آخرین مطالب

درج نماد 15 شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس بورس

درج نماد 15 شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس

  بزرگنمایی:

اخبار مالی: مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با بیان اینکه تاکنون نماد 15 شرکت سرمایه‌گذاری استانی در بورس درج شده است، گفت:‌ سهامداران عدالت در روش غیرمستقیم، مالک سهام شرکت استانی مربوطه هستند.

محمدجواد فرهانیان در پاسخ به این پرسش که 13 شرکت غیربورسی در پرتفوی سهام عدالت چگونه وارد بورس می‌شوند، گفت: قرار است این 13 شرکت غیربورسی در قالب یک هلدینگ سرمایه‌گذاری وارد بورس شوند که اطلاعات آن و شرایط و الزامات ورود آن نزد سازمان بورس اوراق بهادار وجود دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه موقع نماد شرکت هلدینگ شرکت‌های غیربورسی درج می‌شود گفت: به محض اینکه شرکت هلدینگ مورد نظر در بورس پذیرش شود، درج نماد و کارهای ثبت و ریجستری آن و تخصیص سهام به مشمولان در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سمات انجام می‌شود.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌ذاری مرکز در پاسخ به این که سهامداران عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند الان مالک چه چیزی هستند، گفت: سهامداران عدالت در روش غیرمستقیم در واقع مالک سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه خود هستند و اگر بخواهند سهام عدالت خود را بفروشند، در حال حاضر تا سقف 60 درصد می‌توانند از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت خود را در بورس بفروشند.

وی افزود: باید نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس باز شود ومعاملات در آن صورت گیرد. در حال حاضر نماد 15 شرکت سرمایه‌گذاری استانی در بورس درج شده و در مورد 8 نماد معاملات در بورس انجام شده و فعال است.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: بنابراین سهامدارانی که عضو 8 شرکت سرمایه‌گذاری استانی که نماد آنها در بورس فعال است، درصورت تمایل می‌توانند تا 60 درصد از سهام عدالت خود را از طریق شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه به فروش رسانند.

وی تأکید کرد: اطلاعات همه شرکت‌های استانی سرمایه‌گذاری عدالت در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانی http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15 وجود دارد.

فرهانیان در پاسخ به این پرسش که آیا خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی همراه با سود خواهد بود، گفت: در حال حاضر قیمت هر سهم شرکت سرمایه‌گذاری استانی خراسان جنوبی 214 تومان و شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت زنجان 150 تومان است و چون این شرکت‌ها تازه در بورس پذیرفته شده‌اند، در مسیر رشد قرار دارند.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این پرسش که برخی از شهروندان دارای سهام عدالت نیستند و آیا اکنون با خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌توانند به نوعی سهامدار عدالت تلقی شوند، گفت: خرید و فروش سهام‌های شرکت‌های استانی برای هر کسی که کد بورسی داشته باشد آزاد است و خرید سهام این شرکت‌ها به معنی سهامدار عدالت بودن نیست اما می‌تواند از منافع این سهام استفاده کند چون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تازه در بورس قابل معامله شدن و در مسیر رشد قرار می‌گیرند.

فرهانیان این را هم گفت که با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در فرمان ازادسازی سهام عدالت مبنی بر اینکه ترتیبی فراهم شود تا سهام عدالت مردم ارزنده باشد و مردم سهامدار بمانند گفت: احتمالاً امتیازاتی برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت درنظر گرفته می‌شود و با توجه به پرتفوی متنوع این شرکتها که متشکل از سهام 36 شرکت بورسی است، بنابراین سهام این شرکت‌های استانی ارزنده خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا سود مجامع 36 شرکت سهام عدالت به حساب سهامداران روش غیرمستقیم هم واریز می‌شود، گفت: سهامداران عدالت در روش غیرمستقیم در واقع فعلاً سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری استانی خود هستند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هم به نیابت از آنها مالک سهام در 36 شرکت بورسی است، بنابراین سود مجامع این شرکت‌ها به حساب شرکت سرمایه‌گذاری استانی واریز می‌شود و این شرکت‌ها می‌توانند برای خود سود شناسایی کرده و هر سال یک نوبت به سهامداران عدالت و اعضای خود سود بدهند.

این مسئول همچنین گفت: البته سود هر شرکت بستگی به مدیریت شرکت و سبد دارایی‌های آن دارد که باید ارزشمند شود و اگر عملکرد مدیران خوب باشد، می‌توانند سود بیشتری کسب کرده و سود بالاتری به سهامداران خود اختصاص دهند.

وی در مورد سهامداران عدالت در روش مستقیم گفت: سود مجامع شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت به حساب خود دارندگان سهام عدالت در روش مستقیم واریز می‌شود و اگر آن شرکت سرمایه‌پذیر قراردادی با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی امضا کند، می‌تواند سود مجامع را از طریق سجام به حساب بانکی سهامدار عدالت در روش مستقیم واریز کند.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در مورد اینکه آیا تاکنون هیچ‌کدام از شرکت‌های سهام عدالت سود خود را از طریق سجام واریز کرده‌اند، گفت: مجامع برخی شرکت‌های سهام عدالت برگزار شده، اما تا 8 ماه فرصت دارند سود شناسایی شده را به حساب سهامداران خود از جمله سهامداران عدالت با روش مستقیم واریز کنند.

فرهانیان همچنین در مورد اینکه سود سهام عدالت قبل از آزادسازی برای تعدادی از سهامداران عدالت واریز نشده و چگونه این سود پرداخت می‌شود، گفت: هیچ پولی از سوی سازمان خصوصی‌سازی به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نداده‌اند و بنابراین سودهای باقی‌مانده از سال‌های قبل برای سهام عدالت احتمالا در اختیار سازمان خصوصی‌سازی است و قانون در این زمینه عطف به ماسبق نمی‌شود و باید سازمان خصوصی‌سازی در این زمینه پاسخگو باشد.

در حال حاضر 49 میلیون نفر از ایرانیان دارای سهام عدالت هستند که 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم را برگزیده و 30 میلیون نفر روش مدیریت غیرمستقیم انتخاب کرده‌اند که از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بورس می‌شوند.

پرتفوی سهام عدالت، مرکب از 49 شرکت شامل 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیر بورسی است که قرار شده این 13 شرکت غیر بورسی از طریق یک شرکت هلدینگ وارد بورس شوند و سهام آن هلدینگ هم به پرتفوی سهامداران عدالت اضافه شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هشدار بانک ملی ایران درباره کلاهبرداری های تلفنی و اینترنتی

بیماران کرونایی از طریق موبایل ردیابی می‌شوند

اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه به بانک سپه تعلق گرفت

تشکیل پرونده مالیاتی برای تمامی صاحبان کارتخوان

کاهش هزینه ارزی در مجتمع فولاد صنعت بناب با بومی سازی قطعات

تأمین مالی و تخصیص اعتبارمناسب بیمه سلامت اولویت مجلس است

تصمیات کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برای چک تضمینی

جنرال موتورز 7 میلیون خودروی خود را به خاطر مشکل کیسه هوا فرامی‌خواند

صادرات انرژی قطر 39 درصد کاهش یافت

آمادگی تاپ برای توسعه سرویس پرداخت بدون کارت

قیمت سکه، طلا و ارز 99.09.04

آغاز ثبت نام وام یک میلیون تومانی

دو پرسش درباره آینده اقتصاد

پیش بینی بورس امروز | تقابل عرضه با تقاضا

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران: گوجه فرنگی 4 هزار تومان ارزان شد + لیست قیمت تره بار

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: استانداران در صورت نیاز می‌توانند نرخ نان را تعدیل کنند

فروش 40هزار تن برنج وارداتی با ارز 4200 به دولت

مرغ قیمت 40هزار تومان را هم دید/مرغداران: ما هم راضی به این قیمت نیستیم؛ دلال‌ها گران کردند

پیش بینی تولید بیش از 4.1 میلیون تن سیب در سال جاری

خط تولید لوکوموتیو در واگن پارس مجدد راه‌اندازی شد

رکوردشکنی قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی

چگونگی کیفیت عملکرد صندوق بیمه حوادث طبیعی

بسته جدید مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده کرونایی

نرخ بیکاری بهار ٩٩ اعلام شد + جزییات

رشد اقتصادی با نفت در فصل بهار 2.8- درصد؛ بدون نفت 0.6- درصد

ورود بیمه نامه «یونیت لینک» به سبد محصولات بیمه سامان

چرا بیمه زندگی دغدغه مردم نیست

به‌کارگیری ایده‌های نو در صنعت بیمه

زمان واریز وام یک میلیونی کرونا مشخص شد

توسعه فناوری اطلاعات سدی محکم برای جلوگیری از ورود خسارت بگیران حرفه‌ای به صنعت بیمه

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ نگاهی به قیمت های برنج، گوشت و شکر در مهرماه

مجوز طرح های جدید پتروشیمی بدون الزام های پیش بینی شده صادر نخواهد شد

الزام نصب شناسه کالا برای قطعات یدکی و مصرفی وسایل نقلیه

استفاده از عناوین نهادها تحت نظارت بانک مرکزی، بدون اخذ مجوز ممنوع است

پیش بینی بورس امروز / جدال نفس گیر

برنامه برگزاری آزمون‌های آداب و نمایندگی فروش بیمه‌های زندگی

قیمت جهانی طلا امروز 99/09/03

هزینه‌های اجتماعی تورم

سم‌زدایی از نظام بانکی

داستان شکل‌گیری یورو

فدرال رزرو در برابر امواج سیاسی

معاون استاندار تهران:‌ استان‌های دیگر به تهران مرغ نمی‌دهند

توسعه اکتشافات معدنی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم

پرداخت تسهیلات 20 میلیون تومانی "کشاورز کارت" برای تامین نهاده‌های کشاورزی

بیمه مرکزی عنوان دستگاه برتر را به خود اختصاص داد

پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی اسامی دریافت‌کنندگان ارز را منتشر کرد

گره بیمه های زندگی کجاست؟

چگونه چک در قانون جدید بی اعتبار می شود؟

200 تولیدکننده «کشاورز کارت» دریافت کردند

انواع یارانه‌های پرداختی در ایران/ چه تعداد ایرانی یارانه جدید می‌گیرند؟