آخرین مطالب

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران تاکید کرد

جایگاه خاص بازار سرمایه در بودجه 98 بورس

جایگاه خاص بازار سرمایه در بودجه 98

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-در شرایط فعلی اقتصاد با توجه به تنگناهای مختلف و تنظیم بودجه به لحاظ انقباضی و بهره گیری از ‌اوراق تأمین مالی ابزار کارآمدی برای باز کردن فضای اقتصاد کشور به نفع بخش خصوصی واقعی خواهد بود.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، تاکید بر بهره گیری از اوراق بهادار در تأمین مالی دولت و شرکت های دولتی را از نقاط قوت بودجه 98 ذکر کرد و با اشاره به امکان به کارگیری عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی در لایحه بودجه گفت: این سازوکار، ضمن ثبات بخشی به بازار می‌تواند نقطه شروعی برای حرکت مجدد اقتصاد از فاز رکود به رونق و کاهش بار تأمین مالی دولت باشد.

علی صحرائی اظهار داشت: بانک مرکزی با خرید و فروش مجموعه ای از اوراق بهادار و صکوک دولتی موجود در بازار مالی، امکان استفاده از  این ابزار مهم را در سیاست‌گذاری پولی خواهد داشت .

وی  لایحه بودجه آتی را "انقباضی" دانست و گفت: بررسی سرفصل‌های لایحه بودجه 1398 نشان می‌دهد که منابع و مخارج بودجه در سال آتی نسبت به قانون بودجه سال 1397 حدود 39 درصد افزایش یافته است. البته با بررسی جزئی‌تر لایحه بودجه 1398 مشاهده می‌شود که بودجه عمومی دولت نسبت به قانون بودجه سال 1397 تنها حدود 8 درصد افزایش یافته است که این افزایش اندک را می‌توان نوعی سیاست انقباضی دولت در نظر گرفت.

صحرائی با اشاره به نگاه دولت به بازار سرمایه در تامین مالی طرح ها و پروژه های آتی گفت: اصولاً در شرایط فعلی اقتصاد با توجه به تنگناهای مختلف و تنظیم بودجه به لحاظ انقباضی و بهره گیری از ‌اوراق تأمین مالی ابزار کارآمدی برای باز کردن فضای اقتصاد کشور به نفع بخش خصوصی واقعی خواهد بود و به ارتقای جایگاه بازار سرمایه نیز خواهد انجامید.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران توضیح داد: منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی و اسلامی با رشد بیش از 14 درصدی نسبت به قانون بودجه سال 1397 از بیش از 38 هزار میلیارد تومان به 44 هزار میلیارد تومان رسیده است. این امر حاکی از توسعه بازار سرمایه در بخش بازار بدهی دارد که در سال‌های اخیر کانون توجه دولتمردان برای تأمین مالی بخشی از مصارف بودجه قرار گرفته است. منابع حاصل از فروش اسناد خزانه نیز با رشدی حدود 37 درصد نسبت به بودجه 1397 به میزان 13 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. همچنین عرضه سایر اوراق مالی به میزان 29 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده که بیانگر تنوع‌بخشی ابزارهای مالی در بازار بدهی است.

 

بودجه ریزی بر اساس عملکرد

 وی افزود: یکی دیگر از محاسن بودجه 98 بودجه ریزی بر اساس عملکرد است؛ دولت تاکید کرده است که دستگاه های اجرایی بودجه های خود را براساس قواعد بودجه ریزی بر عملکرد ارائه کنند و این اهتمام به انضباط مالی در بودجه قابل ستایش است.

صحرائی، پایداری بودجه در مقابل ریسک های بین المللی، تقویت انضباط  مالی، ساماندهی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و اصلاح برخی رویه ها را از دیگر ویژگی های لایحه بودجه آینده دانست و ادامه داد: مدیریت کسری تراز عملیاتی از ملاحظاتی است که خوشبختانه در تدوین بودجه 98 به خوبی رعایت شده است .

وی افزود: البته کمیته ای متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی بر نحوه انتشار اوراق به منظور مدیریت انتشار اوراق مالی اسلامی در بازارهای پول و سرمایه کشور نظارت خواهند کرد.

این مقام مسوول در ادامه این گفت و گو اظهار داشت: تمرکز بر مشارکت عمومی- خصوصی و واگذاری اموال و دارایی های دولت از دیگر نقاط قوت بودجه است که اگر اجرایی شود، بسیاری از مشکلات تولید و اشتغال را برطرف خواهد کرد.

صحرائی سپس با اشاره به سهم 32 درصدی درآمدهای مالیاتی از بودجه عمومی سال 1398 گفت:  بررسی ها نشان می‌دهد درآمد مالیاتی سال آینده بیش از 150 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده که این رقم نیز در مقایسه با  سال جاری رشد بالایی نداشته است. مدیرعامل بورس تهران با اشاره به شفافیت مالی شرکتهای پذیرفته‌شده در بورس ادامه داد: شرکت‌های بورسی به دلیل الزامات افشای سخت‌گیرانه، درآمدهای خود را در ادوار زمانی مشخص و با استانداردهای بالای مالی افشا می‌کنند و مالیات خود را بر همین مبنا پرداخت می‌کنند. بدین ترتیب مسوولان اقتصادی و به ویژه دست اندرکاران امور مالیاتی برای جلوگیری از بی انگیزه شدن شرکت‌ها برای ورود به بورس باید تمرکز بیشتری بر بررسی جریانات درآمدی شرکت هایی که خارج از بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، داشته باشند.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران خاطرنشان کرد: بسیاری از سیاست های گذشته بودجه مانند واگذاری طرح های عمرانی و اشتغال زایی، در بودجه 98 نیز وجود دارد ، لذا بودجه عمرانی برای سال آتی تغییر خاصی نکرده و در لایحه حدود 13 درصد از بودجه عمومی برای آن در نظر گرفته شده است .

وی در پایان با تاکید بر اینکه تحقق بودجه عمرانی هم مانند تخصیص آن مهم است، افزود: آنچه اهمیت دارد، پروژه های عمرانی نیمه تمام و نحوه واگذاری آن است و وزیر اقتصاد این موضوع را جزو اولویت های اصلی خود قرار داده است ؛ لذا امروز با توجه به شرایط بین المللی و تحریم ها به این واگذاری ها نیازمند هستیم./سنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

برگزاری دوره‌های آموزش نت بانک شرکتی برای مدیران مالی شرکت‌ها

ماجرای احراز شغلی مدیرعامل صندوق بازنشستگی

قیمت سکه طرح جدید 27 مرداد 98 به 4 میلیون و 185 هزار تومان رسید

قیمت دلار 27 مرداد 98 در صرافی‌های بانکی به 11750 تومان رسید

سیل زدگان مازندرانی 160 میلیارد تومان کمک مسکن دریافت کردند

افت 413 واحدی شاخص بورس

مدیرعامل صنایع شیر ایران برکنار شد

برق 10 مرکز حیاتی تهران قطع شد

پیک تابستان 98 بدون خاموشی سپری شد

ثبت بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در سال جاری

اعلام هزینه تعویض هر برگ اسکناس

جذب نمایندگی بیمه زندگی در بیمه رازی

تسهیلات بانک گردشگری برای ساخت جدیدترین هتل تهران

حمایت بانک ایران زمین از خط تولید جدید فولاد اکسین اهواز

ظرفیت خزانه سکه بانک سامان افزایش یافت

حضور بانک اقتصادنوین و بیمه نوین در نمایشگاه مادر، نوزاد و کودک

استقبال از فعالیت های کانون جوانه های بانک ملی در فضای مجازی

اطلاعات نادرست از صورتهای مالی منتشر نکنید

آموزش برخط بیمه های مهندسی در بیمه "ما"

نظام بانکی نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین می کند

بازدید رییس هیات مدیره بانک مهر ایران از شعب استان بوشهر

حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان و نوجوانان بر محور مسئولیت اجتماعی

پرداخت 15هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های خرد و متوسط

95 درصد حساب های مشتریان حقیقی بانک ملی، کد شهاب دارند

​ثبات بازار طلا به پشتوانه ثبات نرخ ارز

717 هزار فقره چک برگشت خورد

نفتکش ایرانی همچنان در جبل‌الطارق است

خودکفایی پتروشیمی فجر در تعمیرات کلیدهای برق فشار قوی

یادداشت عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی

هزینه خرید وام مسکن افزایش یافت

ارزش پول ملی نروژ در پایین‌ترین سطح 17 سال اخیر

نفت سنگین ایران حدود 2 دلار گران شد

ششمین عرضه نفت خام سنگین در بورس انرژی

قیمت لوازم‌التحریر 2 برابر شد

یارانه نقدی امشب واریز می شود

قیمت دلار شنبه 26 مرداد 98 در صرافی‌ها به 11700 تومان رسید

درج قیمت کالا و اعلام نرخ خدمات الزامی است

مقصر اجرا نشدن مالیات بر مسکن، سازمان ثبت اسناد است

قیمت کارخانه‌ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد

سالن‌های زیبایی، کسب و کار کوچک با اشتغال و سوددهی بالا

معاملات بورس در هفته ای که گذشت

دهمین نمایشگاه بین‌المللی مادر، نوزاد و کودک آغاز بکار کرد

همکاری بانکی ایران و روسیه افزایش می‌یابد

اقتصاد کشور به مرحله ثبات نسبی رسیده است

ایجاد فشار برای دریافت وام های کلان

وسعت اکتشافات ایمیدرو به مرز 600هزار کیلومتر مربع می رسد

رشد صنعتی چین به پایین‌ترین قم 17 سال اخیر رسید

سکه طرح جدید چهارشنبه23 مرداد 98 به 4 میلیون و 155هزار تومان رسید

با «بله» در سواحل کیش قدم بزن!

5000 تن نفت سفید روی تابلوی معاملات بورس انرژی