آخرین مطالب

صادرات 1 میلیون و 225 هزار بشکه‌ نفت ایران در ماه‌های اخیر نفت و انرژی

صادرات 1 میلیون و 225 هزار بشکه‌ نفت ایران در ماه‌های اخیر

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-با توجه به آمارهای سازمان برنامه و بودجه، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه های مهر و آبان بخاطر اجرایی شدن تحریم های آمریکا، کاهش چشمگیری یافته و به حدود 1 میلیون و 225 هزار بشکه در روز رسیده است.

یکی از مهمترین سوالاتی که درباره لایحه بودجه سال 98 مطرح است، میزان واقعی بودن رقم درنظر گرفته شده برای صادرات نفت با توجه به اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا است.

همانطور که تاکنون مسئولان سازمان برنامه و بودجه بارها اعلام کرده اند، لایحه بودجه سال آینده بر مبنای صادرات نفت روزانه 1.5 میلیون بشکه (به تفکیک 1 میلیون و 374 هزار بشکه در روز نفت خام و 126 هزار بشکه در روز میعانات گازی) تنظیم شده است. بر همین اساس 142 هزار میلیارد تومان از منابع عمومی دولت در سال 98 قرار است از محل درآمدهای نفتی تامین شود.

بسیاری از کارشناسان و مراکز پژوهشی مانند مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند رقم درنظر گرفته شده برای میزان صادرات نفت ایران در لایحه بودجه سال 98 بسیار خوش بینانه است و این رقم در سال آینده احتمالا حدود 1 تا 1.2 میلیون بشکه در روز خواهد بود.

 

آمارهای رسمی درباره میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال 97

یکی از بهترین روش ها برای بررسی این موضوع که رقم پیش بینی شده توسط سازمان برنامه و بودجه برای میزان صادرات نفت در سال 98، رقم منطقی است یا خوش بینانه، بررسی میزان صادرات نفت ایران در ماه های اخیر است.

معمولا آمارهای مربوط به میزان صادرات نفت کشورمان توسط وزارت نفت به عنوان مسئول فروش نفت ایران و سازمان برنامه و بودجه به عنوان مسئول توزیع درآمدهای نفتی اعلام می شود. در ماه های اخیر و همزمان با خروج آمریکا از برجام و اجرایی شدن تحریم های نفتی این کشور علیه ایران، مدیران ارشد وزارت نفت درباره میزان صادرات نفت کشورمان روزه سکوت اختیار کرده اند و از ارائه هر گونه اطلاعاتی درباره این موضوع خودداری می کنند.

با این وجود، سازمان برنامه و بودجه در سال 98 بارها آمارهایی درباره میزان صادرات نفت کشورمان اعلام کرده است که می توان با استفاده از آمارهای مذکور، میزان صادرات نفت ایران در ماه های مهر و آبان یعنی همزمان با اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا را تخمین زد.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری در تاریخ 22 خردادماه با اشاره به اینکه میانگین قیمت فروش نفت 65 دلار برای هر بشکه است گفت: در دو ماه گذشته بیش از 2 میلیون و 600 هزار بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی صادر کرده‌ایم. همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت در تاریخ 5 تیرماه گفت: «برای 3 ماه گذشته فروش روزانه دو میلیون و 410 هزار بشکه نفت پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه حدود دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت به فروش رفت و پیش‌بینی قیمت  55 دلاری برای هر بشکه نفت صورت گرفته بود اما هر بشکه نفت تا حدود 65 دلار فروخته شد».

به علاوه، نوبخت در نهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در تاریخ 24 مهرماه، با اشاره به گزارش وزارت نفت در هفته گذشته اظهار کرد: این گزارش حاکی از آن است که ما توانسته‌ایم، دو میلیون و 313 هزار بشکه نفت با قیمت متوسط هر بشکه 70 دلار و 76 سنت صادر کنیم در حالی که در قانون بودجه سال 1397 این رقم را حدود 55 دلار پیش‌بینی کرده بودیم.

این اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه نشان می دهد که میزان صادرات نفت (نفت خام و میعانات گازی) ایران در نیمه نخست امسال حدود 2 میلیون و 313 هزار بشکه در روز بوده است.

همچنین در گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره عملکرد منابع و مصارف عمومی دولت در هشت ماهه 97 آمده است: «میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در هشت ماهه اول سال به طور میانگین 2041 هزار بشکه در روز بوده که 369 هزار بشکه در روز کمتر از مبنای بودجه مصوب 1397 است. میانگین قیمت صادراتی هر بشکه نفت نیز 71.53 دلار بوده است که 16.53 دلار بیشتر از مبنای رقم مصوب است».

براساس گزارش فوق هم میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در هشت ماهه اول سال به طور میانگین 2 میلیون و 41 هزار بشکه در روز بوده است.

با مقایسه دو آمار فوق مشخص می شود «مجموع» صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه های مهر و آبان امسال، 2 میلیون و 450 هزار بشکه در روز بوده است. در نتیجه، متوسط صادرات نفت خام و میعانات گازی کشورمان در ماه های مهر و آبان حدود 1 میلیون و 225 هزار بشکه در روز بوده است.

گفتنی است نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع نمایندگان معلولان در تاریخ 12 آذرماه، کاهش میزان صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز را تایید کرد.

براساس آمارهای سازمان برنامه و بودجه، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال 96، 2 میلیون و 547 هزار بشکه در روز بوده است. به عبارت دیگر، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه های مهر و آبان امسال در مقایسه با سال گذشته حدود 52 درصد کاهش یافته است.

کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران در ماه های اخیر در حالی رخ داده است که راهکارهای مقابله با تحریم های نفتی آمریکا مانند عرضه نفت در بورس و همچنین تهاتر نفت با روسیه، به دلایل نامعلومی توسط وزارت نفت به صورت جدی دنبال نمی شود.

 

ضرورت جدی گرفتن احتمال عدم تحقق بخشی از درآمدهای نفتی در سال 98

با توجه به میزان متوسط صادرات نفت (نفت خام و میعانات گازی) ایران در ماه های مهر و آبان امسال و همانطور که بسیاری از کارشناسان و مراکز پژوهشی مطرح کرده بودند، رقم در نظر گرفته شده برای میزان صادرات نفت در سال آینده یعنی 1.5 میلیون بشکه در روز، رقم خوش بینانه ای محسوب می شود که به احتمال فراوان محقق نخواهد شد.

بر همین اساس، تنظیم لایحه بودجه سال آینده بر مبنای این رقم خوش بینانه اقدام منطقی محسوب نمی شود و انتظار می رود نمایندگان مجلس بخصوص اعضای کمیسیون تلفیق به این موضوع توجه خاصی داشته باشند و با کاهش درآمدهای نفتی و استفاده از سایر راهکارهای افزایش منابع بودجه که در گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس به برخی از آنها اشاره شد، جلوی ایجاد کسری قابل توجه بودجه در سال 98 را بگیرند.

البته در صورتی که نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 98، وزارت نفت را ملزم به عرضه نفت در بورس به صورت منظم (هفتگی) و با حجم بالا (مثلا 10 تا 30 درصد حجم صادرات نفت) کند هم امکان افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال آینده با استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی وجود دارد./فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

روز سبز معاملات در بورس تهران

بیمه سلامت برای افراد فاقد پوشش بیمه‌ای اجباری شد

لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

​ارتباط مستقیم تلفنی با مدیر عامل شرکت راهبرد هوشمند شهر

پرداخت سود سهام شرکت نفت بهران در شعب بانک صادرات

کارنامه بانک ملی در خروج از بنگاهداری

رشد سهام اروپایی و در جا زدن سهام آسیایی

ضرورت فرهنگ سازی صحیح در بازار سرمایه

جزئیات دلایل عدم اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

ضرورت فعالسازی تشکل های بخش خصوصی در دوره تحریم

نفتکش ایرانی «هلم» در دریای سرخ دچار نقص فنی شد

20 درصد تخفیف گمرکی در صورت جابجایی کالا از بنادر کوچک

عقب‌نشینی دلار در برابر ین و یورو

شرایط اقتصادی کشور تا پایان سال بهبود می‌یابد

جهش 8 دلاری قیمت طلای جهانی

خریدار ایران ایرتور، شرکت را احیا کرد

سهولت در خرید آنلاین محصولات داروپخش توسط بانک صادرات

اکران فیلم های جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان در سرپل ذهاب

مدیر عامل ایران خودرو امروز برکنار می شود

5 دستور جدید برای سرعت بخشی به ترخیص کالاهای اساسی

آغاز ثبت نام واگذاری 400 هزار مسکن از اول شهریور

نرخ دلار دوشنبه 28 مرداد به 11700 تومان رسید

احتمال همکاری بورس تهران و وین

بانک مرکزی حامی تولید و اشتغال در کشور است

افتتاح کارخانۀ تولید بنتونیت در شرکت فولاد سنگان

قیمت موبایل در بازار نزولی شد

قیمت نفت افزایش یافت

کاهش قیمت طلا در پی گرانی دلار

نرخ تورم انگلیس از محدوده هدف خارج شد

برگزاری دوره‌های آموزش نت بانک شرکتی برای مدیران مالی شرکت‌ها

ماجرای احراز شغلی مدیرعامل صندوق بازنشستگی

قیمت سکه طرح جدید 27 مرداد 98 به 4 میلیون و 185 هزار تومان رسید

قیمت دلار 27 مرداد 98 در صرافی‌های بانکی به 11750 تومان رسید

سیل زدگان مازندرانی 160 میلیارد تومان کمک مسکن دریافت کردند

افت 413 واحدی شاخص بورس

مدیرعامل صنایع شیر ایران برکنار شد

برق 10 مرکز حیاتی تهران قطع شد

پیک تابستان 98 بدون خاموشی سپری شد

ثبت بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در سال جاری

اعلام هزینه تعویض هر برگ اسکناس

جذب نمایندگی بیمه زندگی در بیمه رازی

تسهیلات بانک گردشگری برای ساخت جدیدترین هتل تهران

حمایت بانک ایران زمین از خط تولید جدید فولاد اکسین اهواز

ظرفیت خزانه سکه بانک سامان افزایش یافت

حضور بانک اقتصادنوین و بیمه نوین در نمایشگاه مادر، نوزاد و کودک

استقبال از فعالیت های کانون جوانه های بانک ملی در فضای مجازی

اطلاعات نادرست از صورتهای مالی منتشر نکنید

آموزش برخط بیمه های مهندسی در بیمه "ما"

نظام بانکی نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین می کند

بازدید رییس هیات مدیره بانک مهر ایران از شعب استان بوشهر