در نتیجه فروش بدون قیمت گذاری دستوری؛

فروش سیمان در بورس کالا به قیمت واقعی نزدیک شد صنعت و معدن

فروش سیمان در بورس کالا به قیمت واقعی نزدیک شد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی: 12 نوع محصول سیمانی متفاوت به مبلغی بیش از 850 میلیارد تومان از طریق بورس کالا فروخته شده که مبالغ حاصل از فروش به طور متوسط حدود 12 درصد بیش از قیمت پایه عرضه اعلام شده در بورس کالا بوده که این موضوع حاکی از نزدیک شدن فروش این محصول به قیمت واقعی دارد.

امیر تقی خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و رئیس هیات مدیره بورس تهران با بیان مطلب فوق با بررسی معاملات سیمان در بورس کالا، گفت: بیشترین مبلغ فروش سیمان در بورس کالا مربوط به سیمان تیپ2 و در حدود 650 میلیارد تومان است که از میزان کل فروش در بورس کالا مبلغی حدود 70 میلیارد تومان مربوط به فروش زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو) است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که تمام تولیدات زیر مجموعه‌های سیدکو به صورت کامل در بورس کالا عرضه شود، گفت: روند معاملات سیمان در بورس کالا روند چشمگیر و آینده‌داری برای این صنعت است. باید در نظر داشته باشیم که مدت زمان کوتاهی از عرضه سیمان در بورس کالا گذشته است و هنوز بسیاری از مشتریان بالقوه با سازوکار خرید از بورس کالا آشنایی کافی ندارند و به احتمال زیاد در میان مدت با افزایش حضور خریداران و البته عرضه کنندگان، معاملات این محصول در بورس کالا رونق بیشتری خواهد یافت.

تجریشی با اشاره به اینکه هنوز ظرفیت کمی از نیاز بازار در بورس کالا عرضه می‌شود، ابراز امیدواری کرد: به زودی بیشتر تولیدات کارخانه‌های سیمان در بورس کالا عرضه شده و شکاف قیمتی بین فروش سیمان در درب کارخانه و بورس کالا از بین می‌رود. در چنین شرایطی قیمت‌ها تحت تأثیر رقابت به طور منصفانه تری کشف می‌شوند و از آشفتگی بازار، سردرگمی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی و همچنین سودجویی واسطه‌ها جلوگیری می‌شود. در این میان توسعه ابزار‌های نوین مالی از جمله معاملات سلف نیز می‌تواند کمک بزرگی برای معاملات این محصول باشد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی گفت: قیمت گذاری دستوری بازاری برای محصولات سیمانی بوجود آورده بود که سالانه میلیارد‌ها ریال به جیب دلالان می‌ریخت و واسطه‌ها حداکثر سواستفاده را از ین آشفتگی‌ها می‌بردند. بررسی قیمت‌های کشف شده در مناطق جغرافیایی متنوع نشان می‌دهد که قیمت‌های معاملاتی بورس کالا علیرغم رقابت برای خرید سیمان، همچنان پایین‌تر از قیمت‌های معاملاتی گذشته در بازار آزاد است.

وی افزود: با عرضه سیمان در بورس کالا و حذف واسطه‌ها و فروش به قیمت بازار و بر مبنای رقابت خریداران، درآمد شرکت‌های سیمانی افزایش می‌یابد. چراکه بخشی از منافعی که پیش از این به واسطه‌ها انتقال پیدا می­ کرد، پس از عرضه این محصول در بورس کالا مستقیماً به تولیدکننده محصول منتقل می‌شود؛ بنابراین هم تولیدکنندگان با فروش به قیمت‌های بالاتر، سود بیشتری متوجه واحد تولیدی خود می‌کنند و هم خریداران نهایی با خرید به قیمت‌های پایین‌تر منتفع می‌شوند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌های سیمانی از ناشران بورسی هستند و شفافیت فروش آن‌ها موجب تحلیل پذیر‌تر شدن ارزش ذاتی سهام آن‌ها برای سرمایه گذاری خواهد شد و تحلیل گران نگاه واقع بینانه تری نسبت به این صنعت خواهند داشت.

تجریشی با اشاره به مزیت‌های صنعت سیمان گفت: بزرگترین مزیت صنعت سیمان، ایجاد اشتغال به عنوان گام اول در زمینه‌های مختلف ساخت و ساز (مانند: ساختمان، پل، جاده و ...) است، علاوه بر اینکه در کارخانه‌های تولیدی سیمان افراد زیادی مشغول به کار هستند. در صنعت‌هایی که از محصولات این کارخانه‌ها استفاده می‌کنند نیز اشتغال به کار خوبی ایجاد می‌شود که این از بزرگترین مزایای این صنعت به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل صنعت عدم رغبت به سرمایه گذاری در این صنعت است که از جمله دلایل آن می‌توان به بی ثباتی قوانین در زمینه تجارت، عدم حمایت از پروژه‌ها از سوی سرمایه گذاران، طولانی مدت شدن دوره بازگشت سرمایه به دلیل تاخیر در راه اندازی پروژه‌های جدید اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی تصریح کرد: تعیین دستوری قیمت سیمان به معنی خروج سرمایه از صنعت سیمان است، بنابراین زمانی که دارایی سرمایه­ گذاران به سبب قیمت گذاری دستوری از صنعت خارج می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت تا سرمایه گذاری در این بخش توسعه یابد. البته با عرضه سیمان در بورس کالا مشکل قیمت گذاری دستوری حل شده است.

وی افزود: در گذشته به علت قیمت پایین سیمان در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، تقاضای بسیار زیادی برای سیمان وجود داشت به گونه‌ای که در سال 99 در حدود 77 میلیون تن سیمان با احتساب صادرات توزیع شد که نسبت به سال 98 رشد 14 درصدی داشته است. جالب توجه اینکه تقاضای سال 1398 نیز نسبت به 1397 با ده درصد رشد همراه بوده است.

تجریشی تاکید کرد: این ارقام بیانگر این است که در سال جاری نیز رشد تقاضا ادامه دار خواهد بود. این در حالی است که ظرفیت تولید کشور 85 میلیون تن است که اختلال در تولید هریک از کارخانه می‌تواند مشکل زا باشد و همین قطعی برق که امیدوارم به زودی حل شود، می‌تواند بر تولید و عرضه سیمان تأثیرگذار باشد.

تجریشی ادامه داد: از دیگر مشکلات صنعت سیمان می‌توان به ممنوعیت صادرات به صورت دوره‌ای اشاره کرد که موجب توقف رشد صنعت سیمان هم از نظر کیفیت و هم از نظر رقابت می‌شود. علاوه بر این بازار‌های صادراتی را که بدلیل شرایط ویژه در جام جهانی 2022 قطر و همچنین کشور عراق و افغانستان و چند کشور دیگر ایجاد شده را بدست رقبا بخصوص ترکیه و پاکستان خواهد انداخت.

وی تأکید کرد: صنایع بدون تعامل در بازار‌های بین المللی پایدار نخواهند ماند و همین امرموجب عدم ترغیب سرمایه گذاران بخصوص سرمایه گذاران خارجی حاضر در صنعت سیمان خواهد شد. با در نظر گرفتن اینکه قیمت سیمان ایران برای صادرات از ارزانترین قیمت پیشنهادی در جهان نیز خیلی کمتر و در حدود نصف قیمت جهانی است. قطعا عرضه سیمان در رینگ صادراتی بورس کالا نوید روز‌های بهتر برای این صنعت دیرپا دارد و امید است که صادرات بیشتر سبب افزایش هر چه بهتر کیفیت این محصولات و سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این صنعت می‌شود.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تولید سیمان کاهش اما سهمیه بندی ای صورت نگرفته است

طرح انتقال نفت گوره به جاسک بهره برداری شد

بازار متشکل ارز هم تعطیل شد

بیمه پاسارگاد در تعطیلات، شعبه کشیک دارد

بیمارستان بانک ملی جهت خدمت رسانی آمادگی کامل دارد

برخی سرویس‌های بانک سامان با اختلال روبه رو می شوند

افزایش سرمایه شلرد در دستور کار شرکت قرار گرفت

چادرملو در 17 نقطه مطالعات اکتشافی را آغاز کرد

سیستم های الکتریکی لکوموتیوهای روسی بازسازی شد

هفته آینده عرضه سیمان بیشتر می شود

فروش سیمان در بورس کالا به قیمت واقعی نزدیک شد

تولید سیمان کاهش و قیمت آن افزایش یافت

قیمت نفت تثبیت شد

بیمه ایران برای اجرای سند راهبردی این شرکت آماده است

واریز سود نقدی سهامداران حقوقی بیمه پاسارگاد

ادارات تهران و البرز 6 روز تعطیل شدند

قیمت بیت کوین به 318,000 دلار می‌رسد

شرکت فجر انرژی 200 تومان سود تقسیم کرد

در 6 روز آینده، بورس تعطیل شد

قیمت نفت یک دلار کاهش پیدا کرد

نرخ 23 ارز رسمی کاهش یافت

با رشد 8400 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 311 هزار واحد رسید

قیمت سکه در نقطه 10 میلیون و 500 تومان ایستاد

دو شنبه 28 تیر 1400، قیمت دلار به 24 و 58 تومان رسید

قیمت بالای نفت در بلندمدت به سود اعضای اوپک پلاس نیست

تولید نفت اوپک‌پلاس ماهانه 400 هزار بشکه‌ در روز افزایش می‌یابد

معادن فعال مجتمع طلای موته به 3 معدن رسید

قطعی برق 438 میلیارد تومان به فولاد هرمزگان خسارت زد

صادرات فولاد جهش 128 درصدی را تجربه کرد

عرضه اوراق تبعی فارس به صورت تفکیکی برای حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به بازار

تقسیم سود دو هزار تومانی پارس به ازای هر سهم

قیمت سکه به 10میلیون و 520هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 209 تومان رسید

ارزش سهام و حق تقدم به 244 هزار میلیارد تومان رسید

ایران افت 709 میلیون دلاری تراز حساب جاری را تجربه کرد

نرخ بیکاری در سال 99 به 9.6 درصد رسید

رشد اقتصادی با نفت به 3.6 درصد و بدون نفت به 2.5 درصد رسید

با رشد 40 درصدی نقدینگی، رشد پول به 61.7 درصد رسید

نشست وزارتی اوپک پلاس امروز برگزار می‌شود

بازنگری در آموزش‌های مرتبط با مصرف انرژی ضروری است

پتروشیمی شهید تندگویان با صنایع پایین دست تعامل برقرار می کند

با رشد 5700 واحدی بورس، شاخص به یک میلیون و 131 هزار واحد رسید

قیمت سکه به 10 میلیون و 570 هزار تومان رسید

قیمت دلار به 24 هزار و 260 تومان رسید

حمایت مالی بانک گردشگری از تیم ملی والیبال

قیمت دلار 24 تیر 1400 به 24 هزار و 260 تومان رسید

قیمت سکه 24 تیر 1400 به 10 میلیون و 610 هزار تومان رسید

سودآوری، ذوب آهن اصفهان را روی ریل توسعه انداخت

عرضه فولاد در بورس کالا کاهش خواهد یافت

امضا تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و شهرداری تهران