

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

نرخ هدف گذاری تورم 22 درصد اعلام شد

بیشتر شاخص‌های بورسی صعودی ماندند

علملکرد فولاد خراسان تا اردیبهشت منتشر شد

رونق بازار معاملات مسکن در شهر تهران/ قیمت معاملات افزایشی است

بیانیه رسمی«چارچوب هدف‌گذاری تورم» فردا منتشر می‌شود

کاهش رشد نقدینگی امسال 16.3 درصد است

رشد سهام آسیا اقیانوسیه