اجرای استاندارد 85 گانه خودروها تغییری نکرده است اقتصاد

اجرای استاندارد 85 گانه خودروها تغییری نکرده است

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبارمالی به نقل از صدا و سیما، نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: براساس استانداردهای اعمال شده برای خودروها، تولید برخی خودروها متوقف شده و حدود دو ماه دیگر تولید سه مدل پراید و پژو 405 نیز متوقف می‌شود.

وی اضافه کرد: این استانداردها در بازه زمانی پیش رو برای خودروهای دیگر اعمال می‌شود و تا وقتی که مصوبه شورای عالی استاندارد تغییر نکند در این استانداردها هم هیچ تغییری حاصل نمی‌شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به این که شرکت‌های دانش بنیان مؤلفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی اند، گفت: طبق هماهنگی‌هایی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده این شرکت‌ها باید به سمت استانداردسازی بروند و در سال 98 سی مورد گواهی محصول دانش بنیان برای این شرکت‌ها صادر شده است.

پیروزبخت با اشاره به همکاری مجلس دهم در خصوص تدوین قوانین مربوطه به استاندارد افزود: 11 قانون و مصوبه در سال 98 در مورد استاندارد توسط مجلس به تصویب رسید که مسئولیت‌های مختلفی را به سازمان ملی استاندارد محول کرد و امیدواریم مجلس یازدهم نیز همین همکاری را با سازمان ملی استاندارد داشته باشد.

وی ادامه داد: تلاش دولت و مجلس برای اعتلای جایگاه استاندارد در کشور بی سابقه بوده و امیدواریم مجلس یازدهم هم همین حساسیت ویژه را نسبت به استاندارد داشته باشد همچنین توجه ویژه رئیس جمهور و معاون اول به استاندارد قابل تقدیر است.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: در سال قبل، هزار و 173 مورد مصوبه مربوط به استاندارد مورد تجدیدنظر قرار گرفته و 33 هزار و 900 مورد استاندارد نیز تدوین شده است.

پیروزبخت با اشاره به جایگاه ایران در حوزه استاندارد در عرصه بین المللی افزود: در حال حاضر ایران رتبه بیست و یکم خود در جهان را علی رغم همه تحریم‌ها حفظ کرده و هفت دبیرخانه بین المللی نیز در کشورمان فعال است.

وی اضافه کرد: استانداردهای مربوط به واحدهای خدماتی مختلف تشویقی اند، اما علی رغم این در سال 98 پنج مورد مرکز پیش دبستانی، 214 مورد مراکز ارائه مواد خوراکی، 17 مورد سردخانه خوراکی، یک مورد شهربازی، چهار هتل و مراکز خدماتی دیگر استاندارد تشویقی دریافت کردند و در مجموع در سال گذشته تعداد استانداردهای تشویقی برای واحدهای خدماتی 269 مورد است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به این که تعداد وسایل تفریحی تحت پوشش سازمان استاندارد 12 هزار و 462 مورد است گفت: 18 شرکت بازرسی رعایت استانداردهای مختلف از جانب این شهربازی‌ها را مورد بازرسی و بررسی قرار می‌دهند همچنین در سال گذشته چهار هزار و 908 زمین بازی شناسایی شده که از این تعداد 250 مورد جمع آوری شده است.

پیروزبخت ادامه داد: از مجموع هزار و 412 مورد مرکز شهربازی هم 374 مورد جمع آوری شده و 42 واحد نیز به دلیل رعایت نکردن استانداردها پلمپ شده است.

وی با اشاره به رعایت استاندارد در صادرات و واردات محصولات گفت: سال گذشته در این حوزه 54 هزار مورد اظهارنامه دریافت شده که در 35 هزار مورد گواهی انطباق صادر شده است و 128 محموله واردشده به کشور نیز نتوانستند گواهی انطباق بگیرند.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: مدت زمان اعتبار گواهی انطباق نیز برای سهولت در واردات محصولات از یک ماه به سه ماه افزایش یافته است تا به این ترتیب محصولاتی که علی رغم دریافت گواهی انطباق بیش از یک ماه در گمرکات معطل می‌شوند اجازه ورود به کشور پیدا می‌کنند.

پیروزبخت ادامه داد: سازمان ملی استاندارد برای 16 هزار و 500 مورد محصولات مختلف نیز گواهی صادراتی برای صادرکنندگان داده است.

وی با تاکید بر این که تنها مرجع صدور گواهی حلال در کشور سازمان ملی استاندارد است، گفت: در برخی موارد دیده شده که بعضی مراکز اقدام به صدور گواهی‌هایی در خصوص غذای حلال می‌کنند که این گواهی‌ها قابل قبول نیستند.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: برای صدور گواهی حلال زیرساخت علمی و فقهی نیز شکل گرفته و سیاستگذاری‌ها در حال انجام است تا به این ترتیب سهم ایران در بازار حلال جهانی گسترش یابد.

پیروزبخت تاکید کرد: همچنین تقویت و توسعه گردشگری حلال در دست هماهنگی است و از آنجا که صادرات غذای حلال ارزآوری قابل توجهی دارد باید راه صادرات این محصولات هموار شود که از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این راستا شکل گیری زیرساخت‌های فقهی این موضوع از طریق تشکیل شورای فق‌ها در قم با هماهنگی شورای نگهبان است.

وی افزود: در برخی موارد دیده شده که از دماسنج‌های غیرپزشکی در این روزها برای سنجش دما استفاده می‌شود که این موضوع با استاندارد مغایرت دارد و باید از دماسنج‌های پزشکی برای این کار استفاده کرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: ونتیلاتورهایی که برای افراد درگیر با بیماری کووید 19 استفاده می‌شود نیز دارای استاندارد ملی است و آزمایشگاه‌ها قابلیت کنترل کیفی این محصولات را دارند.

پیروزبخت افزود: به طور کلی برای همه تجهیزات مرتبط با کرونا از دستگاه‌های حفاظتی تنفسی، پوشاک جراحی و … استانداردهای مختلف، تدوین شده و یا در حال تدوین است.

وی اضافه کرد: الکل 96 درصد نیز مشمول استانداردهای اجباری است که از مجموع 41 واحد شناسایی شده 32 واحد استاندارد دریافت کردند و صدور استاندارد برای سایر واحدها نیز در دست اقدام است.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: سال گذشته، 271 نمونه الکل مورد آزمایش قرار گرفته که 35 مورد قبول و بقیه رد شد.

پیروزبخت تاکید کرد: استاندارد ماسک جراحی مشخص است، اما برای سایر ماسک‌ها باید استانداردهای لازم تدوین شود همچنین دستکش یکبار مصرف هم استاندارد تشویقی دارد و دو واحد تاکنون موفق به دریافت این استاندارد شدند.

وی با اشاره به تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده که چندماهی است در گمرک مانده اند، گفت: در ستاد مقابله با کرونا مقرر شده این ذرت‌ها با نظارت وزارت بهداشت تبدیل به الکل صنعتی شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به لزوم تدوین دستورالعمل‌های لازم برای تبدیل خودروی بنزینی به گازسوز افزود: تدوین این استانداردها به سادگی نیست و، چون در دنیا نمونه این عمل انجام نمی‌شود یک فرایند پیچیده برای تدوین استانداردهای لازم باید مورد توجه قرار گیرد.

در این نشست خبری احد محمدی لیواری، سرپرست واحد معاونت اندازه شناسی سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه 90 درصد در آمد ناخالص داخلی کشورهای تحت تأثیر زیر ساخت‌های استاندارد و اندازه گیری‌های قرار دارد، گفت: در حال حاضر آزمون باسکول‌های سنگین در 15 هزاز و 607 مورد انجام شده و در خصوص ترازوهای سبک هم 249 هزار مورد واحد مورد آزمون قرار گرفتند همچنین 109 هزار نازل سوخت و 2 هزار و 800 نازل سی ان جی تحت آزمون‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفتند.

وی افزود: در حوزه ترازوهای سبک بزرگترین مشکل مقاومت برخی کسبه است که اجازه نمی‌دهند ترازوهای مورد استفاده شأن تحت آزمون قرار گیرد و ما از مردم می‌خواهیم از مراکزی خرید کنند که ترازوهای آن‌ها علامت‌های آزمون‌های دوره‌ای داشته باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ورق دلار برگشت

تداوم روند صعودی بورس

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 300 یورو منتفی شد

آمادگی فولاد خوزستان برای تامین اکسیژن بیمارستان‌ های اهواز

سامانه دریافت گزارشات مردمی فرار مالیاتی رونمایی شد

قیمت نفت عربستان برای سومین ماه گرانتر شد

لازمه حمایت‌های مالیاتی از پذیرش شرکت‌ها در بورس شفافیت آن‌هاست

دفترچه های بیمه تا پایان مرداد تمدید اعتبار شدند

جهش بورس‌ها در جهان

دلار کوتاه آمد!

پایان تیرماه آخرین مهلت ثبت نام مشاغل آسیب دیده از کرونا است

قیمت سکه طرح جدید 17 تیر 1399 به 10 میلیون و 50 هزار تومان رسید

کمک 90 میلیارد ریالی شورای راهبردی در تأمین تجهیزات بیمارستانی

ابلاغ مصوبه دولت درخصوص تعیین تکلیف استخراج رمز ارز

بانک‌ها بزرگترین سوداگران بازار مسکن

بورس رکورد زد

نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

کاهش قیمت طلای جهانی

قیمت نفت به حدود 40 دلار برای هر بشکه خواهد رسید

صادرات ماسک ممنوع شد

رفع تعهد نکنید با هماهنگی قوه قضاییه از فردا فراخوان می‌شوید

مصرف برق نهادهای دولتی باید 10 درصد کاهش یابد

کمک 90 میلیارد ریالی شورای راهبردی در تأمین تجهیزات بیمارستانی

نبض بازار طلا و ارز چگونه می زند

رو شدن شگرد متهمان برای شبکه‌سازی قاچاق ارز

ممنوعیت واردات 2500 ردیف تعرفه کالایی

تورم ترکیه روی دور صعودی

محدودیت‌های مرز پاکستان برداشته شد

مصرف آب 5 درصد مشترکان مناطق یک تا 3 تهران غیرعادی است

زیر و بم فروش سهام عدالت

شرط ترخیص برنج‌های وارداتی با ارز 4200 تومانی

صعود 31 هزار واحدی در بورس

افزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

واردات گوشی تلفن همراه 3 برابر شده است

رشد اقتصادی بدون نفت در سال 98 به منفی 0.6 رسید

قیمت سکه طرح جدید 15 تیرماه 1399 به 10.5 میلیون تومان رسید

قیمت دلار 15 تیرماه 1399 به 21 هزار و 350 تومان رسید

فروش خرداد ماه در فولاد خراسان 129 درصد افزایش یافت

مدیران جدید ریسک و حسابرسی داخلی بانک کارآفرین معرفی شدند

صورت های مالی سال 1398 شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

مسکن نخرید ارزان می شود

بورس تا کی صعودی می ماند

‏‎اقدامات پیشگیرانه چادرملو علیه کرونا

شرکت بورس املاک تشکیل شد

صرفه‌جویی یک میلیون و 600 هزار یورویی در صنعت خودروسازی

روز پرنوسان در بورس

قیمت دلار 14 تیرماه 1399 به 20 هزار و 500 تومان رسید

افت دلار

بازار کار آمریکا بهتر شد