به دنبال قطعی برق شرکت های تولید سیمان؛

تولید سیمان کاهش و قیمت آن افزایش یافت صنعت و معدن

تولید سیمان کاهش و قیمت آن افزایش یافت

  بزرگنمایی:

اخبار مالی: به دنبال قطعی برق در شرکت های سیمانی، تولید سیمان کاهش یافته و شرکت های سیمانی برای تامین منابع مالی ، قیمت محصولات سیمانی را افزایش دادند.

 رضا جمارانیان، مدیرعامل سرمایه گذاری «سیمان تامین» با بیان مطلب فوق و با اشاره به روند قیمت‌گذاری سیمان، گفت: سال‌های زیادی است که سیمان درگیر قیمت گذاری دستوری بوده است. طی 10 سال اخیر قیمت این محصول حداقل، پایینتر از سطح تورم افزایش پیدا کرده، به طوریکه در سال گذشته با 15 درصد افزایش قیمت مواجه بوده است؛ در حالیکه حداقل میزان نرخ تورمی در سال 1399 حدود 40 درصد برآورد شده است. 

وی افزود: امسال با ورود سیمان به بورس کالا، توافق شد که سیمان عرضه شده در بورس کالا خارج از قیمت گذاری دستوری باشد، اما اگر شرکتی خارج از بورس کالا اقدام به فروش کرد، موظف است با قیمت مصوب شده به معامله بپردازد.
 

عرضه در بورس کالا شامل قیمت‌گذاری دستوری نیست
 

رییس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان تاکید کرد: اگر کل صنعت سیمان در بورس کالا عرضه شود، این صنعت از معضل قیمت گذاری خارج می‌شود. به این ترتیب، دیگر منابع موجود نیز می‌توانند با ورود به این بازار سبب توسعه و بهسازی ماشین آلات و دستگاه‌های شرکت‌های سیمانی شوند؛ زیرا بسیاری از شرکت‌های صنعت سیمان به جهت نبود نقدینگی لازم، نمی‌توانند بابت توسعه و نوسازی خود اقدامات لازم را انجام دهند و اگر این اتفاق رقم نخورد به طور قطع برخی از شرکت‌های سیمانی از مدار تولید خارج می‌شود.

وی عرضه سیمان در بورس کالا را سبب متعادل شدن نرخ‌ها دانست و افزود: این بازار کمک می‌کند تا قیمت توسط مکانیزم عرضه و تقاضا و به طور واقعی تعیین شود، از طرفی دیگر مخاطبین صنعت سیمان بتوانند نقدینگی کسب شده از طریق این بازار را برای نوسازی ماشین آلات خود صرف کنند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان پیشنهاد کرد: بهتر بود خاموشی برق شرکت‌های سیمانی به طور دوره‌ای و نوبتی انجام می‌شد تا کل تولیدات این محصول با مشکل مواجه نشود، زیرا در صورت ادامه قطعی برق طی هفته‌های آتی به طور قطع شاهد افزایش قیمت این محصول خواهیم بود. 


بیش از 70 درصد از صنعت سیمان وارد بورس کالا می‌شود
 

جمارانیان تصریح کرد: در حال حاضر تنها هلدینگ «سیمان تامین» از مجموعه شستا کل محصول خود را صد درصد در بورس کالا عرضه می‌کند؛ البته دیگر هلدینگ‌ها نیز به مرور در حال پیوستن به این بازار هستند، اما هنوز به عرضه 100 درصدی محصول خود در بورس کالا نرسیدند. بخش خصوصی نیز هنوز محصول سیمان خود را وارد بورس کالا نکرده است، هرچند بسیاری شرکت‌ها در مسیر گرفتن پذیرش محصول خود در بورس کالا هستند. براین اساس، امیدواریم تا یک ماه آینده بیش از 70 درصد صنعت سیمان وارد بورس کالا شود. 

وی در برآورد عرضه‌های کنونی سیمان در بورس کالا بیان کرد: در حال حاضر سیمان در بورس کالا به خوبی معامله می‌شود. هرچند باید در نظر داشت که خریداران این محصول به طور سنتی هنوز عادت به انجام معامله از طریق بورس کالا ندارند که البته این موضوع نیز به مرور زمان و با فرهنگ‌سازی بهتر از قبل خواهد شد.
 

نقدینگی‌های سرگردان در بازارسیمان و افزایش قیمت
 

کارشناسان معتقدند، به طور معمول ورود نقدینگی‌های سرگردان به هر بازار کالایی می‌تواند به افزایش قیمت در آن محصول منجر شود و این اتفاق در خصوص سیمان نیز وجود دارد. مدیرعامل سرمایه‌گذاری سیمان تامین در پاسخ به این پرسش که چه راهی برای جلوگیری از این افزایش قیمت سیمان وجود دارد، گفت: در خصوص سیمان این احتمال نزدیک به صفر است، زیرا سیمان کالای حجیمی است و شرایط نگهداری آن مانند شمش طلا به راحتی انجام پذیر نیست. در هفته‌های اولیه عرضه‌های سیمان در بورس کالا، حضور سوداگران قابل مشاهده بود. این افراد با خرید سیمان، کالای خود را تحویل نمی‌گرفتند و در واقع با نگهداری سیمان در محل شرکت در انتظار افزایش قیمت می‌نشستند تا آن را به مشتری دیگری واگذار کنند.

جمارانیان افزود: از طرفی دیگر به دلیل محدود بودن سیلو‌های محل نگهداری شرکت‌های سیمانی، اشغال شدن آن‌ها توسط خریداران منجر به افت تولید می‌شد، زیرا عمدتاً محل دیگری برای نگهداری این حجم سیمان وجود ندارد. براین اساس و برای حل این معضل از حدود 3 هفته پیش، هزینه سنگینی به طور روزانه برای انبارداری وضع شد تا از این طریق سوداگران از بازار خارج شوند. در چنین شرایطی، سوداگران دیگر توانایی نگهداری سیمان به امید افزایش قیمت نخواهند داشت و تنها مصرف‌کنندگان واقعی به خرید این محصول اقدام خواهند کرد. این روش در حال حاضر عملی شده است و به وضعیت مناسبتری نسبت به قبل دست یافته ایم.

وی با اشاره به وجود روش‌های دیگر برای کاهش سوداگری و خریداری مصرف کننده نهایی از بورس کالا گفت: روش دیگر، فسخ معامله در شرایطی است که با گذشت یک هفته از خرید خود، کالای خود را تحویل نگرفته باشد و کالا دوباره برای مصرف کنندگان عرضه مجدد شود. 


«گواهی سپرده» در شرایط متعادل بازار عملی است
 

رییس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان در خصوص اوراق گواهی سپرده سیمان که اخیراً راه اندازی آن توسط مدیرعامل بورس کالا، نوید داده شده است، گفت: این ابزار در حال هماهنگی مسایل مالیات و دارایی توسط بورس کالا برای عملیاتی شدن است. اما در حال حاضر به نظر می‌رسد با توجه به مشکلاتی قطعی برق برای تولید کارخانجات سیمان ایجاد کرده اند و با کاهش عرضه نسبت به تقاضا رو به رو هستیم، فضای مناسبی برای عملیاتی شدن وجود ندارد؛ بنابراین عملیاتی شدن این ابزار برای سیمان در بازار فعلی به سوداگری کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: زمانی می‌توان از این ابزار استفاده مناسب کرد که در عرضه و تقاضا به تعادل مناسبی رسیده باشیم و یا اینکه حداقل میزان عرضه بیشتر از میزان تقاضا باشد. در چنین شرایط ابزار گواهی سپرده سیمان به تامین مالی شرکت‌های سیمانی کمک بسزایی خواهد داشت.
 

بورس کالا؛ بازاری برای مصرف‌کننده نهایی نه دلالان
 

جمارانیان بورس کالا را یاری رسان مصرف کننده نهایی دانست و افزود: پیش از این سیستم توزیع سیمان کاملا سنتی بود، به طوریکه کل محصول کشور توسط حدود 30 واسطه خریداری می‌شد و با افزایش قیمت به مصرف‌کننده نهایی می‌رساندند.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری «سیمان تامین» اظهار کرد: در نظر داشته باشید که قیمت سیمان در زمستان گذشته به ازای هر پاکت حدود 16 هزار تومان بود در حالیکه این قیمت حدود 60 هزار تومان به دست مصرف کنده نهایی می‌رسید؛ یعنی چیزی حدود 45 هزار تومان به ازای هر پاکت سود به عوامل توزیع میرسید در حالیکه مصرف کننده نهایی با قیمت واقعی رو به رو نبود. این در حالی است که تنها در زمستان سال 1399 این فاصله به چیزی حدود 8 میلیارد تومان رسیده بود.

وی ادامه داد: براین اساس، بورس کالا نه تنها سبب افزایش قیمت سیمان نشده است، بلکه موجب شده تا قیمت 16 هزار تومان به ازای هر پاکت سیمان به قیمت حدود 25 هزار تومان در بورس کالا وبه طور مستقیم به دست مصرف کننده نهایی برسد. با این تفاوت که مصرف کننده نهایی نیازی به خرید از دلالان ندارد.

جمارانیان تاکید کرد: ضروری است تا فرهنگ معاملات کالا‌ها از طریق بورس‌های کالایی جا بیافتد تا مصرف کنندگان برای پروژه‌های عمرانی و صنایعی که مصرف سیمان بالایی دارند، سیمان مورد نیاز خود را از بورس کالا با قیمتی مناسب و به دور از دست دلالان تهیه کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تولید سیمان کاهش اما سهمیه بندی ای صورت نگرفته است

طرح انتقال نفت گوره به جاسک بهره برداری شد

بازار متشکل ارز هم تعطیل شد

بیمه پاسارگاد در تعطیلات، شعبه کشیک دارد

بیمارستان بانک ملی جهت خدمت رسانی آمادگی کامل دارد

برخی سرویس‌های بانک سامان با اختلال روبه رو می شوند

افزایش سرمایه شلرد در دستور کار شرکت قرار گرفت

چادرملو در 17 نقطه مطالعات اکتشافی را آغاز کرد

سیستم های الکتریکی لکوموتیوهای روسی بازسازی شد

هفته آینده عرضه سیمان بیشتر می شود

فروش سیمان در بورس کالا به قیمت واقعی نزدیک شد

تولید سیمان کاهش و قیمت آن افزایش یافت

قیمت نفت تثبیت شد

بیمه ایران برای اجرای سند راهبردی این شرکت آماده است

واریز سود نقدی سهامداران حقوقی بیمه پاسارگاد

ادارات تهران و البرز 6 روز تعطیل شدند

قیمت بیت کوین به 318,000 دلار می‌رسد

شرکت فجر انرژی 200 تومان سود تقسیم کرد

در 6 روز آینده، بورس تعطیل شد

قیمت نفت یک دلار کاهش پیدا کرد

نرخ 23 ارز رسمی کاهش یافت

با رشد 8400 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 311 هزار واحد رسید

قیمت سکه در نقطه 10 میلیون و 500 تومان ایستاد

دو شنبه 28 تیر 1400، قیمت دلار به 24 و 58 تومان رسید

قیمت بالای نفت در بلندمدت به سود اعضای اوپک پلاس نیست

تولید نفت اوپک‌پلاس ماهانه 400 هزار بشکه‌ در روز افزایش می‌یابد

معادن فعال مجتمع طلای موته به 3 معدن رسید

قطعی برق 438 میلیارد تومان به فولاد هرمزگان خسارت زد

صادرات فولاد جهش 128 درصدی را تجربه کرد

عرضه اوراق تبعی فارس به صورت تفکیکی برای حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به بازار

تقسیم سود دو هزار تومانی پارس به ازای هر سهم

قیمت سکه به 10میلیون و 520هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 209 تومان رسید

ارزش سهام و حق تقدم به 244 هزار میلیارد تومان رسید

ایران افت 709 میلیون دلاری تراز حساب جاری را تجربه کرد

نرخ بیکاری در سال 99 به 9.6 درصد رسید

رشد اقتصادی با نفت به 3.6 درصد و بدون نفت به 2.5 درصد رسید

با رشد 40 درصدی نقدینگی، رشد پول به 61.7 درصد رسید

نشست وزارتی اوپک پلاس امروز برگزار می‌شود

بازنگری در آموزش‌های مرتبط با مصرف انرژی ضروری است

پتروشیمی شهید تندگویان با صنایع پایین دست تعامل برقرار می کند

با رشد 5700 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 131 هزار واحد رسید

قیمت سکه به 10 میلیون و 570 هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 260 تومان رسید

حمایت مالی بانک گردشگری از تیم ملی والیبال

قیمت دلار 24 تیر 1400 به 24 هزار و 260 تومان رسید

قیمت سکه 24 تیر 1400 به 10 میلیون و 610 هزار تومان رسید

سودآوری، ذوب آهن اصفهان را روی ریل توسعه انداخت

عرضه فولاد در بورس کالا کاهش خواهد یافت

امضا تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و شهرداری تهران