آخرین مطالب

اختصاص 71 درصد منابع بانک توسعه صادرات به تامین سرمایه درگردش بنگاههای صادراتی بانک

اختصاص 71  درصد منابع  بانک توسعه صادرات به تامین سرمایه درگردش بنگاههای صادراتی

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: با توجه به شرایط حاکم بر کشور، مهمترین اولویت بانک در حال حاضر تامین سرمایه در گردش بنگاه های صادراتی فعال است که هدف این سیاست حفظ اشتغال، سودآوری و صادرات بنگاه های اقتصادی است.

صالح آبادی در همایش سراسری مدیران بانک توسعه صادرات ایران بااعلام این مطلب افزود: از 51 هزار میلیارد ریال تسهیلات اعطایی در سال جاری، 71 درصد به سرمایه درگردش و 29 درصد به طرح ها تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به نظارت موثر بر مصرف تسهیلات گفت: انتظار هیات مدیره از همکاران شعب این است که نظارت کافی بر تسهیلات پرداختی به بنگاهها داشته باشند که واقعا به مصرف سرمایه در گردش رسیده باشد.

صالح آبادی از کاهش مطالبات غیر جاری به کمتر از 9.9 درصد خبر داد و گفت: این دستاورد جزوسیاست های اعتباری بانک در سال جاری بود؛ بر این اساس هر شعبه موظف است حداقل یک جلسه از کمیته اعتباری شعبه را به مطالبات غیرجاری خود اختصاص دهد و پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهد بنا داریم با دعوت از شعب مختلف به کمیته وصول مطالبات و کمیته اعتبارات مرکز، گزارش تسهیلات غیرجاری شعب را دریافت کنیم.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در حوزه طرح ها اظهارداشت: عمده طرح های تامین مالی شده توسط بانک، از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین مالی شده اند؛ ما باید تمام تلاش خود را برای به پایان رسیدن این طرح ها به کار ببندیم؛ هرچند مشکلاتی به دلیل تحریم ها وجود دارد اما با راهکارهای مختلف سعی دررفع موانع و تداوم پیشرفت این طرح ها را داریم.

صالح آبادی از انعقاد قراردادی برای تامین مالی طرح های کوچک و متوسط صادراتی با صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: به زودی قراردادی با صندوق توسعه ملی امضا خواهیم کرد که طی آن صندوق 100 میلیارد تومان تسهیلات برای طرح های کوچک و متوسط در ابعاد کوچک به بانک خواهد داد.

شرکت های دانش بنیان صادراتی، زمینه ایست که بانک در سالهای اخیر به آن ورود پیدا کرده است؛ صالح آبادی در این باره توضیح داد: بانک با معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری تفاهم نامه به امضا رسانده و از صندوق توسعه ملی، قرارداد 500 میلیارد ریالی با نرخ سود 12 درصد منعقد شد که برای شرکتهای حوزه دانش بنیان به مصرف می رسد؛ در 9ماهه اول امسال 950 میلیارد ریال تسهیلات دانش بنیان صادراتی از سوی بانک توسعه صادرات به شرکت ها پرداخت شده است.

علی صالح آبادی به قراردادهای فعال بانک با صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: دوهزارو 220 میلیارد تومان قرارداد فعال با صندوق توسعه ملی داریم که با نرخ های 11 و 12 درصد به مشتریان پرداخت می شود و بصورت ترکیبی با منابع بانک و سایر منابع که نرخ بالا دارند به صورت تلفیقی در استان های مختلف با نرخ میانگین 14.5 درصد به صادرکنندگان پرداخت می شود و کماکان جزو اولویت های مهم بانک در مباحث اعتباری است.

وی وضعیت عمومی بانک را خوب ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه بانک در بخش منابع ریالی و ارزی مشکلی ندارد و منابع خوبی از سوی صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی دریافت کرده ایم و در ارائه تسهیلات به صادرکنندگان دغدغه ای در بانک وجود ندارد.

صالح آبادی افزود: در سالهای اخیر مشتریان جدید زیادی اعم از شرکت های بزرگ، کوچک و متوسط با رویکرد صادرات جذب بانک شده اند که جا دارد از تلاش همکاران در شعب بانک توسعه صادرات در تنوع بخشی به پرتفوی بانک تقدیر کنم.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران خاطر نشان کرد: در بخش طرحها، پروژه های متنوعی از صنایع مختلف از سوی بانک تامین مالی شده اند که غالبا دارای مزیت نسبی در کشور هستند از جمله این طرح ها، پتروشیمی و فولاد هستند که هم صادرات دارند و هم می توانند به ارزآوری در کشور کمک کنند؛ پتروشیمی بوشهر از جمله طرح های مهمی است که با مشارکت بانک صنعت و معدن با سهم پنجاه درصدی و استفاده از فاینانس چین تا خرداد ماه سال آینده به بهره برداری می رسد و با آغاز به کار این پروژه صادرات محصولات پتروشیمی کشور، یک میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

صالح آبادی خاطر نشان کرد: بانک تلاش دارد منابع در اختیار خود را به جاهایی ببرد که با خطر بلوکه شدن مواجه نشود؛ این اطمینان را به همکارانم می دهم علی رغم تحریم ها، منابع بانک در جاهایی متمرکز شده که امکان استفاده از آنها وجود دارد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات به نیاز بنگاه های اقتصادی به نقدینگی ریالی اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی از همکاران انتظار داریم که با هر مشتری بصورت بسته ای ترکیبی از خدمات و تسهیلات توافق کنند؛ خوشبختانه شاهد استقبال از این رویه بوده ایم به نحوی که در گزارش عملکرد شعب نیز رشد را مشاهده می شود؛ ضمانت نامه های ریالی و ال سی داخلی خدماتی هستند که به مشتریان ارائه شده و رضایتمندی آنها را به دنبال داشته است.

صالح آبادی در حوزه ارزی به تشریح اهمیت موضوع برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پرداخت و گفت: زمانی ارز نفتی، بسیاری از نیازهای کشور را پوشش می داد اما با کاهش درآمدهای نفتی، انتظار می رود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصاد کشور برگردد و باید در شعب بعنوان یک اولویت مدنظر قرار بگیرد.

صالح آبادی آخرین جمع بندی های بانک را در خصوص تسویه تسهیلات ارزی مطرح کرد و گفت: بر اساس آخرین جمع بندی ها مشتریانی که تسهیلات ارزی دریافت کرده اند باید این تسهیلات را بصورت ارزی برگردانند؛ کسانی هم که درآمد ارزی ندارند به صورت ریال تسویه کنند می بایست به نرخ نیما اینکار را انجام دهند؛ خوشبختانه ما توانسته ایم در صرافی بانک توسعه صادرات، برای مشتریان به نرخ نیما ارز تهیه کرده و سپس با صندوق توسعه ملی تسویه کنیم.

وی از سه برنامه توسعه ای در حوزه آی تی در بانک توسعه صادرات خبر داد و گفت: اتصال سیستم ها به یکدیگر و یکپاچگی آنها، توسعه بانکداری الکترونیکی و فناوری بلاکچین از جمله برنامه هایی است که بانک دنبال می کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات یکی از ریسک های تهدید کننده را، انصراف مشتریان از دریافت خدمات بانک به دلیل کندی دریافت تسهیلات دانست و گفت: به این منظور بانکداری شرکتی و نیز خدمات باشگاه مشتریان محملی است که مشتریان با سهولت بیشتری از خدمات استفاده کنند؛ امروز در 12 شعبه از بانک توسعه صادرات بانکداری شرکتی اجرا می شود و باید به سایر شعب تعمیم پیدا کند.

صالح آبادی در مورد بنگاه داری و فروش اموال مازاد بانک گفت: 2500 میلیاردریال سهام واگذارکرده ایم و تقریبا سهام مازادی نداریم و برخی از شرکت هایی که قابل واگذاری نبودند در فرایند انحلال قرار دارند وبرخی دیگر که ماموریتی و ابزاری هستند به فعالیت خود ادامه می دهند.

وی ادامه داد: همچنین در بخش اموال مازاد، اموال مازاد چندانی نداریم و بنا داریم تا پایان امسال این تعداد محدود را نیز واگذار کنیم.

وی گفت: اخیرا بانک دستور العملی مبنی بر تشکیل کمیته رسانه ابلاغ کرده است که این کمیته تشکیل شد؛ وظیفه همه ما این است که اخبار اقدامات و عملکرد مثبتی که وجود دارد منعکس شود و امیدآفرینی در جامعه انجام شود.

همایش سراسری مدیران بانک توسعه صادرات ایران صبح امروز در تهران با حضور معاون امور بانکی، بیمه شرکت های دولتی وزارت اقتصاد و مدیران این بانک از سراسر کشور برگزار شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

برگزاری دوره‌های آموزش نت بانک شرکتی برای مدیران مالی شرکت‌ها

ماجرای احراز شغلی مدیرعامل صندوق بازنشستگی

قیمت سکه طرح جدید 27 مرداد 98 به 4 میلیون و 185 هزار تومان رسید

قیمت دلار 27 مرداد 98 در صرافی‌های بانکی به 11750 تومان رسید

سیل زدگان مازندرانی 160 میلیارد تومان کمک مسکن دریافت کردند

افت 413 واحدی شاخص بورس

مدیرعامل صنایع شیر ایران برکنار شد

برق 10 مرکز حیاتی تهران قطع شد

پیک تابستان 98 بدون خاموشی سپری شد

ثبت بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در سال جاری

اعلام هزینه تعویض هر برگ اسکناس

جذب نمایندگی بیمه زندگی در بیمه رازی

تسهیلات بانک گردشگری برای ساخت جدیدترین هتل تهران

حمایت بانک ایران زمین از خط تولید جدید فولاد اکسین اهواز

ظرفیت خزانه سکه بانک سامان افزایش یافت

حضور بانک اقتصادنوین و بیمه نوین در نمایشگاه مادر، نوزاد و کودک

استقبال از فعالیت های کانون جوانه های بانک ملی در فضای مجازی

اطلاعات نادرست از صورتهای مالی منتشر نکنید

آموزش برخط بیمه های مهندسی در بیمه "ما"

نظام بانکی نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین می کند

بازدید رییس هیات مدیره بانک مهر ایران از شعب استان بوشهر

حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان و نوجوانان بر محور مسئولیت اجتماعی

پرداخت 15هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های خرد و متوسط

95 درصد حساب های مشتریان حقیقی بانک ملی، کد شهاب دارند

​ثبات بازار طلا به پشتوانه ثبات نرخ ارز

717 هزار فقره چک برگشت خورد

نفتکش ایرانی همچنان در جبل‌الطارق است

خودکفایی پتروشیمی فجر در تعمیرات کلیدهای برق فشار قوی

یادداشت عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی

هزینه خرید وام مسکن افزایش یافت

ارزش پول ملی نروژ در پایین‌ترین سطح 17 سال اخیر

نفت سنگین ایران حدود 2 دلار گران شد

ششمین عرضه نفت خام سنگین در بورس انرژی

قیمت لوازم‌التحریر 2 برابر شد

یارانه نقدی امشب واریز می شود

قیمت دلار شنبه 26 مرداد 98 در صرافی‌ها به 11700 تومان رسید

درج قیمت کالا و اعلام نرخ خدمات الزامی است

مقصر اجرا نشدن مالیات بر مسکن، سازمان ثبت اسناد است

قیمت کارخانه‌ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد

سالن‌های زیبایی، کسب و کار کوچک با اشتغال و سوددهی بالا

معاملات بورس در هفته ای که گذشت

دهمین نمایشگاه بین‌المللی مادر، نوزاد و کودک آغاز بکار کرد

همکاری بانکی ایران و روسیه افزایش می‌یابد

اقتصاد کشور به مرحله ثبات نسبی رسیده است

ایجاد فشار برای دریافت وام های کلان

وسعت اکتشافات ایمیدرو به مرز 600هزار کیلومتر مربع می رسد

رشد صنعتی چین به پایین‌ترین قم 17 سال اخیر رسید

سکه طرح جدید چهارشنبه23 مرداد 98 به 4 میلیون و 155هزار تومان رسید

با «بله» در سواحل کیش قدم بزن!

5000 تن نفت سفید روی تابلوی معاملات بورس انرژی