نوبخت:

ساخت 81 هزار واحد مسکونی برای محرومان در دستور کار دولت است اقتصاد

ساخت 81 هزار واحد مسکونی برای محرومان در دستور کار دولت است

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مسائل و مشکلات اقتصادی کشور با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد که هر کدام به ارائه گزارشی پرداختند. بعد از آن 15 نماینده در این باره صحبت کردند. بعد از صحبت‌های 15 نماینده مجلس محمدباقر قالیباف در پاسخ گفت: ما از برگزاری جلسات متعدد با مجلس استقبال می‌کنیم. حتی می‌توانیم هر هفته عصرها جلسه‌ای داشته باشیم. همانطور که وقتی بنده نماینده مجلس و عضو هیات رئیسه بودم هر هفته جلسه‌ای با مسئولان اجرایی برگزار می‌شد. پیشنهاد ما تشکیل جلسه در روزهای دوشنبه ساعت 5 تا 7 در محل مجلس است یا اینکه ما از نمایندگان برای حضور در سازمان برنامه دعوت می‌کنیم.

وی افزود: باید نسبت به مشکلات کشور فهم مشترک پیدا کرد، ولی در عین حال مسائل و مشکلات را دید و انتظارات واقع بینانه‌تری داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به اظهارات مصری نماینده کرمانشاه درباره علت افزایش نیافتن حقوق مستمری گیران و رزمندگان معصر گفت: پارسال و امسال افزایش 20 درصدی حقوق مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی رخ داد. می‌توانید این را از رئیس کمیته امداد بپرسید. ما سال گذشته برای افزایش 20 درصدی حقوق آنها حداقل 240 میلیارد تومان پرداخت کردیم.

وی افزود: پارسال برای حقوق رزمندگان معصر 765 میلیارد تومان پرداخت شد و این رقم امسال به 1070 میلیارد تومان رسید. سیاست دولت از سال 96 تا کنونی کاهش فقر مطلق است. در همین راستا در سال 96، 4000 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت و همه آن پرداخت شد. این میزان در سال 97، 7000 میلیارد تومان و در سال 98، 8400 میلیارد تومان و امسال به 15 هزار و 550 میلیارد تومان رسید.

نوبخت با دفاع از عملکرد دولت برای مقابله با فقر مطلق گفت: بودجه اختصاص یافته شده برای مقابله با فقر مطلق از 4000 میلیارد تومان در سال 96 به 15 هزار و 550 میلیارد تومان رساندیم. مستمری مددجویان کمیته امداد بهزیستی از 46 هزار میلیارد تومان به 481 هزار میلیارد تومان یعنی 9 برابر افزایش یافت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه دولت نسبت به محرومان و مستضعفان توجه ویژه دارد گفت: دولت در طول یک سال گذشته 10 هزار واحد برای کپرنشین‌ها خانه ساخته است. دو بار به جنوب کرمان سفر کرد اما کلید خانه‌های جدید را به خانوارها دادند. همین اقدام برای محرومان در خراسان جنوبی انجام شد. دو روز گذشته 4100 خانه به خانوارهای محرومان در خاش تحویل داده شده بود. صحبت‌های اینچنین در مجلس اینطور جلوه می‌کند که انگار ما توجهی به محرومان نداریم. البته تاکید ما این است که باید توجه به محرومان و مستضعفان زیاد شود.

نوبخت با بیان اینکه 81 هزار واحد مسکونی برای محرومان و مستضعفان در دست ساخت است افزود: در حال ساخت 38 هزار و 500 واحد برای روستاها برای تحویل به افراد محروم هستیم. از طرف دیگر دولت افراد تحت پوشش محرومان را افزایش داده، این تعداد در سال 92 دو میلیون و 112 هزار و 94 خانوار بود که به سه میلیون و 247 هزار و 438 خانوار افزایش یافت. همین روند درباره مسکن و مستمری آنها رخ داده است. شرافت دولت در خدمت محرومان است. در همین راستا عمل کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به صحبت یکی از نمایندگان درباره لزوم وجود برنامه دولت برای بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید گفت: امروز حداقل پنج برنامه را برای نمایندگان تبیین کردم. دولت برای اقتصاد مقاومتی، اشتغال، اشتغال روستایی و مناطق عشایری و جهش تولید و آمایش سرمایه برنامه دارد و انجام می‌دهد. تقریبا اسناد آمایش سرزمین تمام استان‌ها تصویب شده و برای همان اندک استان‌های باقیمانده تا ماه آینده سند آن به نمایندگان تحویل داده می‌شود.

وی خطاب به نمایندگان گفت: شما باید بدانید ما در چه شرایط سختی کشور را اداره می‌کنیم. ما به کمک مجلس نیاز داریم. بیان ایده‌ال‌ها خوب است منتهی باید شرایط تحریمی و محدوده کننده را هم دید. نماینده‌ای گفت که انتشار اسناد خزانه کمتر شود اما سوال این است که وقتی درآمد نفتی نیست و به خاطر رکود، مالیات گرفته نمی‌شود چطور می‌توان 30 هزار میلیارد تومان حقوق کارکنان دولت را پرداخت کرد؟ اسناد خزانه نقدینگی را از جامعه جمع می‌کند و سیاستی ضدتورمی است. ما از بانک مرکزی استقراض نمی‌کنیم.

نوبخت مجددا از نمایندگان درخواست همکاری کرد و گفت: جلساتی برای همفکری گذاشته شود. بار سنگینی بر روی دوش دولت است. مردم انتظار استفاده از خدمات دولت را دارند. همه باید دست به دست هم دهیم. بدانیم که رسانه‌های خارجی تمامی مذاکرات شما را از تریبون‌های مجلس می‌شنوند. از بین هزاران صحبت یک تکه را گرفته و تلاش می‌کنند از آن برای سیاه نمایی استفاده کنند.

وی در پایان اظهار کرد: جلسات کارشناسی و همفکری را با دولت تشکیل دهیم. همه این کارها برای خدمت به مردم است. این همان چیزی است که رهبری از شما نمایندگان و دولت انتظار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مسکن نخرید ارزان می شود

بورس تا کی صعودی می ماند

‏‎اقدامات پیشگیرانه چادرملو علیه کرونا

شرکت بورس املاک تشکیل شد

صرفه‌جویی یک میلیون و 600 هزار یورویی در صنعت خودروسازی

روز پرنوسان در بورس

قیمت دلار 14 تیرماه 1399 به 20 هزار و 500 تومان رسید

افت دلار

بازار کار آمریکا بهتر شد

تکلیف برگزاری نمایشگاه‌ها در ایام کرونا چه می‌شود؟

از فردا ماسک‌زدن اجباری است

میراث فرهنگی آذربایجان غربی تحت پوشش بیمه آرمان

مانده سپرده‌های بانکی در سال قبل 31 درصد افزایش یافت

توضیحات رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد رشد نقدینگی

جزئیات نرخ رسمی 47 ارز

کمک ویژه مالیاتی برای شرکت های تازه وارد به بورس ابلاغ شد

حباب 740 هزار تومانی در بازار سکه

جزئیات ثبت درخواست بیمه‌ بیکاری در 5 استان

رشد سهام آسیا اقیانوسیه با امید به واکسن کرونا

کلینیک سینا اطهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قراردارد

بیش از 99 درصد جمعیت شهری به آب شرب سالم دسترسی دارند

سقف سوختگیری کامیون ها 20 درصد افزایش یافت

نرخ رسمی یورو افزایش یافت

2 مرکز غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال جمع‌آوری شد

علت افزایش قیمت مسکن از زبان وزیر راه و شهر سازی

بیژن زنگنه از سال 85 بازنشسته است

ایجاد شبکه‌ای از فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار در گمرک

بانک ها باید به وثیغه نقدی سود بدهند

قیمت سکه طرح جدید 11 تیرماه 1399 به 9 میلیون و 30 هزارتومان رسید

قیمت دلار 11 تیرماه 1399 به 18 هزار و 950 تومان رسید

عزم جدی توسعه معادن و فلزات در توسعه زیرساختهای انرژی

رونمایی از سامانه احراز هویت سجام در بانک دی

فروش متری مسکن در بورس از هفته آینده

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی 17.3 درصد رشد کرد

قیمت خودرو روی دور گرانی؛ رشد نرخ ارز تمام رشته ها را پنبه کرد

ورود پتروشیمی بندرامام به بورس کلید خورد

اطلاعیه پرداخت سود سهام شرکت بیمه "ما"

بیمه آسیا پوشش بیمه ای "حامیان سلامت" ارائه می کند

جلسه ارتباط مستقیم تلفنی با مدیران بانک شهر

دنده عقب بورس‌ها در اروپا

افت دلار در معاملات جهانی

قیمت جهانی طلا از 1800 دلار فراتر رفت

برخورد تعذیرات با گران فروشان مرغ

هشتمین یارانه بنزینی امشب در حساب‌هاست

تعداد روزهای عرضه اولیه سهام شرکت‌های بورسی افزایش می‌یابد

صعود بی‌سابقه در بورس

قیمت سکه طرح جدید 10 تیرماه 1399 به 9 میلیون تومان رسید

قیمت دلار 10تیرماه 1399 به 18 هزار و 990 تومان رسید

تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود در کشور

بانک مرکزی جایگزینی سکه 5 تومانی با اسکناس 5 هزار تومانی را تکذیب کرد