آخرین مطالب

امکان تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی فراهم شد بیمه

امکان تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی فراهم شد

  بزرگنمایی:

امکان تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه فراهم شد

اخبار مالی ، به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، این بخشنامه  ویژه بیمه‌شدگانی است که به‌دلیل ماهیت شغلی به ‌صورت کسری از ماه در کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی مشغول به کار و خواهان تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه بودند.

همچنین مشمولان این بخشنامه، افرادی هستند که به صورت پاره‌وقت (کسری از ماه) در کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی اشتغال به کار داشته و برای آنها در ماه موردنظر (حداقل یک روز) سابقه پرداخت حق بیمه لحاظ شده باشد.

شرایط پذیرش تقاضا
حداکثر سن پذیرش درخواست متقاضی تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه برای مردان و زنان 50 سال تمام در تاریخ ثبت تقاضا خواهد بود. درصورتی که سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از سن مذکور باشد، پذیرش درخواست وی منوط به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مازاد سنی مقرر خواهد بود. تمامی بیمه‌شدگان متقاضی که حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند نیز از اعمال شرط سنی معاف خواهند بود.

ارائه درخواست، عقد قرارداد و صدور برگ پرداخت حق بیمه کسری از ماه صرفاً در زمان حیات بیمه‌شده امکان پذیر است و انجام فرایندهای یادشده تحت هیچ شرایطی توسط بازماندگان مجاز نخواهد بود.
در صورت صدور برگ پرداخت حق بیمه در زمان حیات بیمه شده، امکان پرداخت حق بیمه توسط بازماندگان تا پایان مهلت مقرر میسر است.

نحوه ارائه درخواست
ارائه درخواست توسط متقاضی و یا وکیل قانونی وی امکان‌پذیر خواهد بود. واحدهای اجرایی مکلفند بلافاصله پس از ثبت تقاضا حداکثر ظرف 2 ماه از تاریخ ثبت درخواست، استحقاق یا عدم استحقاق بیمه شده (سن و سابقه) را به وی اعلام کنند و بیمه‌شده نیز باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ اعلام موافقت سازمان جهت انعقاد قرارداد اقدام کند. مشروط بر این که از تاریخ ثبت درخواست تا عقد قرارداد بیش از 3 ماه سپری نشده باشد  بدیهی است چنانچه به عللی 3 ماه مهلت مقرر (2 ماه واحد اجرایی و یک ماه متقاضی) سپری شود، پذیرش تقاضا منوط به ارائه درخواست مجدد و رعایت سایر شرایط مقرر خواهد بود.

متقاضی مجاز به پرداخت حق بیمه کسری از ماه خود حداکثر از تاریخ ثبت درخواست به بعد است و کسری سوابق گذشته مربوط به قبل از درخواست به هیچ عنوان ملاک عمل و مشمول پرداخت نخواهد بود. همچنین وصول حق بیمه کسری از ماه برای ماه‌های بدون کارکرد (صفر) امکان ندارد.

متقاضیان مشمول می‌توانند با یک مرتبه ارائه درخواست و انعقاد قرارداد نسبت به تکمیل سوابق خود اقدام کنند و نیازی به تجدید قرارداد جهت پرداخت کسری ماه‌های سال‌های آتی نخواهد بود.

مهلت و نحوه پرداخت حق بیمه
فقدان کارکرد یا عدم پرداخت حق بیمه کسری از ماه به مدت یک سال از تاریخ آخرین ماه پرداخت حق بیمه (حسب مورد توسط کارفرما یا متقاضی) موجب لغو قرارداد می‌شود که در این صورت پذیرش درخواست مجدد منوط به احراز شرایط سنی و سایر شرایط مقرر خواهد بود.

متقاضی باید از ابتدای آذرماه لغایت پایان بهمن ماه هر سال نسبت به اخذ برگ پرداخت و واریز حق بیمه شش ماهه نخست و از ابتدای خرداد سال بعد لغایت پایان مرداد ماه همان سال نسبت به اخذ برگ پرداخت و واریز حق بیمه شش ماهه دوم سال قبل به صورت یک‌جا اقدام کند.

در صورتی که متقاضی خارج از موعد مقرر نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کند، امکان پذیرش سوابق ناشی از آن میسر نخواهد بود و مبلغ پرداختی به وی مسترد می‌شود.

نرخ پرداخت حق بیمه و تعهدات بیمه‌ای
سهم حق بیمه متقاضی برای استفاده از تعهدات موضوع قانون تامین اجتماعی و همچنین بابت حمایت‌های درمانی ماده (3) قانون (به استثنای غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری و کمک هزینه ازدواج موضوع بند "ج" و تبصره ذیل ماده مذکور) مجموعا 27 درصد است.

بر اساس ماده (28) قانون تامین اجتماعی علاوه بر نرخ حق بیمه مورد اشاره، به میزان 3 درصد حق بیمه نیز به عهده دولت خواهد بود.


دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه
دستمزد روزانه مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه نیز شامل دستمزد روزانه ماهی است که سابقه آن به اعتبار پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه ایجاد شده است، مشروط بر این که از حداقل دستمزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر و از حداکثر دستمزد مصوب بیشتر نباشد. همچنین لازم است قبل از محاسبه دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه، از جمع‌آوری کلیه سوابق بیمه‌شده اطمینان حاصل شود.

 

سوابق ناشی از پرداخت حق بیمه کسری از ماه با توجه به عدم اشتغال بیمه‌شده در این مدت به عنوان سوابق سخت و زیان آور ملاک عمل نیست و نوع این بیمه از بیمه‌شدگان تحت عنوان «تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه» خواهد بود.

در صورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت کند و محرز شود که همزمان به نحو دیگری دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان است، وجه پرداختی در دوره هم‌پوشانی عینا به وی مسترد و سوابق ایجادی ناشی از آن حذف می‌شود.

در صورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت و به طور همزمان مشمول سایر صندوق‌های بیمه‌ای یا عناوین مشابه باشد، وجه پرداختی در دوره هم‌پوشانی به کسر حق بیمه سهم درمان (9/27) به وی مسترد می‌شود.
همچنین درصورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت کند و بنا بر هر دلیلی سابقه بیمه اجباری که مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه کسری از ماه بوده است، حذف شود، وجه پرداختی بابت ماه مربوطه به کسر حق بیمه سهم درمان (9/27) به وی مسترد می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

سود هر سهم بانک خاورمیانه 2 برابر شد

دولت سهام خود در سه بانک را واگذار می کند

ایران در فهرست سیاه FATF ماند

اختصاص 900 میلیارد تومان برای مبارزه با کرونا

ارزش لیر به کمترین سطح خود رسید

لزوم مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی

باید به 60 میلیون نفر کالا برگ پرداخت شود

معامله 4 میلیون گواهی سپرده کالایی در بورس کالا

اشتغال هفت هزار نفر در نیمه نخست امسال با تسهیلات بانک ملی

وام ودیعه مسکن به 55 هزار مستأجر پرداخت شد

بانک اقتصادنوین در نیمه اول سال به سود رسید

استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد

الزام ایرلاین‌ها به استفاده از 60 درصد ظرفیت هواپیما

تورم نقطه‌ای در مهر ماه 41 درصد شد

پیش‌بینی ریزش 40 درصدی قیمت خودروهای خارجی

مجمع به افزایش سرمایه 100 درصدی "فارس" رای داد

پرونده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بسته شد

درج نماد 15 شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس

بیمه ملت به دنبال پیگیری مطالبات و کنترل هزینه ها

بانک شهر 7 هزار فقره تسهیلات کرونا پرداخت کرد

دورکاری دستگاه‌های اجرایی منعی ندارد

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو به زودی اعلام می‌شود

سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد با دستور رئیس‌جمهور رایگان شد

توافق مجلس و دولت درباره بازار فولاد

بسته جدید حمایتی از ایرلاین‌ها در راه است

افتتاح 12 هزار واحد مسکن ملی اول آبان

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

پرداخت بیمه بیکاری به 730 هزار نفر

اعطای برق رایگان به 8.5 مشترک خانگی کم مصرف

تقدیر مدیر عامل بورس کالا از پشتیبانی اهالی بازار سرمایه

افت 10 میلیون تومانی قیمت‌ها در بازار خودرو

کنترل بازار ارز با جهش صادرات در نیمه دوم سال

انجام عملیات بانکی «ریپو» برای اولین بار در ایران

افزایش ساعت کاری صرافی های بانکی و بازار متشکل ارزی

شرط جدید وزیر برای افزایش قیمت بلیت هواپیما

موافقت بانک مرکزی با معاملات پایاپای تهران و دمشق

مخالفت عضو ناظر مجلس با تغییرات در مدیریت شرکت بورس

عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس

چهار شرکت جدید در آستانه ورود به صنعت بیمه

افتتاح مرکز داده بانک ایران زمین در راستای پیاده سازی زیرساخت های بانکداری دیجیتال

لزوم محدود کردن حقوقی ها در بورس

محافظت از سرمایه گذاران از دغدغه های اصلی بورس است

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

همراه کارت به بیش از 5 میلیون نصب در گوگل پلی رسید

طرح مستمری ماندگار شرکت بیمه "ما" راهی بازار شد

آغاز پذیره نویسی داراسوم تا دوهفته آینده

عملیاتی شدن توثیقِ گواهی سپرده کالایی

افزایش کفایت سرمایه و قدرت تسهیلات‌دهی بانک صادرات ایران

تلاش کمیسیون بودجه برای افزایش مبلغ وام ازدواج و خرید مسکن