آخرین مطالب

پشت‌پرده افزایش قیمت مرغ در بازار/ خوراک مرغ‌ها گم شد گزارش - صنایع غذایی

پشت‌پرده افزایش قیمت مرغ در بازار/ خوراک مرغ‌ها گم شد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی ،به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آن روز بسیاری از پشت پرده جوجه کشی سخن گفتند، از ماجرای رانت عظیمی که در خوراک مرغ‌ها نهفته است، ارزهایی که اگر مصرف غذای جوجه‌ها نمی‌شود ،برای ثروت‌سازی برخی کارایی بالایی دارد.

قیمت مرغ امسال 9 بار افزایش داشته است و در شرایطی که پارسال مردم کارت ملی به دست، صف‌های طولانی برای گوشت منجمد خارجی کشیدند، امسال این روال برای مرغ تکرار می‌شود. در این میان تولیدکنندگان معتقدند که 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی وابسته به بهای خوراک دام و طیور است. بازار وسوسه کننده‌ای که گردش مالی آن به بزرگی 135 هزار میلیارد تومان است و دولت به واردکننده های خاص این بازار، رانت گزاف دلار 4200 تومانی را پرداخت می‌کند اما بنا به اعلام معاونت امور دام وزارت کشاورزی فقط نیمی از نهاده های وارداتی با قیمت دولتی در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته و بقیه آن در دست سوداگران است. همین موضوع موجب شده که بهای مرغ جهش‌های عجیبی داشته باشد و بنا به اعلام اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی مردم به ناچار آن را از سبد غذایی شان حذف کنند و مصرف ضایعات مرغ 3 برابر شود.

کاهش 70 درصدی خرید مرغ

مهدی یوسف خانی، رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی از کاهش 70 درصدی تقاضای خرید مرغ خبر داده و به مهر گفته است که کسانی هم که همچنان تقاضای خرید دارند به دنبال مرغ دولتی هستند و همین منجر به ایجاد صف‌های طولانی شده است.

او همچنین در گفت و گوی دیگری که با ایلنا داشته است از سه برابر شدن تقاضای خرید ضایعات مرغ خبر داده و گفته است که با افزایش قیمت مرغ در 20 روز اخیر مصرف آلایش مرغ از جمله سنگدان، دل، جگر و پای مرغ را دست کم سه برابر افزایش داده است.

یوسف خانی بیشترین مصرف آلایش را مربوط به سنگدان و بعد از آن دل مرغ، جگر و در آخر پای مرغ دانسته است.

70 درصد قیمت مرغ و گوشت وابسته به نهاده است

حالا دو سالی می‌شود که بازار مرغ و گوشت مدام در رسانه های ایران خبرسازی می کند. یک روز صف گوشت یخ زده و بی‌کیفیت خارجی حاشیه ساز می‌شود و روزی دیگر حمل گوسفند زنده درهواپیما و حالا صف های مرغ دولتی آن هم در اوج شیوع کرونا در ایران. دولت در دو سال گذشته نه تنها نتوانسته است شوک های قیمت را مهار کند که سیاست واردات با دلار 4200 فسادهای گسترده ای در بازار بزرگ و وسوسه کننده غذا به هم زده است.

 تولیدکنندگان فرآورده های پروتئینی می گویند که حدود 70 درصد قیمت تمام شده کالاهایشان به قیمت خوراک دام و طیور بستگی دارد و خوراک دام و طیور یکی از بزرگترین اقلام وارداتی به ایران است. این بازار گردشی به بزرگی 135 هزار میلیارد تومان دارد و می‌شود گفت که گردش مالی این بازار تقریبا به اندازه مالیات دریافتی کل کشور است. گفته می شود بازیگران اصلی این بازار بیشتر شرکت های دولتی زیرمجموعه وزارت کشاورزی و یا خصولتی ها هستند. در این میان بخش عمده بازار خوراک دام و طیور یعنی چیزی نزدیک به 60 تا 70 درصد بازار دست خانواده‌ای است که سالیان سال است دست بالای تعیین قیمت را در این بازار دارند.

نیمی از نهاده های دولتی در دست سوداگران است

دولت برای واردات خوراک دام و طیور از سال 97 دلار 4200 تومانی پرداخت می کند و محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه گفته است که سال 1400 هم پرداخت ارز 4200 تومانی ادامه دارد. این موضوع در حالی رخ می دهد که کارشناسان، فعالان اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس بارها و بارها درباره فساد دلار 4200 تومانی تذکر داده اند اما دولت زیر بار حذف این رانت بزرگ نمی رود و در نهایت حجم غالب نهاده ای هم که به دست تولیدکنندگان می رسد، با بهای بازار آزاد است.

مرغداران می گویند که تنها حدود 30 تا 40 درصد نهاده را با قیمت دولتی دریافت می کنند و البته آن هم با تاخیر یک ماهه و برای تامین سایر نیازشان ناچارند که خوراک دام و طیور ا از بازار آزاد تهیه کنند.

فرزاد طلاکش، دبیر انجمن ملی طیور ایران هم به ایرنا گفته است که  طبق آمار رسمی سامانه جامع تجارت و گمرک جمهوری اسلامی تا 30 آبان ماه امسال نزدیک 8.6 میلیون تن ذرت، کنجاله سویا و دانه های روغنی وارد کشور شده که بیش از نیمی از آن در اختیار سوداگران قرار دارد. او جزییات واردات نهاده را به تفکیک توضیح می دهد و می گوید در هشت ماهه امسال حدود 6 میلیون و 380 هزار تن ذرت، 903 هزار تن کنجاله سویا و حدود یک میلیون و 330 هزار تن دانه ‌روغنی وارد کشور شده است.

دبیر انجمن ملی طیور ایران تاکید می کند که بنا به گفته معاون امور تولیدات دامی وزرات کشاورزی، تاکنون 50 درصد ذرت و 30 درصد کنجاله سویا از طریق سامانه بازارگاه و با نرخ مصوب به دست مرغداران رسیده است و سوداگران این بازار نهاده را تا پنج برابر قیمت می‌فروشند که همین امر موجب شده مرغداران گوشتی دیگر توان ادامه کار نداشته باشند و از چرخه تولید خارج شوند.

رد پای تخلف در وزارت کشاورزی

این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که کمیسیون اصل نود مجلس گزارشی منتشر کرده است که از 17 شرکت واردکننده خوراک دام و طیور، برخی هایشان خوراک دامی را که با دلار 4200 تومان وارد کرده اند با این قیمت عرضه نکرده‌اند و تعزیرات هم گزارش داده است که بیشتر مرغداران تهران به جای پرورش مرغ، نهاده را در بازار آزاد فروخته اند اما حجم تخلف مرغداران و حتی شرکت های کوچک واردکننده نهاده های دامی در این بازار چندان قابل توجه نیست و به نظر می رسد تخلف بزرگ و فساد اصلی از جای دیگری آب می خورد.  

بر اساس گزارش کمیسیون اصل نود 17 شرکت حدود 1051 تن خوراک دام و طیور وارد کرده‌اند و حدود 814 تن آن را با بهای متناسب با دلار 4200 فروخته‌اند. این میزان تخلف یعنی 200 تن در مقابل واردات نزدیک به 8 تا 9 میلیون تنی نهاده قم قابل اعتنایی به نظر نمی رسد.

بر اساس گزارشی که گزارش کمیسیون اصل نود با عنوان مشکلات تامین ارز و توزیع نهاده های دامی تهیه کرده است، حدود 90 درصد نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود و نیاز سالانه کشور حدود 9 میلیون تن ذرت، 4.2 میلیون تن سویا و 5/5 میلیون تن جو برآورد می‌شود.

کمیسیون اصل نود مجلس در گزارش خود تاکید کرده که نه‌تنها حجم انبوهی از واردات خوراک دام با دلار 4200 سر از بازار آزاد درمی‌آورد که وزارت کشاورزی به ذخایر استراتژیک هم دست برده است.

بر اساس این گزارش میزان موجودی کنجاله سویا در انبار ذخایر استراتژیک در ماه فروردین امسال برابر 289 هزار تن بوده ولی با برداشت از این ذخیره در شهریور ماه همین سال میزان موجودی انبار به 69 هزار تن کاهش پیدا کرده است و البته برای مجلس محرز نیست که 220 هزار تن کنجاله سویا در کجا عرضه و چگونه و به دستور چه مرجعی توزیع شده است؟

تفاوت عجیب آماری در واردات خوراک مرغداری

همچنین در این گزارش تاکید شده است که وزارت جهاد کشاورزی در یک فقره 186 میلیون دلار از محل ارز تخصیصی برای تأمین ذخایر راهبردی نهاده‌های دامی دریافت کرده اما نه این ذخایر و نه 186 میلیون دلار تخصیصی موجود نیست!

همچنین اختلاف آماری شدیدی بین اظهارات گمرک و معاونت امور دام وزارت کشاورزی وجود دارد و در حالی که گمرک اعلام کرده که در شش ماهه اول امسال چهار میلیون و 964 هزار تن ذرت وارد شده است رقم اظهاری معاونت امور دام وزارت کشاورزی فقط یک میلیون و 353 هزار تن است و از نظر مجلس اختلاف فاحش 3 میلیون و 593 هزار تنی قابل توجیه نیست.

همچنین با توجه به مجموع واردات و تولید داخل باید در شش ماه ابتدای سال 919 هزار و 702 تن کنجاله سویا به مرغداران با نرخ دولتی تحویل داده می‌شد اما حدود 48 هزار و 103 تن آن گم شده است. در مجموع اینکه دلار 4200 تومانی در بخش واردات خوراک دام هم هرز رفته و حالا قیمت مرغ در تهران به کیلویی 35 هزار تومان جهش داشته است. هرچند که حالا دولت می گوید مشغول توزیع مرغ منجمد در بازار است تا بتواند قیمت مرغ را بشکند اما تولیدکنندگان معتقدند که دولت به جای اقدام ناکارآمد تخصیص دلار 4200 تومانی به واردکنندگان نهاده، هربار درهای واردات مرغ و گوشت را به کشور باز کرده و این دست اقدامات نه تنها مسکن موقتی برای بازار است که سبب می شود مرغداران در دوره های بعدی جوجه ریزی نکرده و ماه های آینده، بازار دوباره با جهش قیمت مرغ مواجه شود. مجموع این اتفاقات در شرایطی است که حالا اخباری مبنی بر مشاهده آنفولانزای پرندگان در ایران شنیده می شود و چنانچه دولت در کنترل این بیماری هم سومدیریت به خرج دهد، احتمال درگیری واحدهای تولیدی مرغ و به تبع آن کاهش مضاعف تولید در ماه های آینده وجود دارد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مجید بختیاری، مدیرعامل جدید بیمه ایران شد

رشد 100 درصدی تسهیلات اعطایی اگزیم بانک به دانش بنیان ها

ایجاد امکان بستن غیرحضوری حساب مازاد در بانک سینا

بیدبلند یک پالایشگاه نیست، یک شهر بزرگ است

71 درصد تسهیلات بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند

پرداخت 115 هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونایی از سوی بانک ملی

رشد 43 درصدی پرداخت تسهیلات در بانک مسکن

همکاری صندوق قرض الحسنه شاهد و بانک رسالت

قیمت سکه به 10 میلیون و 400هزار تومان رسید

استعفای قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس پذیرفته شد

سهم بازار شرکت نفت ایرانول افزایش یافت

قیمت دلار یک بهمن 1399 به 21 هزار و 950 تومان رسید

جلوی دلار 50هزارتومانی و تورم 150درصدی را گرفتیم

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بدهی خارجی کشور نزدیک صفر است

سیستم حقوق کارکنان بانک سپه و مجموعه های ادغامی یکسان می‌شود

قیمت 31 ارز افزایش یافت

استعفای رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی می شود

بانک کارآفرین به پرستاران کرمانی و تبریزی تسهیلات می دهد

چگونه مزرعه رمز ارز تاسیس کنیم؟

عرضه بیمه‌نامه منابع‌انسانی در سال 1400

افزایش سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران

رئیس سازمان بورس استعفا کرد

بازار خوراک حشره رونق گرفت

شرط دریافت وام ازدواج 200 میلیونی اعلام شد

سهم 2/5 میلیارد دلاری ایران از تجارت 850 میلیارد دلاری اوراسیا

آغاز بکار نخستین پایانه محصولات کشاورزی کشور + فیلم

قیمت طلا، سکه و دلار امروز 1399/10/30 / دلار و طلا ارزان شدند+ لیست قیمت

عرضه محصولات و کالاهای ایرانی در نمایشگاه‌های تایلند

آمریکا امروز تحریم‌های جدیدی علیه پروژه صادرات گاز روسیه به اروپا اعمال می‌کند

اهمیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور

علی جباری مدیرعامل بیمه رازی شد

ادامه روند ریزشی قیمت خودرو + آخرین نرخ ها

قالیباف: بازار بورس سقوط شدید کرده، دولت اعتماد از دست رفته را احیا کند

تکذیب تشکیل بازار برتر با دامنه نوسان 10 درصدی

قیمت جهانی طلا به پایین‌ترین سطح یک و نیم ماهه رسید

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی شدند

سقوط سنگین سهام شرکت سامسونگ

افزایش 40 درصدی سپرده‌های بانکی

کاهش قیمت صندوق‌های دولت در بورس

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

قیمت سکه به 10 میلیون و 150 هزار تومان رسید

سرمایه‌گذاری سنگین بیل گیتس در زمین‌های کشاورزی

تمدید مهلت استفاده از تخفیفات در جشنواره فروش بیمه ایران

بانک مرکزی چه ارزهایی می‌خرد؟

قیمت دلار به 22 هزار و 200 تومان رسید

اقدامات حمایتی بیمه سلامت از بیماران کرونایی

وراث برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان اقدام کنند

علت واقعی کاهش صادرات ایران چه بود؟

ترامپ در آخرین ضربه خود به چین زنجیره تأمین هواوی را قطع کرد