آخرین مطالب

عضو هیات مدیره بانک سینا اعلام کرد:

نخست اصلاح ترازنامه بعد ادغام بانک

نخست اصلاح ترازنامه بعد ادغام

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی، زمینه های فعالیت های بانک ها بسیار گسترده است و به همین نسبت پرسش ها نیز از این نهاد های حساس و قدرتمند پولی بسیار زیاد است. بانک سینا یکی از بانک های کم حاشیه و در عین حال پر مشغله است. در هفته های پایانی سال 97 به سراغ محمد رضا ساروخانی عضو هیات مدیره این بانک رفتیم و پرسش های گوناگونی را مطرح کردیم. ایشان با حوصله و آرامش همیشگی به تمامی پرسش ها پاسخ گفتند که در ادامه نتیجه آن را ملاحظه می کنید:

پرسش نخست ما در باره مهمترین رخداد سال 97 در حوزه بازارهای پولی از منظر ایشان بود، عضو هیات مدیره بانک سینا تغییرات در حوزه ارز و نوسانات ناشی از تحریم را مهمترین رخداد سال در نظام بانکی معرفی کرد و افزود: این تغییرات و ارائه بدون محدودیت ارز 4200 تومانی، ارز نیمایی که از طریق بانک مرکزی عرضه شد، سپس تحریم ها که ازامرداد ماه بر روی بانک ها به ویژه بانک سینا اعمال شد بر روی درآمد، خدمات و منابع بانک که نزد کارگزارن فرستاده شده تا به فروش برسد تاثیر گذاشت. در حوزه ریالی نیز بانک ها تحت تاثیر قرار گرفتند چرا که شرایط در بازار طلا و زمین تغییر کرد و آشفتگی روانی ناشی از آن باعث شد تا مردم منابع شبه پول را به پول تبدیل کنند و همین امر باعث شد بانک ها با کسری نقدینگی مواجه شوند. درصد کوچکی از تغییر در نقدینگی موج منفی در جامعه ایجاد می کند که باعث می شود افراد فرصت طلب از این شرایط استفاده کنند.

عضو هیات مدیره بانک سینا ادامه داد: رخداد دیگر که البته در سال های قبل نیز وجود داشت و در سال 97 هم تکرار شد رقابت ناسالم برخی بانک ها، سلیقه ای برخورد کردن همکاران، اقدامات انتحاری و نرخ سود بالای برخی بانک ها بود که که نشان دهنده کسری بودجه و مشکلات ترازنامه ای آنها است، این رفتارها همچنین نشان دهنده این است که بانکهای مزبور از محل دارایی توانایی پرداخت سود ندارند و به همین دلیل سعی دارند با سپرده گیری از مردم کسری موجود خود را جبرن کنند.
 پرسش دیگر ما در باره ادغام بانک ها بود. از ایشان درباره ادغام بانک های نظامی، امکان ادامه روند ادغام در بانک های خصوصی و و تبعات ناشی از این رخداد پرسش کردیم .ساروخانی پاسخ داد: به طور کلی تعداد شعب بانک ها اساسا در کشور ما زیاد است به ترتیبی که هم اکنون21 هزار 800 شعبه بانک در کشور وجود دارد که  بر اساس برآورد ها 10 هزار تای آن مازاد است. از این مقدار دو سوم آن مربوط به بانک های دولتی و یک سوم دیگر مربوط به بانک های خصوصی است، از این منظر ادغام عمل مناسبی است.
 وی ادامه داد: ادغام از این لحاظ نیز که برخی بانک های خصوصی به صورت حیاط خلوت سهامداران خود درآمده اند و ادغام باعث جمع آوری شدن این وضعیت می شود نیز مفید است.
 ساروخانی درباره شرایط ادغام بانک ها نیز گفت: از چند جهت این ادغام باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا 4 هزار شعبه با 36 هزار نفر جمعیت بانک های مشمول ادغام هستند. اینکه مطرح شود در ادغام کاری به شعب نداریم غیر قابل پذیرش است چرا که وقتی بحث ادغام مطرح شود بحث نیروی های انسانی هم مطرح می شود به این معنا که با این نیروی انسانی چه باید بکنند. ادغام 4 هزار شعبه و رسیدن به هزار و پانصد شعبه  و تعدیل15 هزار نفر نیروی انسانی نیازمند سیاست گذاری است .
  بحث دیگر اینکه همه بانک های مشمول ادغام از یک جنس نیستند بدین معنا که ترازنامه برخی از آنها معیوب است و دارایی های آنها پاسخگوی کسری سرمایه شان نیست از این رو این کسری باید تامین شود که عامل قابل توجهی است. 
 برای ادغام بانک ها باید ترازنامه آنها مورد بررسی قرار گیرد چرا که برخی از آنها هم اکنون عملا ورشکسته هستند و بانک مرکزی باید این بانک ها را جمع کند بالاخص بانک هایی که ترازنامه آشفته مشهود دارند، از این رو نخست باید به وضعیت ترازنامه آنها سروسامان دهند و سپس ادغام شوند.

نکته مهم دیگر در بحث ادغام که لازم است مورد توجه قرار بگیرد توجه به سهام داران و ترکیب آنها و مدیران این بانک ها است.
 ساروخانی تصریح کرد:اگراین اقدامات به درستی مدیریت شوند ادغام بانک ها مثبت خواهد بود البته که تحقق این امر کاری زمان بر است و انجام آن در حدود 3 سال به طول خواهد انجامید.  
 پرسش دیگر ما درباره استفاده بانک ها از ابزارهای جدید تکنولوژی از به ویژه بلاک چین و اهمیت آن در نظام بانکداری بود.
 عضو هیات مدیره بانک سینا در پاسخ گفت: یکی از ویژگی های نظام بانکی این است که چرخ دنده های آن با نظام بانکی جهانی درگیر است و به صورت منظم با بانک های دنیا در ارتباط است تا از امکانات فنی آنها برخوردار شود. از این رو باید برای پیشرفت از یافته های علمی دنیا استفاده کنیم. برای این امر شرکت های دانش بنیان باید تولید محصول کنند و خدماتی را در اختیار بانک ها قرار دهند . باید در سال 98 بانک ها در حوزه بلاک چین متمرکز شوند و به نوعی انبوه اطلاعات مشتریان را در اختیار استارتاپ ها بگذارند و آنها از این اطلاعات استفاده کرده در جهت ساده سازی اقدامات بانکی و تولید محصول اقدام کنند چرا که افراد الان تمایلی به مراجعه به شعبه بانک یا حتی استفاده از همراه بانک را ندارند و درصدد هستند تا به شیوه های جدیدی از خدمات بانکداری استفاده کنند.

موضوع دیگری که با این مدیر ارشد نظام بانکی کشور مطرح کردیم مساله بحث برانگیز کارمزد های بانکی برای ارایه خدمات به ویژه تراکنش های بانکی بود. وی در این باره گفت: در جامعه ما نسبت به بحث کارمزد و درآمدهای کارمزدی نگاه منفی وجود دارد و مردم تصور می کنند که بانک ها به این وسیله میلیاردر می شود در حالی که بانک ها برای هر تراکنش 100 تا 150 تومان باید هزینه کنند. طبق آمار در حال حاضر 85 درصد از درآمدهای بانکی از درآمدهای بهره و تنها 15 درصد از درآمد آنها از محل دریافت کارمزد تامین می شود درحالی که در دنیا نسبت درآمدهای بهره ای و کارمزدی 50 به 40 است از این رو باید به سمتی برویم که جامعه این امر را به رسمیت بشناسد؛ اگر سود کارمزد برای بانک ها افزایش یابد قطعا سود تسهیلات هم کاهش پیدا خواهد کرد.
 درباره فعالیت بانک ها در شرایط تحریم های اقتصادی گفت: بانک ها خط مقدم مقابله با تحریم هستند. در تلاش خواهیم بود بانک هایی که هنوز به ما خدمات می دهند باقی بمانند و از ارزان ترین کانال های رسمی وارد شویم به گونه ای که مواد مورد نیاز مردم به موقع و با کمترین قیمت تامین شود.
 محور دیگر پرسش های ما مربوط به فعالیت های بانک سینا بود، از ایشان درباره نتایجی که بانک سینا در سال 97 از فعالیت های خود گرفته است پرسش کردیم. عضو هیات مدیره با
 ساروخانی پاسخ گفت: بانک سینا بانکی منضبط بوده و در تلاش ارایه بانکداری حرفه ای است. این بانک در به هم ریختن وضعیت اقتصادی دخالتی نداشته و همچنین درصدد است تا بتواند به مسئولیت های اجتماعی خود عمل کند.
 از سوی دیگر بانک سینا در سال 97 علاوه بر انجام وظایف عادی خود در حوزه ارائه خدمات به شرکت ها و شخصیت های حقوقی فعال تر و جدی تر شد؛ هدف در گذشته بیشتر مشتریان حقیقی بودند ولی با توجه به درآمد های مشاع بانک ها که دارای ثبات مالی قابل توجهی نیست و قیمت تمام شده پول و نرخ موثر تسهیلات بانک سینا تصمیم به تغییر جهت در حوزه جلب مشتریان حقوقی و شرکتی و ارائه خدمات کارمزدی به آنها را در دستور کار قرار داد که بسیار هم موفق عمل کرد این اقدام حدود 3 سال است در حال اجراست که در سال 97 جدی تر به آن عمل شد. به این وسیله تعهدات بانک سینا نسبت به سه سال گذشته تقریبا 4 برابر شد و به تبع آن حجم درآمدهای کارمزدی هم 4 برابر شد که تقریبا 50 درصد آن مربوط به سال 97 است.
 ما همچنین در سال 97 تفاهم نامه ای با بنیاد مستضعفان و معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری امضا کردیم به این صورت که بنیاد و معاونت مناطق محروم بخشی از سود تسهیلاتی که بابت ایجاد بنگاه های اشتغال زا در مناطق محروم و روستایی پرداخت می شود را تامین کند که در این امر نیز موفقیت خوبی حاصل شد. خوشحالیم که پیشتاز 3 هزار بنگاه تولیدی بوده ایم که تعداد قابل توجهی از آنها به تولید رسیده اند و بدین وسیله 4 تا 5 هزار شغل ایجاد شد که موثر و مفید بوده و در شرایط اقتصاد فعلی باعث رونق اقتصادی شده است.
 پرسش دیگر ما در باره وضعیت بنگاه داری بانک سینا بود، عضو هیات مدیره بانک این بانک گفت:: سهام عمده بانک در شرکت اعتماد مبین است،فروش سهام ما در این شرکت به علت محدودیت خریدار موفق نبود. شرکت کوثر بهمن و شرکت توسعه سینا نیز دو شرکت دیگر هستند که برای فروش عرضه شده اند و غیر از این سه مورد بانک مورد دیگری برای فروش ندارد.
 وی درباره برنامه های اصلی بانک سینا در سال 98 نیز گفت: جذب مشتری شرکتی، ادامه فعالیت در مناطق محروم با همکاری معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری و بنیاد مستضعفان، فعالیت موثرتر در حوزه بانکداری الکترونیک، بانکداری حرفه ای  و خدمت به عموم مردم کماکان جزو برنامه های اصلی بانک خواهد بود.
 پرسش دیگر ما مربوط به وضعیت داخلی بانک از جمله امکان تعدیل شعب، بدهی به بانک مرکزی بود، ساروخانی پاسخ داد: بانک در سال 93 یک دور کاهش شعبه را پشت سرگذاشته است و از آن سال تعداد شعب ثابت بوده و صرفا در تنظیم آنها شاید تغییری داشته باشیم.
 عضو هیات مدیره بانک سینا در پایان با تاکید بر این که این بانک بدهی به بانک مرکزی ندارد و رقم درصد مطالبات به تسهیلاتش 8 درصد است  گفت: از سایر بانک ها درخواست می کنیم رقم سود بانکی را کاهش دهند و از رقابت غیر سالم نیز دست بردارند.
  
منبع: ماهنامه اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

بانک مرکزی چین 200 میلیارد یوآن نقدینگی به بازار تزریق کرد

قیمت سکه طرح جدید 25 آبان 98 به 4 میلیون و 130 هزار تومان رسید

درآمدهای جدید بنزینی چگونه واریز می‌شود؟

جدیدترین قیمت‌های ارز

رکوردشکنی جدید بورس آمریکا

کمیته ریسک شهرت در بیمه معلم آغاز بکار کرد

شعبه بیمه آسیا در بندر چابهار افتتاح شد

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

مردم مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشند

آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن در 3 استان کردستان کهگیلویه و گلستان

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از زبان همتی

افزایش 80 درصدی قیمت هر متر خانه در تهران

تورم تولیدکننده تابستان به 59.9 درصد رسید

آینده روشن سهام خودرویی‌ها در بورس

باجه‌های پستی امروز برای تحویل کارت سوخت باز است

رشد 17 درصدی صادرات پتروشیمی از پارس جنوبی

نمایشگاه کیش اینوکس با حضور 300 شرکت داخلی و خارجی برپا می شود

چین ارز دیجیتال خود را عرضه می‌کند

بیمه سینا افزایش سرمایه می دهد

گسترش همکاری بیمه آسیا و بانک تجارت

قیمت سکه امروز 22 آبان 98 به 4 میلیون و 25 هزار تومان رسید

معاملات 1700 میلیاردی در بازار سرمایه

فروش30 هزار میلیارد ریال گواهی سپرده در بانک ملت

نسخه همراه بانک سینا به روز شد

قیمت برق ماینرها مشخص شد

حمایت بانک ملی از مشاغل خانگی و خوداشتغالی

تایید طرح گام در شورای پول و اعتبار

انتشار نسخه جدید سامانه همراه بانک کارآفرین برایios

فرصت 2 ماهه وکلا برای نصب کارتخوان

قطار گردشگری کویر راه‌اندازی شد

افزایش زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف

افزایش روند نرخ دلار در بازارهای جهانی

600هزار میلیارد تومان، برآورد قاچاق کالا در کشور

ریزش شدید بورس های آسیایی

قیمت وام مسکن افزایش یافت

تداوم روند کاهشی قیمت نفت

صندوق اجاره ای شعبه شهران بانک دی افتتاح شد

اعطای تسهیلات بانک شهر به اساتید دانشگاه های کشور

قیمت سبد نفتی اوپک 62 دلاری شد

تجارت آزاد ایران و سوریه در 88 قلم کالا دوباره برقرار شد

قیمت سکه طرح جدید 21 آبان 98 به 3 میلیون و 995 هزارتومان رسید

عقب‌گرد دلار در برابر پوند

به‌روز رسانی سامانه‌های خدماتی بانک پاسارگاد

کدام سهم‌ها بیشترین معامله را در بورس دارند؟

«گام» در شورای پول و اعتبار

40درصد پزشکان از قانون تمکین کردند

افزایش 23 درصدی نرخ اجاره بها در تابستان 98

نقش مجامع فصلی بر کدال بورس و افزایش قیمت سهام

کارشناسی خسارت اتومبیل در بیمه ایران دیجیتالی شد

بیمه سامان شعبه جدید افتتاح کرد