آخرین مطالب

قائم‌مقام وزیر صنعت اعلام کرد:

فعالیت صنوف کم‌ریسک حتما منطبق بر پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود اقتصاد - صنعت و معدن

فعالیت صنوف کم‌ریسک حتما منطبق بر پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود

  بزرگنمایی:


به گزارش اخبار مالی، حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت امشب در برنامه «تیتر امشب» در شبکه خبر گفت: بیماری کرونا علاوه بر ابعاد بهداشتی، در سایر ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی مذهبی کشور نیز تأثیراتی را به جای گذاشته و بر این اساس، ضرورت دارد در مسیر مقابله با این بیماری، به پروتکل‌های بهداشتی توجه و دقت نظر کافی صورت گیرد.

فعالیت صنوف کم‌ریسک حتماً منطبق بر پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود

وی افزود: در این میان خوشبختانه مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، با همکاری بسیاری از اصناف، کسبه و کسب و کارهای فعال در کشور به خوبی اجرایی شده و همچنان که اصناف در ایام پایانی سال و با توجه به اهمیت بازار شب عید، همکاری بسیار خوب و گسترده‌ای با دولت داشتند، در مرحله دوم فاصله‌گذاری اجتماعی نیز که قرار است به صورت هوشمند پیاده‌سازی شود، اجازه فعالیت خواهند داشت که البته شامل آن دسته از کسب و کارهایی خواهد شد که فعالیت آنها از ریسک کمتری برخوردار ا ست.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در مرحله دوم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، مشاغل و کسب و کارهایی که دارای ریسک فعالیت بالایی هستند، اجازه فعالیت نخواهند یافت که در زمره این کسب و کارها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌ها، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها و مراکز تجاری پرتردد قرار می‌گیرد؛ این در شرایطی است که حتی صنوفی هم که اجازه فعالیت دارند، مکلفند تا مطابق با ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت و درمان فعالیت نمایند.

وی تصریح کرد: در مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نیز، آن بخش از کسب و کارهای ضروری که تأمین‌کننده مایحتاج روزانه زندگی مردم و نیز تأمین تجهیزات پزشکی و خدمات درمانی بودند، به فعالیت ادامه دادند و در مرحله دوم نیز، با رعایت همین پروتکل‌های بهداشتی، همچنان می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

فهرست صنوف مجاز برای فعالیت در حال تدوین است

به گفته مدرس خیابانی، فهرست آن دسته از واحدهای صنفی که امکان فعالیت در مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی خواهند یافت، از سوی اتاق اصناف، وزارت صمت و سایر دستگاه‌های مرتبط، در حال نهایی شدن است؛ ضمن اینکه همچنان با تعریف میزان ریسک فعالیت، بقیه کسب و کارا نیز به تدریج و به صورت پلکانی و البته با نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این فهرست اضافه می‌شوند.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت 7.5 میلیون شاغل مستقیم در شبکه صنفی کشور ادامه داد: باید در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند، اثرات تصمیمات بر این قشر را لحاظ کرد، چراکه این حوزه حدود 18.5 میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود و هر گونه تصمیم در این رابطه باید با لحاظ کردن تمامی ملاحظات اجتماعی صورت گیرد.

وی خواستار نگاه جامع و ملی به تمامی ابعاد این طرح شد و گفت: البته هنر ستاد مقابله با کرونا نیز همین است؛ همانطور که فعالیت واحدهای پرتردد و پرریسک، همچنان ممنوع اعلام شده است.

پروتکل‌های بهداشتی باید در تک تک واحدهای تولیدی و صنفی رعایت شود

مدرس خیابانی با بیان اینکه الزام به رعایت پروتکل بهداشتی از سوی مسئول واحد صنفی و یا تولیدی، ابزارهای مورد استفاده آنها و همچنین مشتریان این واحدها است، خاطرنشان کرد: تمامی افراد و ذی‌نفعان، باید در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی عمومی و تخصصی عمل کرده و البته دستورالعمل‌های بهداشتی را نیز در معرض دید عموم قرار دهند؛ به خصووص اینکه بازرسان اصناف، وزارت بهداشت و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر حسن اجرای این پروتکل‌ها، به دقت نظارت خواهند داشت.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: البته خود مردم نیز مکلف هستند در خصوص مشاغل و نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی، دقت نظر و نظارت کافی داشته باشند و در صورت وجود تخلف یا عدم رعایت ضوابط از سوی هر واحد صنفی، ضمن عدم مراجعه به این واحدهای صنفی، موارد را جهت نظارت به بخش بازرسی و رسیدگی به شکایات اتاق اصناف و سایر دستگاه‌های ناظر گزارش دهند..

مدرس خیابانی ادامه داد: همچنین در این طرح مقرر شده تا خود متصدیان صنفی و کسب و کارها نیز پروتکل‌ها و ضوابط بهداشتی تعریف شده را به طور کامل رعایت کنند؛ به هر حال قدر مسلم آن است که نظارت‌ها به دقت صورت خواهد گرفت و به شدت با متخلفان برخورد می‌شود.

مرحله دوم فروش اینترنتی از شنبه 16 فروردین آغاز شد

وی در بخش دیگری ازبه تمهیدات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از ضرر و زیان اصناف و آن دسته از واحدهای صنفی خبر داد که به دلیل شیوع ویروس کرونا فعالیت آنها متوقف شده است و گفت: با تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزاری فروش اینترنتی در قالب یک جشنواره تدارک دیده شده بود که مرحله دوم آن از شنبه 16 فروردین 99 آغاز شده است.

مدرس خیابانی گفت: در بخش اصناف، اجرای طرح فروش اینترنتی را به این دلیل آغاز کردیم تا علاوه بر اینکه مردم در منازل بمانند و به شکستن زنجیره شیوع ویروس کرونا کمک نمایند، بلکه زمینه‌ای برای تأمین مایحتاج مورد نیاز آنها و نیز رونق بخشی به کسب و کارهای صنفی فراهم شود که خوشبختانه با استقبال مردم و نیز اصناف مواجه شد.

وی با اشاره به آمارهای فزاینده میزان فروش اینترنتی در واحدهای صنفی مشارکت کننده در اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: برای حمایت و تشویق کسب و کارها برای حضور در این جشنواره فروش اینترنتی، پیشنهادات حمایتی از جمله تخفیف مالیات و نیز سهمیه سوخت و مواردی از این دست ارائه کردیم چراکه بر این باوریم اثرات فروش اینترنتی در آینده اقتصاد کشور مؤثر خواهد بود.

مدرس خیابانی گفت: هم اکنون در حوزه تولید کشور حدود دو و نیم میلیون نفر شاغل مستقیم وجود دارد که حدود 50 درصد آنها در صنایع متوسط و بخش عمده دیگر آن در صنایع کوچک فعال هستند، ضمن اینکه در بخش اصناف تعدادی از نیروها به عنوان کارگران روزمزد فعال هستند که در یک نگاه جامع الاطراف، در طرح فاصله گذاری هوشمند تأمین معشیت این نیروها با فعال شدن این واحدهای صنفی به چرخه کار وارد خواهند شد.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم کالاهای تولید شده در واحدهای صنعتی را به مردم عرضه کنیم، باید اصناف مشارکت کننده با یک چارچوب مشخصی، فعال باشند تا بتوانیم سیکل فعالیت و معشیت مردم را حفظ کنیم./ 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

بیمه‌ کوثر در بین 40 شرکت برتر کشور

کارمزد تراکنش های بانک صادرات ٢٠ تا ٣٤ درصد کاهش یافت

برقراری دالان نرخ سود در بازار بین‌بانکی

رشد 630 درصدی حملات سایبری در قرنطینه

ماموریت پتروشیمی «بندرامام» در صادرات بنزین به ونزوئلا

پروژه آماده سازی نصب بزرگترین تلویزیون شهری یکپارچه استان

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

بانک حکمت ایرانیان در بانک سپه ادغام شد

هزینه دریافت وام 240 میلیونی مسکن معادل وام 40 میلیونی جعاله شد

توسعه حمل و نقل عمومی کرج با حمایت بانک شهر

راه‌اندازی کسب و کار گاهی تا 1 سال طول می‌کشد

متوسط قیمت و تورم کالاهای خوراکی

قیمت ارز در اولین روز هفته

ایران‌مال میزبان مشتریان بانک آینده

بورس 32 هزار و 639 واحد رشد کرد/شاخص به 971 هزار و 196 رسید

جذب سرمایه‌گذاری برای اقتصاد ایران مانند نان شب است

قیمت سکه 10 خرداد 1399 به 7 میلیون و 430 هزار تومان رسید

احتمال معامله سهام عدالت بعد از ساعت بازار

به‌زودی به شرایط قبل از کرونا برنخواهیم گشت

پتروشیمی بندرامام هم عضو باشگاه رکودداران تولید شد

معامله سهام عدالت پس از 15سال کلید خورد

بورس انرژی امروز میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

یارانه معیشتی امشب واریز می‌شود

پاسخ عضو هیات مدیره بیمه میهن به سهامداران

اعطای تسهیلات طرح ارزش سلامت در شعب بانک کارآفرین

آغاز فعالیت خزانه بانک آینده، جهت تحویل گرفتن سکه

حجم نقدینگی امسال کمتر می‌شود

قیمت سکه 7 خرداد 1399 به 7 میلیون و 350 هزار تومان رسید

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران

بورس سبز پوش شد

بیمه‌نامه چاپی در صورت درخواست در اختیار بیمه‌گذاران قرار می‌گیرد

ضرورت هدایت نقدینگی به بخش تولید

تزریق پول زیاد، دلیل گرانی کالا و خدمات است

عرضه مسکن در بورس با سازوکار صندوق زمین و ساختمان

دلار یک پله عقب نشست/نرخ به 17150 تومان رسید

ساعت کاری کلیه کارکنان 7:30 تا 14:30 شد

ایران نخستین کشوری است که دارای مجلس شد

اجرای استاندارد 85 گانه خودروها تغییری نکرده است

خیز بلند اوراق تسهیلات مسکن

امکان فروش اینترنتی سهام عدالت فراهم شد

قیمت سکه 6 خرداد 1399 به 7 میلیون و 620 هزار تومان رسید

ریزش 33 هزار واحدی شاخص بورس

فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

تمدید رایگان کارت‌های بانکی منقضی شده برای یکسال

قیمت دلار آمریکا 6 خرداد 1399 به 17300 تومان رسید

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

نرخ هدف گذاری تورم 22 درصد اعلام شد

بیشتر شاخص‌های بورسی صعودی ماندند

علملکرد فولاد خراسان تا اردیبهشت منتشر شد