آخرین مطالب

مزایا و معایب مدیریت مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت بورس - اقتصاد

مزایا و معایب مدیریت مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی، بنا بر اعلام مسوولین دولتی، دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می‌توانند به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند. پس از انتخاب سهام از میان 49 شرکت سرمایه پذیر دولتی، دارندگان آن سهام می‌توانند سهام خود را در بورس بفروشند یا نزد خود نگاه دارند. افرادی که تمایلی به در دست گرفتن مدیریت مستقیم سهام خود ندارند، به اندازه سهام عدالت خود سهامی از شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت که قرار شده است تا شورای عالی بورس به سرعت زمینه ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه را فراهم سازد.
اما سوالی که ذهن دارندگان سهام عدالت را به خود مشغول کرده این است که سهام عدالت خود را صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به فروش رسانند که حداکثر سودآوری را داشته باشد. از این رو با تعدادی از قعالان بازار سرمایه و همچنین اقتصاددانان صحبتی داشته و از نظرات آنان جویا شدیم:

علی اکبر نیکو اقبال، دانشیار بازنشسته دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران: از نظر منافع ملی بهتر است سهام عدالت در صندوق دولت باقی بماند اما از لحاط منافع فردی آزاد سازی هر چه زودتر این سهام به نفع افراد می باشد.

در یک اقتصاد سالم، منافع فرد و جمع در ارتباط متقابل هستند. منفعت و سود فردی کمک به افزایش درآمدهای دولت و رفاه موجبات حداکثر رفاه فردی در جامعه می شود. کشور ما با دولت ایده آل خیلی  فاصله دارد. با این حال کشور ما می تواند تلاش کند فاصله خود را با دولت رفاه کاهش دهد. در شرایط فعلی بورس سهام ایران موقعیتی را فراهم کرده تا شاید دولت کسری بودجه د‌لت را از این بورس تامین نماید و شاید هم بتواند منابع مورد نیاز سرمایه گذاری و سایر شرایط موفقیت شرکت های تولیدی کشور را فراهم نماید اگر چه چشم انداز مثبتی در افق قابل مشاهده نمی باشد.


احسان ناصر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و فعال بازار سرمایه:
به نظر می رسد که اگر آزادسازی سهم دست صاحب سهم باشه در کوتاه مدت یک شوک منفی به بازار وارد خواهد کرد که اگر همزمان با جو منفی ناشی از عوامل دیگری از جمله زمان اصلاح شاخص صورت بپذیرد، ممکن است از یک شوک منفی زودگذر به یک اصلاح عمیق تر در بازار تبدیل گردد؛ اما در هر حال مزیت این آزاد سازی این است که اختیار معاملات این سهام به دست بازیگران بازار سهام و کسانی که فعال واقعی این بازار هستند و عمدتا از دانش کافی برخوردارند قرار میگیرد که نکته مهمی است. لذا  از  معایب آزادسازی و فروش وکالتی سهام عدالت، به وارد آمدن یک شوک منفی به بازار است، اما در میان مدت میتوان خوشبین بود، چراکه بازی سهم در دست فعالین بازار سرمایه قرار گرفته و ضمن اینکه اقشار محروم تری که نیاز به نقدینگی ناشی از فروش این سهام دارند و از منافعش بهره‌مند میگردند، عمق بازار نیز بیشتر شده و قابلیت جذب نقدینگی بیشتری را خواهد داشت.
 نحوه آزادسازی مهم هست و اینکه آیا این آزادسازی در جایی که گفته شد و توسط بانک صورت میگیرد و اختیار فروش با بانک هست و بانک‌ها میتوانند پولی معادل سهم را به مردم پرداخت کنند؟ حالا باید دید این بانک‌ها چه اختیاراتی دارند و چه فضایی را برای این اقدام فراهم می‌کند. ممکن است بانک ها از منابع داخلی خود و بدون فروش سهم پرداخت کنند (بعبارتی در سهام مذکور سرمایه گذاری کنند که در بلندمدت قطعا از منافع چندبرابری برخوردار خواهند شد) و ممکن هم هست که مستقیما به فروش آن در بازار از طریق کارگزاری های خود اقدام نمایند؛ ولی به صورت کلی به نظر بهتر میرسد که این آزادسازی به صورت تدریجی بوده و اختیار آن به خود مردم در یک بازه زمانی معقول سپرده شود که بتوانند ضمن استحصال منابع حاصل از فروش سهم بصورت نقدینگی، هم با فرهنگ بازار سرمایه آشنا شده (نیاز ضروری به آموزش های عمومی از رسانه ها در این خصوص احساس می گردد) و با ارتقا شناوری سهام دولتی و تعمیق لازم بازار دولت نیز اقدام به خصوصی سازی واقعی نمود.
 از معایب روش های فروش سهام دولتی در قالب صندوق ها میتوان، اعمال سلیقه ای مدیریت دولتی که مدیریت شکست خورده ای در اقتصاد بوده با ظاهری آراسته به اسم "خصوصی سازی" نام برد که قطعا مضرات بسیار آن از قبل شناخته و امتحان شده است. تنها مزیت آن در کوتاه مدت میتوان به کنترل هیجان فروش و یا کنترل تصنعی شوک های مقطعی به بازار سرمایه نام برد که قطعا آثار منفی این کنترل نیز به شکلی پایدارتر در آینده بروز خواهد نمود. لذا همانطور که پیش تر نیز اشاره شد آزادسازی فروش سهام عدالت در بازار با روش های مناسب در بازه ی زمانی معقول توسط خود صاحبان سهام، از ارجحیت بیشتری برخوردار است و آن را باید به فال نیک گرفت. ضروری است در این خصوص و مزایای نگهداشت سهام و پرهیز از تعجیل در فروش آن شفاف صحبت شده و آموزش های لازم داده شود وگرنه اثرات منفی ناشی از عدم دانش کافی دارندگان سهام بازار را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

محمد کفاش پنجه شاهی- کارشناس بازار سرمایه:
 اگر سهامداران اطلاعات کافی از بازار سرمایه و سواد مالی دارند بهتر است که سهام را خودشان مدیریت ولی اگر سواد مالی و آشنایی با بازار سرمایه ندارند پیشنهاد می کنم که مدیریت  آن را در اختیار دولت قرار  دهند.


علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: سهام عدالت به صورت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بورس و قابل خرید و فروش خواهند شد. بعضی از دارندگان سهام‌ این اجازه را دارند که اگر تمایل دارند عضو شرکت‌های سرمایه‌گذاری نباشد.


خزلی خرازی- کارشناس بازار سرمایه :
سهامدارانی  که ساز و کار بورس را دانسته و وقت پیگیری دارند می توانند از روش مستقیم استفاده کنند.
ولی اکثر دارندگان سهام عدالت تخصص لازم را ندارند و پیچیدگی های بورس را نمی دانند این عزیزان بهتر است که سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی و روش غیر مسقیم باقی بمانند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

پاسخ عضو هیات مدیره بیمه میهن به سهامداران

اعطای تسهیلات طرح ارزش سلامت در شعب بانک کارآفرین

آغاز فعالیت خزانه بانک آینده، جهت تحویل گرفتن سکه

حجم نقدینگی امسال کمتر می‌شود

قیمت سکه 7 خرداد 1399 به 7 میلیون و 350 هزار تومان رسید

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران

بورس سبز پوش شد

بیمه‌نامه چاپی در صورت درخواست در اختیار بیمه‌گذاران قرار می‌گیرد

ضرورت هدایت نقدینگی به بخش تولید

تزریق پول زیاد، دلیل گرانی کالا و خدمات است

عرضه مسکن در بورس با سازوکار صندوق زمین و ساختمان

دلار یک پله عقب نشست/نرخ به 17150 تومان رسید

ساعت کاری کلیه کارکنان 7:30 تا 14:30 شد

ایران نخستین کشوری است که دارای مجلس شد

اجرای استاندارد 85 گانه خودروها تغییری نکرده است

خیز بلند اوراق تسهیلات مسکن

امکان فروش اینترنتی سهام عدالت فراهم شد

قیمت سکه 6 خرداد 1399 به 7 میلیون و 620 هزار تومان رسید

ریزش 33 هزار واحدی شاخص بورس

فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

تمدید رایگان کارت‌های بانکی منقضی شده برای یکسال

قیمت دلار آمریکا 6 خرداد 1399 به 17300 تومان رسید

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

نرخ هدف گذاری تورم 22 درصد اعلام شد

بیشتر شاخص‌های بورسی صعودی ماندند

علملکرد فولاد خراسان تا اردیبهشت منتشر شد

رونق بازار معاملات مسکن در شهر تهران/ قیمت معاملات افزایشی است

بیانیه رسمی«چارچوب هدف‌گذاری تورم» فردا منتشر می‌شود

کاهش رشد نقدینگی امسال 16.3 درصد است

رشد سهام آسیا اقیانوسیه

سرنوشت مبالغ دریافتی از متقاضیانی که در قرعه‌کشی برنده نمی‌شوند

حذف صفرها بعد از تک نرخی شدن

با کرونا زندگی کنیم

2 اقدام جدید برای بهبود فضای کسب و کار

قیمت مسکن متری 17 میلیون تومان شد

افزایش 2 برابری بودجه زیرساخت های کوچک مقیاس ها

بورس 25 هزار و 826 واحد افت کرد/شاخص به 960 هزار و 932 واحد رسید

ترافیک جاده‌های شمالی حذف شد/ اتمام تعمیرات آزادراه تهران-شمال

استقرار واحدهای خسارت سیار بیمه آرمان در ایام عیدفطر

خرید اعتباری از فروشگاه‌های ایران‌مال با طرح «آینده‌داران» بانک آینده

بانک سامان املاک مازاد خود را به فروش می‌رساند

قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 99 به 7 میلیون و 600 هزار تومان رسید

108 کارگزار بازار سرمایه آماده فروش سهام عدالت

شکست رکورد تولید گندله در فولاد خراسان

رشد 19.2 درصدی قیمت نیم سکه در اردیبهشت‌ماه

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز/کاهش نرخ 33 ارز

آریاساسول به عرضه اولیه رسید

افزایش دوباره تنش‌ها بین چین و آمریکا/قیمت جهانی طلا تقویت شد

رونمایی از تلویزیون های ایرانی، خدمت دیگری از سام الکترونیک

سرمایه‌گذاری 5886 میلیارد تومانی مردم در صندوق سرمایه‌گذاری یکم