آخرین مطالب

کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفتی اعلام کرد

تسهیل شرایط برای خرید نفت در بورس بورس

تسهیل شرایط برای خرید نفت در بورس

  بزرگنمایی:

یکشنبه هفته گذشته نخستین محموله‌های نفت سبک ایران در بورس انرژی عرضه شد و بخش خصوصی داخلی با خرید 280 هزار بشکه به قیمت  اولین گام برای ورود به تجارت نفت را با موفقیت برداشت. کارشناسان معتقدند که استفاده از توانمندی بخش خصوصی برای صادرات نفت یکی از راهکارهای موثر برای دور زدن تحریم‌های نفتی است و در صورت تسهیل شرایط، بخش خصوصی داخلی می‌تواند برای بخشی از میزان افت صادرات نفت کشور بازاریابی کرده و آن را به فروش برساند.

در این راستا محمد شیریجیان، متخصص مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز در گفت‌وگو با فارس با اشاره سازوکار اتخاذ شده برای تسویه بهای نفت معامله شده در بورس گفت: در خصوص بحث تسویه بهای نفت در بورس، شرایط مناسبی برای بخش خصوصی درنظر گرفته شده است.

وی افزود: در تجربه‌های قبلی بخش خصوصی باید 80 درصد بهای نفتی که از بورس خریداری می‌کرد باید به صورت نقدی پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر 10 درصد برای ورود به معامله و 10 درصد مابقی هم در صورت خرید، به صورت نقدی پرداخت می‌کند و مابقی به صورت ارزی به حسابی که  شرکت ملی نفت معرفی می‌کند، واریز می‌شود.

وی ادامه داد: مشاهده می‌کنید که حتی بحث احراز صلاحیت هم مطرح نیست و سازوکار تسویه تسهیل شده و 80 درصد ارزی هم باید بخش خصوصی 125 درصد آن را ضمانت نامه بدهد که این ضمانت‌نامه باید توسط بانک‌هایی که در اطلاعیه شرکت نفت ذکر شده تایید شود.

شیرجیان با اشاره به ضرورت ایجاد سازوکار تسویه ریالی گفت: می‌توان شرایط برای ورود بخش خصوصی بیشتر تسهیل کرد. به این صورت که آپشن هایی درنظر بگیریم که بخش خصوصی تماما ریالی یا تماما ارزی تسویه کند. به نظر من اضافه کردن این آپشن‌ها انعطاف‌پذیری بخش خصوصی را برای خرید نفت افزایش می‌دهد و در واقع کمک به موفقیت عرضه‌های بعدی نفت در بورس انرژی میکند.

 

کوچک‌سازی حجم محموله‌های نفت، شرایط را تسهیل کرده است

 

این کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز با اشاره به حجم محموله‌های عرضه شده در بورس گفت: نکته دیگر که باعث شده عرضه نفت در بورس در این دوره یک امتیاز ویژه برای بخش خصوصی محسوب شود بحث حجم محموله هاست.

 

وی اضافه کرد: در عرضه‌های قبلی محموله‌های بزرگ 500 هزار بشکه‌ای عرضه می‌شد که مشکلات بسیاری در ارائه تضمین و خرید نقدی برای بخش خصوصی ایجاد می‌کرد که باعث شد تجربه‌های گذشته این راهکار با شکست مواجه شود. اما در دوره جدید حجم محموله‌ها، 35 هزار بشکه‌ است که باعث می‌شود بخش‌های خصوصی مختلف بتوانند خریداری کنند.

وی در ادامه توضیح داد: یعنی تمام کسانی که می‌توانند نفت بخرند، تحت یک سازوکار تسویه راحت وارد شوند و در سازوکار شفاف نفت خریداری شده را صادر کنند. البته افرادی هم تمایل دارند که در محموله‌های بزرگ صادر کنند می‌توانند چند محموله 35 هزار بشکه ای بخرند و تجمیع کنند و در قالب محموله‌های 500 هزار بشکه‌ای دریافت و صادر کنند. لذا در حجم محموله‌ها هم آن ملاحظات ضروری توسط شرکت ملی نفت رعایت شده است.

 

* انعطاف‌پذیری شرکت ملی نفت در تعیین قیمت معامله

 

شیرجیان همچنین به مقایسه قیمت پایه تعیین شده در سازوکار فعلی و تجربه‌های گذشته پرداخته و گفت: در تجربه‌های قبلی این موضوع کاملا روشن است؛ چنانکه شرکت ملی نفت یک بهای قیمت پایه‌ای را تعیین کرده بود و از این قیمت پایین‌تر امکان معامله وجود نداشت و باید روی این قیمت بالا رقابت مثبت شکل می‌گرفت؛ که طبیعی است بخش خصوصی هم رقابتی در آن قیمت بالا انجام نداد. ولی در عرضه اول مشاهده کردید که بر روی قیمت پایه می‌توان هم رقابت مثبت و هم منفی شکل بگیرد.

این کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز ادامه داد: در عرضه یکشنبه هفته گذشته مشاهد کردید قیمت پایه شرکت ملی نفت 79.15 دلار بود که پس از رقابت مشتریان در نهایت در قیمت 74 دلار تثبیت شد و رقابت منفی هم شکل گرفت. این انعطاف‌پذیری شرکت نفت روی قیمت پایه ستودنی است و باید ادامه داشته باشد. هرچند شرایط برای خرید نفت از سازوکار بورس تا حد امکان تسهیل شده؛ ولی همچنان لازم است که همه دستگاه‌ها چه بورس انرژی، شرکت ملی نفت و بخش خصوصی دست به دست هم بدهند که این راهکار با موفقیت به اجرا دربیاید.

 

تداوم عرضه نفت در بورس حتی در صورت عدم وجود خریدار

 

وی با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس گفت: برای تداوم موفقیت این روش ، شرکت ملی نفت باید به عنوان متولی اصلی پیاده سازی این راهکار همراه با بورس انرژی، تا جایی که امکانش هست شرایط را برای مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی فراهم کند و بخش خصوصی و شرکت ملی نفت باید به هم اعتماد متقابل داشته باشند، همکاری کنند تا یکی از مهمترین برنامه‌های کشور برای مقابله با تحریم‌ها با موفقیت اجرا شود.

شیرجیان همچنین خاطرنشان کرد: نکته‌ای که اینجا مهم هست بحث تداوم عرضه است. شرکت ملی نفت برای اینکه کسب و کار‌ها و تجارت نفت شکل بگیرد، لازم است برای چند سال نفت را در بورس عرضه کند؛ بعضا مسائلی مطرح می‌شود که تا وقتی مشتری باشد ما نفت را در بورس عرضه می‌کنیم، این گزاره درستی نیست. ما حتی اگر مشتری نباشد، باید نفت را در بورس عرضه کنیم تا برای بخش خصوصی اطمینان حاصل شود تا یک سازوکاری هست که نفت را هر وقت دلش خواست، از آن سازوکار به دست آورد.

این کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز در پایان اظهار داشت: مهم‌ترین بخش برای موفقیت این قضیه، این بحث تداوم عرضه است که نفت عرضه شود و بخش خصوصی اقدام کند و اگر اقدام نکرد با بخش خصوصی گفتگو کنیم، شرایط را تسهیل کنیم و قدم به قدم این اقدامات اصلاحی و این گفتگوها شکل بگیرد تا در آینده شاهد این باشیم که بخش خصوصی نفت را بخرد و صادر می‌کند و تحریم‌های نفتی برای جمهوری اسلامی ایران دیگر چالش آفرین نیستفارس/.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

اختصاص 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در روستاها

2 راهکار وزارت اقتصاد برای افزایش قدرت خرید خانه اولی ها

دولت درصدد است که اصلاح اقتصاد برق را به دولت بعدی واگذار کند

واگذاری سه شرکت بزرگ دولتی متوقف شد/ مشتری نبود

مقاوم سازی اقتصاد داخلی از طریق رونق تولید میسر می شود

بیمه مرکزی شرکت سایپا را تحریم داخلی کرده است

یارانه نقدی امشب واریز می‌شود

روند افت قیمت نفت متوقف شد

سکه طرح جدید امروز 26 تیر 98 به 3 میلیون و 940 هزار تومان رسید

نرخ ارز در بازار آزاد تهران

بورس به مدار صعود بازگشت

برنامه وزارت اقتصاد برای حضور در الکامپ

صدور مجوز برداشت از صندوق ذخایر ارزی برای خسارات سیل

بانک شهر حامی جشنواره فیلم شهر

کودکان با «سرزمین کودک» بانک‌پاسارگاد، بانکداری می‌آموزند

31 تیر، مجمع عمومی عادی سالانه پتروشیمی فجر

هشدار بانک ملی درباره کلاهبرداری‌های پیامکی

تقسیم سود 930 تومانی برای هر سهم پتروشیمی پارس

راه اندازی سامانه "بورسار" در بانک شهر

ممنوعیت پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به کارکنان دولت

صادرات 230 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان در سال 97

طرح خرید آنلاین اقساطی بانک‌‌پاسارگاد، ضامن فروش محصولات

14 میلیون تراکنش مالی موفق در اپلیکیشن «بله»

بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی کند

کاهش قیمت دلار

نوسانات قیمت بیت کوین ادامه دار است

سهم هر ایرانی از یارانه‌، ماهی یک میلیون است

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت‌کوین

صعود کم جان دلار

بلاتکلیفی پیش‌خریدکنندگان خودروهای وارداتی و سکوت سازمان حمایت

مسکن اقساطی کارمندان به سازمان برنامه ارجاع شد

اتصال خط فلر واحد پلی پروپیلن ایلام به فلر اصلی پتروشیمی ایلام

برق 15 سازمان پرمصرف قطع شد

سهم مسکن اجاره ای در طرح اقدام ملی مشخص شود

سیاست های بانک مرکزی ایران برای تقویت ارزش ریال تاثیر مثبت داشت

زمان‌ بندی پرداخت سود سهام بیمه‌‌ کوثر

بیمه ملت در واریز سود مشارکت در منافع بیمه های زندگی پیشتاز است

سیمان ایرانی قابل عرضه و رقابت در سراسر دنیاست

افزایش اختلاف بیمه ها با خودرو سازان بد حساب

آمارهایی از وضعیت بدهی آمریکا

اعلام جزئیات تخصیص ارز دولتی برای واردات

جزئیات واگذاری سهام 18 شرکت دولتی

مصرف نفت خام چین در ماه ژوئن رکورد زد

قطع برق تعدادی از مشترکان پرمصرف اداری پایتخت از امروز

تأمین 12 میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات؛ از ابتدای سال

سهام آسیایی با داده‌های امیدبخش چین رشد کرد

نشست هم اندیشی مدیران ارشد بانک ملت و گروه خودروسازی ایران خودرو

نخستین برندگان سورسامانی مشخص شدند

سفر مدیر عامل بانک توسعه تعاون به استان خراسان شمالی