عضو هیات مدیره بورس تهران پیشنهاد داد:

تدریس مفاهیم اقتصادی و فرهنگ مالی در مقاطع تحصیلی بورس

تدریس مفاهیم اقتصادی و فرهنگ مالی در مقاطع تحصیلی

  بزرگنمایی:

اخبار مالی: عضو هیات مدیره بورس تهران پیشنهاد داد: گنجاندن مفاهیم مالی، ریسک و بازدهی و مدیریت ثروت در کتب درسی تمام مقاطع تحصیلی، می تواند نویدبخش شکل گیری نسلی نو و جامعه ای آگاه به دانش و فرهنگ مالی و به تبع آن اقتصادی پایدار و بورسی با ثبات در آینده کشور عزیزمان باشد.

حسین بوستانی عضو هیات مدیره بورس تهران فرهنگ سازی را از ضرورتهای اولیه برای استفاده صحیح از هر پدیده یا تکنولوژی در جامعه عنوان کرد و گفت: متولیان ارائه ابزار یا خدمات جدید معمولا با بسترسازی مناسب از طریق ارائه آموزش به جامعه هدف تلاش می کنند تا ضمن یاددهی کارکردهای صحیح، موضوع ارائه شده به افزایش کارایی هدفگذاری شده برای آن خدمت دست یافته و آثار سوء ناشی از استفاده نادرست از آن را به حداقل برسانند.

عضو هیات مدیره بورس تهران گفت: اگر یک فرد دارای دانش مالی کافی نباشد اما از فرهنگ سرمایه گذاری بهرمند باشد، می داند که ورود مستقیمش به یک بازار تخصصی و پیچیده ریسک او را بالا خواهد برد و با رویکردی صحیح، مدیریت منابع خود در بورس را با روشهای غیر مستقیم به افراد خبره واگذار می کند.

وی به سابقه تاسیس بیش از نیم قرنی بورس تهران اشاره کرد و اظهار داشت: بورس اوراق بهادار به عنوان ملموس ترین رکن بازا سرمایه بیش از 50 سال است که در نظام اقتصادی کشور تعریف و تاسیس شده و علیرغم چند سال فطرت ناشی از پیروزی انقلاب و شرایط جنگ تحمیلی، از دهه 70 به طور جدی تری به حیات خود ادامه داده و چندین سیکل دامنه دار رشد و ریزش تاریخی را به ثبت رسانده است. با این حال فعالان بازار سرمایه در تمام این فراز و فرودها در اکثر این سالها به تعداد مشخص و نسبتاً کمی از سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی محدود شده بود.

وی تصریح کرد: شاید مهمترین دلیل محدودیت حضور سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی جدید و مشارکت کم سرمایه های کلان بخش خصوصی در بورس طی سالهای گذشته را بتوان در پیچیدگی های ذاتی این بازار تخصصی و عدم شناخت آحاد جامعه از این بازار و فرصتهای موجود در آن دانست.

بوستانی افزود:  با این حال در سالهای اخیر شاهد رشد تدریجی ورود سرمایه های جدید به بورس بوده ایم که اوج آن به ورود کم سابقه بخشی از سرمایه های سرگردان موجود در اقتصاد کشور طی سالهای 98 و 99 به بورس بر می گردد. در این بازه زمانی حجم و ارزش معاملات سرمایه گذاران تازه وارد به بورس به طرز معنی داری از معاملات سرمایه گذاران قدیمی و سهامداران حقوقی پیشی گرفت و تجمیع سرمایه های خرد میلیونها سهامدار جدید بعنوان یک عامل پرقدرت در بازار نمود یافت.

عضو هیات مدیره بورس تهران یکی از عوامل زیان در بازار سرمایه را عدم آگاهی کافی دانش مالی ذکر و خاطرنشان کرد: از آنجا که این ورود بی سابقه سرمایه به بورس بر بستر مناسبی از دانش و فرهنگ مالی استوار نبود، شاهد حرکات هیجانی و بیش واکنشی دامنه دار در هر دو مقطع رشد و ریزش شاخص و ورود بخشی از منابع به سمت گزینه های پر خطر و حتی فاقد ارزندگی بودیم که در نهایت این فرصت تاریخی برای توسعه بازار سرمایه به تهدیدی برای آسیب رساندن به سرمایه و اعتماد سهامداران خرد بدل گردید. همچنین، در این بازه زمانی و  به واسطه عدم وجود دانش مالی و اشراف به مبانی بنیادین حاکم بر بازار سرمایه این تلقی اشتباه برای برخی سهامداران جدید الورود ایجاد شد که بازدهی در این بازار از نوع کوتاه مدت و به طور پیوسته روزانه چند درصد باید باشد.

بوستانی گسترش سواد مالی در جامعه را سبب افزایش سطح رفاه عمومی مردم عنوان کرد و گفت: امروزه در جوامع توسعه یافته، دانش مالی به عنوان بخشی از سواد عمومی و مثابه ابزاری برای مدیریت بهینه ثروت مورد استفاده بخش بزرگی از جامعه قرار گرفته و به بهبود بنیه مالی و افزایش سطح رفاه مردم کمک می کند. چنانچه سطح دانش مالی در بین افراد جامعه در سطح بالایی قرار داشته باشد این مطلب برای مردم روشن خواهد بود که بازار سرمایه و بورس بازاری پر سود اما همراه با ریسک است.

وی در ادامه به مدیریت منابع مالی با روشهای غیر مستقیم در بورس اشاره کرد و افزود:  فرد دارای دانش مالی می داند که برای مدیریت ریسک در بازار سرمایه و رسیدن به بازدهی مطمئن تر باید از تکنیکهای ارزشگذاری و ابزارها و روشهای مرتبط با کاهش ریسک استفاده کند. همچنین این نکته مورد توجه او قرار دارد که انتفاع واقعی ناشی از حضور در بازار سرمایه معمولا در بازه های زمانی بلند مدت حاصل می شود و نوسانات گاها سریع و مقطعی نباید موجب هیجان زدگی یا نگرانی بیش از حد او شود. نهایتا حتی اگر یک فرد دارای دانش مالی کافی نباشد اما از فرهنگ سرمایه گذاری بهرمند باشد، می داند که ورود مستقیمش به یک بازار تخصصی و پیچیده ریسک او را بالا خواهد برد و با رویکردی صحیح، مدیریت منابع خود در بورس را با روشهای غیر مستقیم به افراد خبره واگذار می کند.

بوستانی بر تاثیر ارتقاء دانش مالی عموم مردم بر توسعه اقتصادی تاکید و تصریح کرد: فلسفه و کارکرد تمام سیستمهای آموزشی در دنیا بر افزایش دانش و بینش جامعه برای ایجاد آینده ای بهتر و مردمی سعادتمندتر تمرکز دارد. آموزش و بهبود سواد و فرهنگ مالی نیز با تمرکز بر بُعد اقتصادی زندگی افراد، ضمن کمک به شناسایی صحیح نیازها و امکانات مالی، شرایط مدیریت بهتر دارایی و در نتیجه افزایش سطح رفاه عمومی جامعه و در کنار آن توسعه اقتصادی کشور را فراهم می کند.

عضو هیات مدیره بورس تهران در پایان  ضمن ارایه راهکار ارتقاء دانش مالی جامعه و پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: رایزنی و تعامل با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برای گنجاندن مفاهیم مالی، ریسک و بازدهی و مدیریت ثروت در کتب درسی تمام مقاطع تحصیلی و هماهنگی با هر ارگان موثر در این زمینه از جمله رسانه های صوتی، نوشتاری و تصویری ضمن ایجاد آشنایی اولیه مخاطبان با کارکرد و ارکان بازارهای پولی و مالی، می تواند در یک افق میان مدت نویدبخش شکل گیری نسلی نو و جامعه ای آگاه به دانش و فرهنگ مالی و به تبع آن اقتصادی پایدار و بورسی با ثبات و بالنده در آینده کشور عزیزمان باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تولید سیمان کاهش اما سهمیه بندی ای صورت نگرفته است

طرح انتقال نفت گوره به جاسک بهره برداری شد

بازار متشکل ارز هم تعطیل شد

بیمه پاسارگاد در تعطیلات، شعبه کشیک دارد

بیمارستان بانک ملی جهت خدمت رسانی آمادگی کامل دارد

برخی سرویس‌های بانک سامان با اختلال روبه رو می شوند

افزایش سرمایه شلرد در دستور کار شرکت قرار گرفت

چادرملو در 17 نقطه مطالعات اکتشافی را آغاز کرد

سیستم های الکتریکی لکوموتیوهای روسی بازسازی شد

هفته آینده عرضه سیمان بیشتر می شود

فروش سیمان در بورس کالا به قیمت واقعی نزدیک شد

تولید سیمان کاهش و قیمت آن افزایش یافت

قیمت نفت تثبیت شد

بیمه ایران برای اجرای سند راهبردی این شرکت آماده است

واریز سود نقدی سهامداران حقوقی بیمه پاسارگاد

ادارات تهران و البرز 6 روز تعطیل شدند

قیمت بیت کوین به 318,000 دلار می‌رسد

شرکت فجر انرژی 200 تومان سود تقسیم کرد

در 6 روز آینده، بورس تعطیل شد

قیمت نفت یک دلار کاهش پیدا کرد

نرخ 23 ارز رسمی کاهش یافت

با رشد 8400 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 311 هزار واحد رسید

قیمت سکه در نقطه 10 میلیون و 500 تومان ایستاد

دو شنبه 28 تیر 1400، قیمت دلار به 24 و 58 تومان رسید

قیمت بالای نفت در بلندمدت به سود اعضای اوپک پلاس نیست

تولید نفت اوپک‌پلاس ماهانه 400 هزار بشکه‌ در روز افزایش می‌یابد

معادن فعال مجتمع طلای موته به 3 معدن رسید

قطعی برق 438 میلیارد تومان به فولاد هرمزگان خسارت زد

صادرات فولاد جهش 128 درصدی را تجربه کرد

عرضه اوراق تبعی فارس به صورت تفکیکی برای حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به بازار

تقسیم سود دو هزار تومانی پارس به ازای هر سهم

قیمت سکه به 10میلیون و 520هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 209 تومان رسید

ارزش سهام و حق تقدم به 244 هزار میلیارد تومان رسید

ایران افت 709 میلیون دلاری تراز حساب جاری را تجربه کرد

نرخ بیکاری در سال 99 به 9.6 درصد رسید

رشد اقتصادی با نفت به 3.6 درصد و بدون نفت به 2.5 درصد رسید

با رشد 40 درصدی نقدینگی، رشد پول به 61.7 درصد رسید

نشست وزارتی اوپک پلاس امروز برگزار می‌شود

بازنگری در آموزش‌های مرتبط با مصرف انرژی ضروری است

پتروشیمی شهید تندگویان با صنایع پایین دست تعامل برقرار می کند

با رشد 5700 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 131 هزار واحد رسید

قیمت سکه به 10 میلیون و 570 هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 260 تومان رسید

حمایت مالی بانک گردشگری از تیم ملی والیبال

قیمت دلار 24 تیر 1400 به 24 هزار و 260 تومان رسید

قیمت سکه 24 تیر 1400 به 10 میلیون و 610 هزار تومان رسید

سودآوری، ذوب آهن اصفهان را روی ریل توسعه انداخت

عرضه فولاد در بورس کالا کاهش خواهد یافت

امضا تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و شهرداری تهران