آخرین مطالب

کشش بودجه 1400 به مالیات اقتصاد - گزارش

کشش بودجه 1400 به مالیات

  بزرگنمایی:

کشش بودجه 1400 به مالیات

اخبار مالی ، در شرایطی بودجه 1399 با تمام کسری‌ها بر مالیات و به طور ویژه تامین مالی از بازار سرمایه تکیه داشت که شواهد از این حکایت دارد در بودجه سال آینده نیز این دو محل درآمدی جایگاه خاص خود را خواهند داشت، البته با تمرکز بیشتر بر مالیات.

بررسی و تدوین مقدمات بودجه سال 1400 از تیر ماه آغاز شد و در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت تا با بررسی ابعاد مختلف و شرایط خاصی که در سال آینده پیشروی دولت قرار دارد به جمع بندی در رابطه با لایحه بودجه رسیده و بتوانند در زمان قانونی نیمه آذر در اختیار مجلس قرار دهند.

به هر صورت این آخرین بودجه دولت روحانی است که اولین آن در سال 1393 تدوین شده و تا کنون با تحولات بسیار زیادی از لحاظ وضعیت اقتصادی و سیاسی همراه بوده است؛ به طوری که طی این سال‌ها منابع درآمدی دولت به تدریج با رویکرد متفاوتی مواجه شده و با توجه به کاهش درآمدهای نفتی کم کم از این محل خارج و به سمت منابع جدیدی پیش رفته است که اکنون جای خالی نفت با درآمدهای ناشی از فروش اوراق یا سهام در بازار سرمایه و همچنین مالیات پر می‌شود.

اما آنچه تاکنون سازمان برنامه و بودجه در رابطه با شمایل بودجه سال 1400 طی جلسات بودجه‌ای خود اعلام کرده،  حاکی از آن است که بر پایه سیاست‌های مالی انبساطی برای رکود و انقباضی و انقباضی برای بخش های منجر به تورم تدوین خواهد شد.

آنطور که نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - گفته سیاست‌های انبساطی در دستور کار قرار دارد تا از نیروی کار و ظرفیت و ماشین آلات استفاده کرده و مسئله اشتغال تا حدودی برطرف شود و از طرفی از سیاست‌های پولی انقباضی استفاده می‌شود تا در مسیر مهار تورم حرکت کند.

اما برای تامین منابع با توجه به این که نفت نمی تواند جایگاه قابل توجهی در درآمدهای دولت داشته باشد حرکت به سمت تامین منابع پایدار و مطمئن در بودجه است؛ به طوری که تعهدات و بدهی‌هایی هم برای دولت‌های بعدی ایجاد نکند.

به گفته نوبخت، دو پیشنهاد در این رابطه مطرح است که اولی افزایش درآمدها از محل درآمدهای مالیاتی و مولدسازی دارایی‌ها و دیگری مدیریت هزینه‌ها از طریق بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است.

البته آنچه در رابطه با مالیات اشاره شد، این است که دولت تمرکز ویژه‌ای روی سیاست‌های مالیاتی خواهد داشت و چهار تا پنج درصد مالیات بر تولیدکنندگان را کاهش داده ولی مالیاتی که به مصرف کننده منتهی می‌شود افزایش پیدا خواهد کرد.

این در حالی است که در سال جاری دولت حدود 200 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی پیش بینی کرده بود که تحقق آن در چند ماه گذشته تا حدودی برای دولت رضایت بخش بوده است.

اما بورس...

ولی شاید موضوع مورد توجه به جایگاه بورس در سال آینده برگردد. به هر حال در سال جاری دولت به طور خاص به سمت بورس حرکت کرد و پایه بخش عمده‌ای از درآمدهای خود را در این بازار مالی قرار داد؛ به نحوی که از منابع 571 هزار میلیارد تومانی بودجه سال جاری حداقل 174 هزار میلیارد تومان اوراق مالی است که از محل انتشار اوراق و فروش سهام شرکت‌های دولتی باید ایجاد شود. بر این اساس سهام بسیاری از شرکت‌ها را برای عرضه در بورس اعلام و تاکنون تعداد زیادی عرضه شده است.

در کنار آن حداقل 50 هزار میلیارد تومان هم از فروش اموال و دارایی‌های دولت و مولدسازی آن باید ایجاد می‌شد که به نوعی می‌توانست در بورس عرضه و تامین شود. از سوی دیگر دولت برای جبرای کسری بودجه دست به انتشار اوراق بدهی از کانال بانک مرکزی زد که تاکنون حدود 60 هزار میلیارد تومان از این محل درآمد کسب درآمد کرده است.

واکنش ها از این حکایت دارد که برای سال آینده نیز نگاه سازمان برنامه و بودجه همچنان به بازار سرمایه است. البته سیاست گذاری بودجه در این مورد چندان مشخص نیست، ولی ظاهرا عرضه سهام شرکت های دولتی ادامه خواهد داشت.  نوبخت در رابطه با نقش بورس در تامین منابع بودجه سال آینده از محل این بازار ضمن تاکید بر تامین درآمدهای پایدار،  از محل‌های مطمئن که بخشی از آن درآمدهای مالیاتی است با اشاره به واگذاری سرمایه‌های مالی که یکی از آنها سهام دولت در بورس است، گفته که از این طریق می توانیم خون جدیدی را در بورس تزریق کرده و سهام مناسب را به وقت مناسب جهت بازارگردانی وارد کنیم.

وی همچنین معتقد است سهام دولتی  سهامی است که در بورس می تواند خواهان بسیاریذداشته باشد و در راستای اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بورس متناسب با نیازهای این بازار عرضه شود.

ظاهرا دولت تصمیم دارد از منابع بورسی خودرکه نوبخت گفته منابع قابل توجهی را در اختیار دولت قرار می دهد در بخش عمرانی استفاده کند.

به هر صورت تمرکز تامین منابع بودجه دولت در سال جاری به طور خاص بر بازار سرمایه بود که در نهایت با حواشی و اختلاف نظرهایی همراه بود و در مواردی مورد نقد کارشناسان قرار داشت، اما اکنون دولت می گوید که تمرکز سال بعد بر مالیات است که مجموع این سیاست ها به زودی در لایحه بودجه 1400 که بین دولت فعلی و دولت بعدی تقسیم می شود، مشخص خواهد شد.

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

صدای صنعت بیمه را به گوش مسئولان می رسانیم

جزییات پرداخت سبد کالا به 60 میلیون ایرانی

یارانه معیشتی مهرماه پنج شنبه شب واریز می‌شود

جزئیات تصمیمات جدید ارزی دولت

اتصال 5 عوارضی جدید به سامانه پرداخت الکترونیکی بانک مسکن

اجرای آزمایشی بیمه تکمیلی روستاییان در دو استان خوزستان و هرمزگان

افزایش برداشت حبوبات در استان فارس + فیلم

در سال ٩٨ محقق شد؛ تولید 5٠٠ تن ماهی تیلاپیا در 4 استان کشور

بیمه مرکزی بر شرکت سرویس بیمه شهر نظارت می‌کند

افزایش فقر در آسیای شرقی برای اولین بار طی 20 سال گذشته

تامین مالی 71 هزار میلیارد تومان با انتشار اوراق نقدی

استفاده از ابزار ها برای تعادل بخشی به بورس

کاهش 40 درصدی ارزش سفته و برات واخواستی در تهران

بخش کشاورزی صاحب سند تحول می‌شود

پرداخت خسارت آتش سوزی بملغ 198 میلیارد ریال

سازمان تامین اجتماعی ورشکسته نیست

وضعیت آب پشت سدهای کشور چگونه است؟

افزایش 36 درصدی تولیدات خودرویی در شهریور ماه

راهکارهای رسیدن به خوداتکایی کره چیست؟

اهرم اخذ مالیات بر ارزش افزوده از بیمه‌نامه تکمیل درمان

تامین به موقع کالا‌های اساسی دستور کار جدی وزارت صمت

تخصیص 80 میلیون دلار برای برنج

محرومیت گلخانه‌های خوزستان از معافیت بیمه‌

خسارت ناشی از حوادث رانندگی بدون جبران نخواهد ماند + فیلم

رشد سود پایدار در بیمه نوین حاصل همراهی شبکه فروش این شرکت است

تلاش برای تحقق جهش تولید در آبزی پروری با وجود کرونا

بانک های مرکزی در سال 2021 طلای بیشتری می‌خرند

پیش بینی بازرگانان بزرگ جهان از عدم افزایش قیمت نفت

مشکلی در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور وجود ندارد

«ودی » به بازار اول فرابورس راه یافت

موضع «نوراللهی» در خصوص زدوبندهای کارمزدی با نمایندگان و کارگزاران

آکادمی آموزشی صنعت بیمه راه اندازی می‌شود

سامانه مناقصات اکوسیستم همراز بیمه رازی بهره برداری شد

دستیابی محققان کشور به فناوری تولید نبات رژیمی کم‌کالری

اعطای 55 میلیون دلار به شرکتی که در آزمایشگاه گوشت می‌سازد

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه و پرداخت مستمری

8 نکته مهم گزارش پولشویی 2 هزار میلیارد دلاری در بانک‌های غربی

هشدار‌ هواشناسی به کشاورزان؛ پاییز کم بارشی پیش روست

حل مشکل بیمه دریانوردان

ارزش صادرات نفت در 5 ماهه امسال به 19 هزار میلیارد تومان رسید

سال گذشته 2 تا 3 برابر نیاز تولید محصولات باغی داشتیم

انار اشتباهی نخورید

مدیرعامل لبنیات کاله: معادله 5 مجهولی دولت بر سر راه تولید

آمادگی ایران و آذربایجان برای توسعه همکاری‌های کشاورزی

سهم 90 درصدی چین و ترکیه از صادرات کاتد مس ایران

ثبات قیمت برنج مازندران ناشی از رویکرد حمایتی دولت است

تاکید وزیران انرژی جی 20 بر اهمیت بسته محرک اقتصادی

بازگشت کوپن تورم زاست

قامت خمیده درختان گردو؛ بیم و امید گردوکاران + فیلم

تولید صنعتی در کره جنوبی نزولی شد