آخرین مطالب

سخنگوی دولت اعلام کرد:

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه اقتصاد - راه و مسکن

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

  بزرگنمایی:

به گزارش اخبار مالی به نقل از ایرنا، علی ربیعی، سخنگوی دولت، عصر روز یکشنبه 26 خرداد ماه 1398در نخستین کنفرانس خبری خود اجاره بها و اجاره منزل را تابعی از نرخ بهره و قیمت دارایی عنوان کرد و گفت: چون قراردادهای اجاره خانه یکساله منعقد می‌شود، رشدی که در سایر عرصه‌ها اتفاق افتاد در اجاره خانه دیده نشد و به طور طبیعی فکر می‌کنیم در این مقطع روی اجاره‌ها تأثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه البته مداخله در بازار مسکن و اجاره بها کار بسیار سخت و دشواری است، گفت: دولت در این زمینه دو برنامه دارد که یکی را در قالب طرح ملی مسکن دنبال می‌کند. امروز با وزیر راه و شهرسازی در این زمینه بحث مفصل داشتم و ایشان قرار شد در کنفرانسی این برنامه را توضیح دهند.

ربیعی خاطرنشان کرد: دولت 400 هزار واحد جدید به نفع طبقات اجتماعی متوسط به پایین آماده، و تحویل خواهد داد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همه سعی ما بر این است که اشکالات موجود در طرح مسکن مهر در این طرح روی ندهد. جنبه‌های فرهنگی اجتماعی در مسکن سازی دیده شود. ضمن اینکه تمایل افرادی که مسکن برای نوع سکونت و منطقه سکونت می‌خواهند برای شأن در نظر گرفته شده است. این واحدها در دولت در جلسه اقتصادی دولت با حضور رئیس جمهور بحث شد و جزو برنامه‌های دکتر اسلامی قرار گرفت.

 

ربیعی با اشاره به اینکه همچنین 500 هزار واحد مسکن مهر هم تحویل داده خواهد شد و مسکن حمایتی هم روند خود را خواهد داشت، اظهارداشت: وزارت کار هم بحث مسکن حمایتی را برای کارگران در دستور کار دارد و فکر می‌کنیم در کنار این اقدامات واگذاری زمین برای تولید مسکن در قالب قراردادهای مشارکت در سراسر کشور و اعطای تسهیلات به سازندگان تا سقف 80 درصد می‌تواند کمک کند.

وی ادامه داد: با این اقدامات عرضه را در بازار افزایش می‌دهیم و از این طریق به کنترل قیمت کمک می‌کنیم. خصوصیات خوب این تسهیلات این است که سازندگان این تسهیلات را صرفاً فقط برای خود نمی‌گیرند و بعداً قابل انتقال به خریداران است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: وام مسکن زوجین از 17 بهمن سال گذشته 60 درصد و در شهرهای بزرگ از 80 تا 120 میلیون تومان افزایش یافته است. با این سیاست‌ها به سمت کنترل قیمت‌ها خواهیم رفت و امیدواریم با این جدیتی که در مهندس اسلامی و تیم ایشان سراغ داریم هر چه سریع‌تر افراد مصرف کننده واقعی در نوبت قرار بگیرند و فاصله زمانی برای خانه دار شدن در جامعه ایران کاهش پیدا کند.

ربیعی در بخش دیگری از  نخستین کنفرانس خبری خود به عنوان سخنگوی دولت درباره خواست دولت مبنی بر تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و رد این درخواست در مجلس سخن گفت و افزود: درست است، تعدادی نمایندگان نامه دادند اما ما آن را به عنوان نظریه قطعی مجلس تلقی نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه نظام قیمت، کنترل قیمت و توزیع نیاز به تمرکز بیشتر دارد، گفت: معمولاً ادغام وزارت خانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن برای دوران‌های توازن صادرات و واردات در نظر گرفته می‌شود اما دوران‌هایی که دچار تحریم هستیم قطعاً نیاز داریم از زندگی روزمره مردم حفاظت کنیم.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه باید مراقب سقوط نکردن مردم به دهک‌های پایین، و همچنین مراقب سفره مردم باشیم، این موضوع را وظیفه اخلاقی و اساسی دولت دانست و گفت: تهیه و توزیع کالاهای اساسی که زندگی روزمره مردم سروکار دارد نیاز به تمرکز بیشتر دارد و دولت و شخص رئیس جمهور بر اساس این تمرکز امروز این درخواست را دادند تا وزارت بازرگانی ایجاد شود.

وی اضافه کرد: خودم در جلساتی شرکت داشتم که حتی بالاترین مقامات کشور نسبت به اظهارنظرهای بدون مطالعه دیدگاه مثبتی نداشتند و فکر می‌کنم این نظر دولت هم برای کنترل و هم برای توزیع می‌توانست کمک کند. قطعاً اگر به نتایج دلخواه در مجلس نرسیم به سمت تمرکز در قالب قائم مقام در وزارت صنعت معدن و تجارت و تمرکز دادن امر بازرگانی به آن خواهیم پرداخت.

ربیعی در ادامه به سفر هیات اقتصادی روسیه به ایران اشاره کرد و از قول اردکانیان وزیر نیرو گفت: کمیته مشترک ایران و روسیه در تهران و اصفهان تشکیل می‌شود و هیأت بزرگ روسی با یک یا دو وزیر به ایران سفر می‌کنند. این پانزدهمین کمیسیون مشترک با سیاست‌های از شرق تا غرب است که با توجه به شرایط امروز می‌تواند مؤثر باشد. در این سفر 250 نفر از بخش خصوصی روسیه و همچنین بخش دولتی در حوزه‌های مختلف در این سفر حضور دارند.

سخنگوی دولت در ادامه به موضوع لوایح دوگانه( لوایح الحاق دولت ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی ،پالرمو) ، پرسش یکی دیگر از خبرنگاران بود که این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت در دست بررسی است. سخنگوی دولت در این باره گفت: دوستان ما در دنیا به ما تاکید می‌کنند که اگر هر چه بیشتر به سمت بهانه دادن کمتر و شفافیت در امور مالی حرکت کنیم، بیشتر به نفع ما است. قطعاً در دولت با نگاه‌های مختلف ابعاد زیان آور آن در نظر گرفته می‌شود زدودن زیانهای احتمالی لوایحی که از سمت دولت رفته، در نظر گرفته می‌شود.

وی اضافه کرد: منتظریم چگونه مصلحت تشخیص داده می‌شود اما این را هم اعلام می‌کنیم که اگر نتوانیم در قالب این چارچوب‌ها حرکت کنیم، زمینه‌ای برای قطع کامل همکاری‌های بانکی هم فراهم می‌شود. خود بهانه‌ای می‌دهیم که حتی بانک‌های ایرانی در خارج از کشور هم نتوانند فعالیت کنند.

ربیعی یادآور شد: البته آن بخش‌هایی که لازم بود در هیأت دولت تصویب شود و حرکت مان را به این سمت نشان دهیم، تصویب و در دو نشست قبلی دولت این مصوبات انجام شد؛ مجلس هم تا امروز مغایرتی در این زمینه اعلام نکرده است.

سخنگوی دولت با حیاتی خواندن تصویب لوایح باقی مانده، اظهار داشت: خودمان را خودمان، تحریم نکنیم. این مدنظر من است مجمع هم اختیارات قانونی خود را دارد و مجلس هم در چارچوب اختیارات خود این لایحه را مصوب کرده است.

وی اضافه کرد: ما هم به تصویب این لایحه اصرار داریم و نفع مردم را در تصویب این مصوبه می‌دانیم. مطمئنیم این قدر توانایی در دولت وجود دارد تا از تبعات منفی آن بکاهد.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود  به موضوع لایحه شفافیت پرداخت و گفت: اتفاق خوبی که دو روز قبل افتاد، لایحه شفافیت بود که رئیس جمهوری محترم لایحه را به مجلس ارسال کردند و این لایحه با وضعیت ما و شما بیشترین سنخیت و سازگاری را دارد. این لایحه یک مطالبه عمومی بوده و به ویژه جامعه رسانه است و همه باید کمک کنیم این لایحه به خوبی اجرا و انشا الله در مجلس زودتر تصویب شود.

وی افزود: با اجرای این لایحه به عنوان کسی که به صورت تخصصی روی موضوع فساد کار کردم و کتاب و چندین پایان نامه در این زمینه دارم، بیش از دستگیری‌های موردی و بیش از درخواست‌های انضباطی، ایجاد ساختارهای منظم، فرهنگسازی و ایجاد شفافیت در ارتقای سلامت نظام اداری و جلوگیری از فساد مؤثر خواهد بود.

وی افزود: این لایحه ساختارسازی مناسبی برای ارتقای سلامت نظام اداری ما خواهد بود، و همه بخش‌های اداری، عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تقویت نظارت مستقیم و سازمان یافته، نهادهای مدنی و شفاف کردن اطلاعات در این لایحه پیش بینی شده است و فکر می‌کنم این لایحه روابط غیرمتعارف و غیرقانونی را کاهش خواهد داد.

سخنگوی دولت همچنین درباره دستاوردهای سفر هفته گذشته «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به تهران و دیدار با مقامات عالی کشورمان گفت: ذات سفر وی به تهران برای ما دارای اهمیت بود بعد از 4١ سال بالاترین مقام اجرایی ژاپن به ایران آمد و می تواند فصل جدیدی از روابط تهران - توکیو را رقم بزند.

ربیعی گفت: رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به رابطه دو جانبه کشور موضع خوبی داشتند برای ژاپنی ها امیدوار کننده بود.

وی خاطرنشان کرد: در مذاکرات مقامات ژاپن با همتایان ایرانی این آمادگی اعلام شد که بتوانند روابط را بیشتر گسترش دهند و فعالیت های بیشتری را سامان دهند

سخنگوی دولت در عین حال گفت: در سفر وی به تهران بنا هم نبوده پیشنهاد خاصی ارایه شود بلکه بیشتر قرار بود توسعه روابط دو جانبه محور مذاکرات در تهران باشد.

ربیعی همچنین درباره ماجرای پاکت زرد همراه نخست وزیر ژاپن در دیدار با رهبر معظم انقلاب هم گفت: تا جایی که ما مطلع هستیم در آن پاکت هیچ پیشنهادی نبود و یادداشت هایی از قبل داشتند که از روی آن می خواندند. قطعاً در آن پاکت هیچ پیشنهادی نبود که بردارد و معمولاً هم پیام ها را به این شکل پیشنهاد و پیام را ارایه نمی کنند

سخنگوی دولت افزود: البته وی حامل یک پیام بودند که قرائت کردند و پاسخ لازم را هم دریافت کردند که از رسانه ها به صورت شفاف پخش شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز مسأله آینده ایران و منطقه، و مسأله نسل های بعدی ما مطرح است و می خواهند ایران را کوچک کنند اکنون دوره بسیار پیچیده و حائز اهمیت است و باید با دقت بیشتر حرکت کنیم در این شرایط همه باید با احتیاط بیشتر در مورد سیاست خارجی صحبت کنند و اجازه بدهند دستگاه های مسئول در این زمینه صحبت کنند./


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

مقاوم سازی اقتصاد داخلی از طریق رونق تولید میسر می شود

بیمه مرکزی شرکت سایپا را تحریم داخلی کرده است

یارانه نقدی امشب واریز می‌شود

روند افت قیمت نفت متوقف شد

سکه طرح جدید امروز 26 تیر 98 به 3 میلیون و 940 هزار تومان رسید

نرخ ارز در بازار آزاد تهران

بورس به مدار صعود بازگشت

برنامه وزارت اقتصاد برای حضور در الکامپ

صدور مجوز برداشت از صندوق ذخایر ارزی برای خسارات سیل

بانک شهر حامی جشنواره فیلم شهر

کودکان با «سرزمین کودک» بانک‌پاسارگاد، بانکداری می‌آموزند

31 تیر، مجمع عمومی عادی سالانه پتروشیمی فجر

هشدار بانک ملی درباره کلاهبرداری‌های پیامکی

تقسیم سود 930 تومانی برای هر سهم پتروشیمی پارس

راه اندازی سامانه "بورسار" در بانک شهر

ممنوعیت پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به کارکنان دولت

صادرات 230 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان در سال 97

طرح خرید آنلاین اقساطی بانک‌‌پاسارگاد، ضامن فروش محصولات

14 میلیون تراکنش مالی موفق در اپلیکیشن «بله»

بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی کند

کاهش قیمت دلار

نوسانات قیمت بیت کوین ادامه دار است

سهم هر ایرانی از یارانه‌، ماهی یک میلیون است

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت‌کوین

صعود کم جان دلار

بلاتکلیفی پیش‌خریدکنندگان خودروهای وارداتی و سکوت سازمان حمایت

مسکن اقساطی کارمندان به سازمان برنامه ارجاع شد

اتصال خط فلر واحد پلی پروپیلن ایلام به فلر اصلی پتروشیمی ایلام

برق 15 سازمان پرمصرف قطع شد

سهم مسکن اجاره ای در طرح اقدام ملی مشخص شود

سیاست های بانک مرکزی ایران برای تقویت ارزش ریال تاثیر مثبت داشت

زمان‌ بندی پرداخت سود سهام بیمه‌‌ کوثر

بیمه ملت در واریز سود مشارکت در منافع بیمه های زندگی پیشتاز است

سیمان ایرانی قابل عرضه و رقابت در سراسر دنیاست

افزایش اختلاف بیمه ها با خودرو سازان بد حساب

آمارهایی از وضعیت بدهی آمریکا

اعلام جزئیات تخصیص ارز دولتی برای واردات

جزئیات واگذاری سهام 18 شرکت دولتی

مصرف نفت خام چین در ماه ژوئن رکورد زد

قطع برق تعدادی از مشترکان پرمصرف اداری پایتخت از امروز

تأمین 12 میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات؛ از ابتدای سال

سهام آسیایی با داده‌های امیدبخش چین رشد کرد

نشست هم اندیشی مدیران ارشد بانک ملت و گروه خودروسازی ایران خودرو

نخستین برندگان سورسامانی مشخص شدند

سفر مدیر عامل بانک توسعه تعاون به استان خراسان شمالی

برگزاری همایش آشنایی با سککوک توسط بانک ملی

استقرار واحدهای سیار فروش بیمه ایران در کارخانه سایپا

قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

استراتژی بیمه دی «خرده فروشی» و «فروش بیمه‌های زندگی» است

تداوم برگزاری دوره های آموزشی در راستای اهمیت یادگیری سازمانی