به ازای هر سهم؛

شرکت فجر انرژی 200 تومان سود تقسیم کرد نفت و انرژی

شرکت فجر انرژی 200 تومان سود تقسیم کرد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی: شرکت فجر انرژی خلیج فارس با تولید بی‌وقفه یوتیلیتی در این مجتمع در هزار و شش روز، امید به سودآوری در سال 1400 با توجه به جهش سودآوری در شرکت‌های مشتری دارد.
مجمع عمومی عادی سالیانه بفجر برای سال مالی منتهی به اسفند ‏1399، با حضور ارکان مجمع و حضور 78.22 درصدی سهامداران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سالن همایش گروه پتروشیمی خلیج فارس و به صورت برخط برگزار شد. 
در این مجمع که به ریاست افشار سرکانیان برگزار شد، علی زالخانی، مدیرعامل شرکت فجر انرژی خلیج فارس به ارائه گزارش عملکرد و دستاوردهای این شرکت پرداخت. 
زال‌خانی با اشاره به سرمایه‌گذاری دو میلیارد یورویی در فجر انرژی خلیج فارس، به عنوان اولین مجتمع تولید یوتیلیتی و سرویسهای حیاتی متمرکز در ایران از سال 1383، گفت: این شرکت، دومین شرکت در صنعت پتروشیمی کشور از نظر حجم سرمایه‌گذاری بعد از شرکت پتروشیمی بندرامام است که عملیات تولید و توزیع سرویسهای حیاتی به شرکت‌های مستقردر منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) که بالغ بر 40 شرکت که 38 درصد صنعت پتروشیمی کشور را شامل می‌شوند، برعهده دارد. 
وی با اشاره به تعیین قیمت‌های فروش محصولات یوتیلیتی مطابق با فرمول شورای رقابت از سال 97، اظهار داشت: با توجه به اینکه این فرمول براساس میانگین وزنی بازده عملیاتی شرکت‌های مصرف کننده یوتیلیتی منطقه است، سودآوری شرکت‌های مصرف کننده یوتیلیتی بصورت مستقیم بازده و سود شرکت فجر را تعیین می‌کنند و با توجه به سودآوری بسیار خوب مشتریان فجر در سال 1399، این سود در بهره سرمایه شرکت فجر انرژی در سال 1400 رقم خواهد خورد. 
زال خانی در ادامه به پتروشیمی اروند به عنوان یکی از مشتریان فجر انرژی اشاره کرد و گفت: اروند بالغ بر 21 درصد یوتیلیتی فجر را مصرف می‌کند که سودآوری این شرکت در سال 1399 نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و با افزایش 89 درصدی درآمد عملیاتی و 280 درصدی سود عملیاتی همراه بوده است که با توجه به درصد بالای مصرف یوتیلیتی، تأثیر قبل ملاحظه‌ای در سبد بازده میانگین سال 1400 شرکت فجر خواهد داشت و این وضعیت برای اکثریت قریب به اتفاق مشتریان فجر صدق می‌کند. 
وی با بیان اینکه شرکت مدیریت شبکه برق ایران در حدود 10 درصد برق تولیدی سالیانه شرکت فجر را مصرف می‌کند، گفت: مقدار فروش برق به مدیریت شبکه برق ایران در سال 1399 معادل 1.522، 645 مگاوات ساعت و مبلغی در حدود ‏2.703 میلیارد ریال بوده است. با توجه به تغییر دوره پرمصرف انرژی در سال 1400 از 4 ماه به پنج ماه (از اردیبهشت لغایت شهریورماه)، میزان فروش برق به شبکه در سالجاری بالغ بر 2 میلیون مگاوات و درآمدی بالغ بر 3 هزار میلیارد ریال برای سال ‏1400 از این محل، پیش بینی می‌شود. 
مدیرعامل فجر انرژی خلیج فارس با اشاره به شرایط دشوار ناشی از پاندمی کرونا، موانع و محدودیتهای مربوط به بخشنامه‌های تأمین ارز و خرید کالا از طرف مراجع و نهادهای ذیربط، دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت در تعیین نرخ فروش محصولات را از چالش‌های اساسی این شرکت دانست و افزود: یکی از ایرادات اساسی دستورالعمل ابلاغی، جبران هزینه تورم با یکسال تأخیر است. با توجه به اینکه طبق دستورالعمل مذکور، بازده شرکت تولید کننده یوتیلیتی باید برابر میانگین وزنی بازده عملیاتی سال گذشته شرکتهای مصرف کننده باشد لذا هزینه تورم با یکسال تعویق به شرکت تولید کننده پرداخت می‌شود که عملاً این تأخیر، کارائی و اثربخشی برای شرکت تولید کننده ندارد. از طرفی تأخیر در اعلام نرخ‌ها، باعث تأخیر در بازه زمانی وصول بهای صورتحسابهای فروش سال می‌شود. 
وی در بخش دیگری از این گزارش، دستاوردهای فجر انرژی خلیج فارس در سال 1399 را اینگونه اعلام کرد: دستیابی به بیش از 1006 روز تولید پیوسته و بدون توقف، تسویه کلیه بدهی‌های ارزی به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در تیرماه سال ‏1399، معادل 89.3 میلیون درهم و 3.5 میلیون یورو، خرید دو دستگاه ترانسفورماتور قدرت برای توسعه ایستگاه برق 400 کیلو ولت به منظور افزایش عرضه برق مازاد بر مصرف مشتریان منطقه‌ای به شبکه سراسری برق ایران با توجه به توجیهات فنی اقتصادی حاصله. ، تعدیل نرخهای فروش محصولات شرکت فجرانرژی خلیج فارس در سال 1399 مطابق با ابلاغیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و پیگیری مستمر، به همراه ارائه گزارشات مالی مربوط به نرخهای فروش سال 1400، اخذ رأی هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر معافیت مالیاتی بند (ب) ماده 159 قانون برنامه پنجم توسعه (معافیت مالیاتی 20ساله از سال ‏1384 لغایت 1404)، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در راستای حمایت از سهم شرکت (نماد بفجر) در سال 1400، تأمین هفتگی منابع نقدینگی مورد نیاز صندوق بازارگردانی برای حمایت از سهم بفجر، پیگیری تسویه و تهاتر بدهی 4000 میلیارد ریالی به بانک ملت با مطالبات از شرکت مدیریت شبکه برق ایران و افزایش پایداری و بهره‌وری تولید شبکه برق واحدهای نیروگاهی. 
وی همچنین به کسب درآمد پنج برابری حاصل از عرضه گازهای صنعتی مایع تولیدی شرکت از طریق بازار بورس نسبت سال ‏1398، به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای بفجر اشاره کرد و ادامه داد: عرضه 1500 تن آرگون مایع به بازار بورس به بهای واحد 11 هزار تومان در حالی که این بها در سال قبل هزار و پانصد تومان بود و همچنین آغاز صادرات نیتروژن و آرگون مایع به خارج از کشور به میزان 150 تن که برنامه‌ریزی‌ها برای افزایش صادرات این دو محصول در دست انجام است و همچنین ایجاد ایستگاه ایمن بارگیری اکسیژن مایع وعرضه آن به بازارهای داخلی و خارجی از دیگر دستاوردهای شرکت است و ذکر این نکته ضروری است که با توجه به کیفیت بالای گازهای صنعتی مایع شرکت فجر بهای عرضه آن‌ها در مقابل محصولات رقیب بیشتر است. 
زال‌خانی همچنین به سیاست این شرکت مبنی بر اتکا به تولیدات داخلی اشاره کرد و گفت: پس از تشکیل کمیته خوداتکایی و محقق شدن اولویت‌ها و طی شدن روند تحقیقات شرکت فجر انرژی خلیج فارس در طول سال‌های 90 تا 97 بیش از 760 قطعه برای ساخت هدف‌گذاری کرده است بیش از 800 قطعه را بومی‌سازی کرده و بیش از 13 نوع ماده شیمیایی را با تکیه بر دانش داخلی، تولید کرده که با این رویکرد تنها در سال گذشته 150 میلیارد ریال درهزینه‌های خود صرفه جویی کرده است. 
علی زال خانی در پایان همچنین از درآمد عملیاتی 26 هزار و 821 میلیارد و 537 میلیون ریالی فجر در سال ‏1399 و همچنین سود خالص پس از کسر مالیات 13 هزار و 639 میلیارد و 616 میلیون ریالی فجر انرژی خلیج فارس در سال مالی منتهی به اسفند 1399 خبر داد و از پیگیری مجوز انجام افزایش سرمایه از محل انباشت سود قابل تخصیص پس از کسر مطالبات تجاری غیر جاری، از محل سودانباشته، مطالبات و درصورت لزوم آورده نقدی با رعایت قوانین و مقررات تجارت و سازمان بورس خبر داد. 
بعد از ارائه این گزارش، افشار سرکانیان، مدیرمالی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و رئیس این مجمع با بیان اینکه خلیج فارس به عنوان سهامدار عمده موافق این افزایش سرمایه است، درباره فرمول قیمت‌گذاری سرویس‌های جانبی توسط شورای رقابت به عنوان چالش مهم شرکت‌های تأمین کننده یوتیلیتی توضیحاتی داد. 
او با اشاره به اینکه منطق و نص صریح دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت این است که شرکت‌های تولیدکننده و مصرف‌کننده سرویس‌های جانبی، بازدهی یکسانی را برای سهامداران (سرمایه‌گذاران) خود به‌همراه داشته باشند، گفت: متاسفانه اجرای دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت، بازدهی به‌مراتب کمتر و زیان‌های هنگفتی را برای شرکت‌های فجر و مبین به همراه داشته و منجر به تضییع حقوق سهامداران شرکت‌های مذکور شده است. از طرفی اگر نواقص و اشکالات دستورالعمل شورای رقابت اصلاح نشود منجر به تضعیف صنعت یوتیلیتی نیز خواهد شد و هیچ سرمایه‌گذاری تمایل به سرمایه‌گذاری جدید در این صنعت نخواهد داشت. 
سرکانیان تصریح کرد: طی سال 1399 و سه ماهه 1400 جلسات متعددی درخصوص رفع نواقص و ارتقای دستورالعمل مذکور برای سال 1400 و به بعد با شرکت ملی صنایع پتروشیمی و تعدادی از اعضای شورای رقابت برگزار شده و خوشبختانه تا حدودی نواقص موجود مورد تأیید آن‌ها نیز است و امیدواریم که در دستورالعمل جدید این نواقص برطرف شود. 
در ادامه این مجمع گزارش حسابرس قرائت شد و صورت‌های مالی مورد تصویب قرار گرفت. 
همچنین این مجمع با بودجه 14 میلیارد و 300 میلیون تومانی فجر انرژی خلیج فارس در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی موافقت کرد و روزنامه دنیای اقتصاد را به عنوان روزنامه رسمی این شرکت بار دیگر انتخاب کرد. 
در پایان، این مجمع با تقسیم سود 200 تومان به ازای هر سهم بفجر موافقت کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تولید سیمان کاهش اما سهمیه بندی ای صورت نگرفته است

طرح انتقال نفت گوره به جاسک بهره برداری شد

بازار متشکل ارز هم تعطیل شد

بیمه پاسارگاد در تعطیلات، شعبه کشیک دارد

بیمارستان بانک ملی جهت خدمت رسانی آمادگی کامل دارد

برخی سرویس‌های بانک سامان با اختلال روبه رو می شوند

افزایش سرمایه شلرد در دستور کار شرکت قرار گرفت

چادرملو در 17 نقطه مطالعات اکتشافی را آغاز کرد

سیستم های الکتریکی لکوموتیوهای روسی بازسازی شد

هفته آینده عرضه سیمان بیشتر می شود

فروش سیمان در بورس کالا به قیمت واقعی نزدیک شد

تولید سیمان کاهش و قیمت آن افزایش یافت

قیمت نفت تثبیت شد

بیمه ایران برای اجرای سند راهبردی این شرکت آماده است

واریز سود نقدی سهامداران حقوقی بیمه پاسارگاد

ادارات تهران و البرز 6 روز تعطیل شدند

قیمت بیت کوین به 318,000 دلار می‌رسد

شرکت فجر انرژی 200 تومان سود تقسیم کرد

در 6 روز آینده، بورس تعطیل شد

قیمت نفت یک دلار کاهش پیدا کرد

نرخ 23 ارز رسمی کاهش یافت

با رشد 8400 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 311 هزار واحد رسید

قیمت سکه در نقطه 10 میلیون و 500 تومان ایستاد

دو شنبه 28 تیر 1400، قیمت دلار به 24 و 58 تومان رسید

قیمت بالای نفت در بلندمدت به سود اعضای اوپک پلاس نیست

تولید نفت اوپک‌پلاس ماهانه 400 هزار بشکه‌ در روز افزایش می‌یابد

معادن فعال مجتمع طلای موته به 3 معدن رسید

قطعی برق 438 میلیارد تومان به فولاد هرمزگان خسارت زد

صادرات فولاد جهش 128 درصدی را تجربه کرد

عرضه اوراق تبعی فارس به صورت تفکیکی برای حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به بازار

تقسیم سود دو هزار تومانی پارس به ازای هر سهم

قیمت سکه به 10میلیون و 520هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 209 تومان رسید

ارزش سهام و حق تقدم به 244 هزار میلیارد تومان رسید

ایران افت 709 میلیون دلاری تراز حساب جاری را تجربه کرد

نرخ بیکاری در سال 99 به 9.6 درصد رسید

رشد اقتصادی با نفت به 3.6 درصد و بدون نفت به 2.5 درصد رسید

با رشد 40 درصدی نقدینگی، رشد پول به 61.7 درصد رسید

نشست وزارتی اوپک پلاس امروز برگزار می‌شود

بازنگری در آموزش‌های مرتبط با مصرف انرژی ضروری است

پتروشیمی شهید تندگویان با صنایع پایین دست تعامل برقرار می کند

با رشد 5700 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 131 هزار واحد رسید

قیمت سکه به 10 میلیون و 570 هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 260 تومان رسید

حمایت مالی بانک گردشگری از تیم ملی والیبال

قیمت دلار 24 تیر 1400 به 24 هزار و 260 تومان رسید

قیمت سکه 24 تیر 1400 به 10 میلیون و 610 هزار تومان رسید

سودآوری، ذوب آهن اصفهان را روی ریل توسعه انداخت

عرضه فولاد در بورس کالا کاهش خواهد یافت

امضا تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و شهرداری تهران