آخرین مطالب

کارت بازرگانی صادرکنندگانی که رفع تعهدات ارزی نکنندتعلیق می‌شود اقتصاد - صنعت و معدن

کارت بازرگانی صادرکنندگانی که رفع تعهدات ارزی نکنندتعلیق می‌شود

  بزرگنمایی:


به گزارش اخبار مالی به نقل از مهر، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت امروز در نشستی خبری درباره ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان گفت: بر اساس روش‌های تعیین شده از سوی بانک مرکزی، صادرکنندگان باید عرضه حاصل از صادرات را به روش‌های عرضه در سامانه نیما، فروش ارز به نرخ سنا و واردات به جای صادرات انجام دهند.

وی افزود: صادرکنندگان تا 31 تیرماه امسال فرصت دارند تا تعهدات ارزی حاصل از صادرات کالاهای خود در سال 98 را ایفا کنند.

زادبوم درباره استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران گفت: از نظر ما، فردی که دارنده کارت بازرگانی است، صادرکننده شناخته می‌شود و ایفای تعهد ارزی به عهده وی است. اینکه فردی با کارت بازرگانی دیگری اقدام به صادرات کرده باشد، از نظر ما مسموع نیست ضمن اینکه ما در سازمان توسعه تجارت چیزی به نام «کارت بازرگانی یکبار مصرف» را قبول نداریم.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، نرخ ارز بازار آزاد، نرخ رسمی تائید شده نیست و اگر کسی بگوید نرخ ارز نیما با نرخ ارز آزاد فاصله زیادی دارد، از نظر ما پذیرفتنی نیست.

وی ادامه داد: نرخ ارز سامانه سنا، نرخ میانگین واقعی ما است و 20 درصد از ارز صادرکنندگان از طریق صرافی‌ها قابل فروش است.

زادبوم درباره تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگانی که تعهد ارزی خود را ایفا نکرده‌اند، گفت: آنهایی که فعلاً صفر درصد هستند و هیچ رقمی از ارز صادرات خود را به سامانه نیما بازنگردانده‌اند، کارت بازرگانی‌شان مورد تعلیق قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگان افزود: از نظر قانون، صادرکنندگان معاف از مالیات هستند اما اگر ایفای تعهد ارزی نکنند، معافیت مالیاتی آنها لغو می‌شود.

به گفته وی، سازمان امور مالیاتی به این موضوع ورود کرده و اگر تعهدات ارزی صادرکنندگان تا پایان تیر امسال در خصوص صادرات سال 98 ایفا نشود، از آنها مالیات اخذ خواهد شد.

زادبوم بیان کرد: بانک مرکزی در سال 97 اعلام کرد که صادرکنندگان می‌توانند 20 درصد از ارز صادرات را وارد سامانه نیما نکنند. از نظر قانون اگر صادرکننده‌ای 70 درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کند، معاف از مالیات است بنابراین اگر صادرکنندگان 56 درصد تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود را در سال 97 ایفا کرده باشند، معاف از مالیات هستند ولی این رقم در سال 98 به همان 70 درصد بازگشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره برنامه‌های سال جاری این سازمان گفت: با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال «جهش تولید»، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که برای تأمین ارز واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات کارخانجات تولیدی، این واردکنندگان را به صادرکنندگان متصل کنیم تا از محل ارز حاصل از صادرات آنها بتوانند این اقلام را وارد کنند اما سازمان توسعه تجارت در این مذاکرات پایاپای صرفاً نقش مشاوره‌ای دارد.

وی در خصوص صدور کارت بازرگانی جدید افزود: نظر وزارت صمت، سختگیری برای صدور کارت جدید است. همچنین یکی دیگر از مقررات تدوین شده، این است که اگر دارنده کارت بازرگانی برای اولین‌بار اقدام به صادرات کند، می‌تواند تا سقف 500 هزار دلار صادرات داشته باشد. در صورتی که تعهدات ارزی آن به طور کامل ایفا شود، می‌تواند این سقف صادراتی را برای دفعات بعدی لغو کند.

زادبوم با بیان اینکه در سال گذشته نسبت به سال 97 کاهش 7 درصدی صادرات داشتیم، تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های بانکی، لجستیکی، حمل و نقلی و قراردادها، نگه داشتن حجم صادرات تقریباً تا اندازه سال‌های قبل از آن، از نظر من نوعی رشد محسوب می‌شود. همچنین مشکلات مقطعی مانند کرونا و زیرساخت‌های حمل و نقلی نیز به این محدودیت‌ها افزوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، پتانسیل صادرات کالا از ایران به کشورهای همسایه و منطقه به اضافه چین و هند را 100 میلیارد دلار عنوان و اظهار کرد: پتانسیل صادراتی به این معنی است که هم امکان تولید این کالاها در داخل وجود دارد و هم کشورهای داخل و همسایه به این کالاها نیاز دارند. ما در سازمان توسعه تجارت 15 کشور همسایه و هند و چین را بررسی کردیم و لیست کالاهایی که پتانسیل صادرات به این کشورها را دارند، تهیه و تدوین شده است.

وی درباره کالاهای ممنوعه صادراتی و وارداتی گفت: لیست این کالاها را کارگروهی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌کند که سازمان توسعه تجارت، عضو این کارگروه است. ما طرفدار ممنوعیت صادراتی نیستیم و اگر جایی نیاز فوری داخل داشته باشیم، با تعرفه‌ها و عوارض صادراتی آن را کنترل می‌کنیم؛ ایجاد ممنوعیت صادراتی، آخرین اولویت ما برای تأمین مایحتاج داخل خواهد بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره مشوق‌های صادراتی گفت: 600 میلیارد تومان در قانون بودجه امسال برای سازمان توسعه تجارت جهت پرداخت مشوق‌های صادراتی از سوی مجلس در نظر گرفته شده که سازمان برنامه و بودجه در حال تأمین بخشی از آن است. همچنین دستورالعمل مشوق‌های صادراتی را نیز تهیه کرده‌ایم که پرداخت 2,000 میلیارد تومان تسهیلات صادراتی از محل صندوق توسعه ملی و 2,000 میلیارد تومان از محل منابع بانک‌ها با نرخ متوسط سود بانکی 14.5 درصد و بازپرداخت 2 ساله، یکی دیگر از مشوق‌های صادراتی محسوب می‌شود.

زادبوم درباره آخرین وضعیت مرزهای ما با کشورهای همسایه گفت: مرز ریلی و زمینی با ترکیه باز است و همه مرزهای ما با عراق به جز سه پایانه مرزی بازگشایی شده است. همچنین مرزهای ریلی و زمینی با افغانستان و پاکستان و مرز ریلی با ترکمنستان در دو هفته اخیر باز شد. وزارت راه در حال رایزنی با ترکمنستان برای بازگشایی مرزهای زمینی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مشکلات تردد لنج‌ها و شناورهای سنتی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گفت: اماراتی‌ها به دلیل شرایط کرونا مایلند تا ارتباطات تجاری ما کانتینری باشد درحالی‌که تعداد زیادی شناور سنتی فعال در بنادر جنوبی داریم که با اعمال این نظر اماراتی‌ها بیکار می‌شوند. از این رو در حال مذاکره با اماراتی‌ها هستیم تا شناورهای سنتی را نیز بپذیرند ولی ارتباطات دریایی ما با قطر، کویت و عمان در جنوب و روسیه و قزاقستان در شمال برقرار است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تمدید مهلت ویراش مدارک خبرنگاری جهت دریافت طرح ترافیک

قیمت سکه به 10 میلیون و 550هزارتومان رسید

پتروشیمی اوره لردگان اولین محموله گازی را بفروش رساند

قیمت اوراق مسکن باز هم افزایش یافت

امکان جابجایی ارز صادرکنندگان از هر مبدا به هر مقصدی را داریم

قیمت دلار به 22 هزار و 50 تومان رسید

بانک صادرات به مجمع می رود

افزایش 29.5 درصدی تسهیلات بانکی

ثبت 1.6 میلیون سفارش فروش سهام عدالت

تهاتر مطالبات بانک ملت با بدهی شرکت نیروی برق حرارتی

بانک کارآفرین به مجمع می نشیند

بهره برداری ازطرح توسعه ذوب آهن پاسارگاد با اعتبار بانک صنعت ومعدن

تورم 34.8درصد؛رشد اقتصادی منفی2.5

فراخوان مشمولان مرحله هشتم اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده

بانک پارسیان به مجمع می نشیند

برگزاری گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی

پدرام پاک‌آیین مدیرکل روابط‌عمومی بانک صادرات شد

پیاده سازی بیمه نامه های نوین با تسهیلات ویژه توسط بیمه ایران معین

ورود صندوق‌های جدید به بازار سرمایه

در کشور کمبود ارز نداریم

بازگشت قیمت طلا به زیر 1800 دلار

سقف انتقال وجه بانک پاسارگاد افزایش یافت

تمدید گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت بیمه‌ کوثر

واریز یارانه نقدی تیر با کسر نخستین قسط وام یک میلیون تومانی

مهلت برگزاری مجامع شرکت‌ها تمدید شد

بانکها مجوز افزایش انتشار گواهی سپرده عام 18 درصدی گرفتند

وام 50 میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک مرکزی ابلاغ شد

دستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط ابلاغ شد

پیش بینی کاهش تعداد شعب بانکی در دنیای پس از کرونا

ورود 40 هزار میلیارد تومان پول جدید به بازار بورس

سرخابی‌ها شهریورماه فرابورسی می‌شوند

دریافت مالیات باید براساس میزان درآمد و ثروت باشد

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول مرداد

بیمه سرمد با افتتاح شعبه لرستان، چهل‌تایی شد

️کرونا، بیمه گران را تهدید می کند

دو عرضه جدید «فارس» در راه است

چرا منابع حاصل از فروش سهام عدالت واریز نشده است؟

فعالان اقتصادی زنجیره شکرمکلف به ثبت اطلاعات در سامانه تجارت شدند

افزایش ذخیره سازی نفت آمریکا قیمت را کاهش داد

واکنش بازار موبایل به ممنوعیت واردات گوشی‌های لوکس

آیا شیرهای مدت‌دار مواد نگهدارنده دارند؟

دلار بالا رفت

بلاکچین سدی برای سانسور در شبکه‌های اجتماعی

روز قرمز بورس‌های جهان

طلا در چند قدمی مرز 1800 دلار ایستاد

افزایش نرخ رسمی پوند و کاهش قیمت یورو

تلاش برای سرکیسه کردن بیمه ایران

ورق دلار برگشت

تداوم روند صعودی بورس

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 300 یورو منتفی شد